W poniedziałek, 5 sierpnia, światowe rynki finansowe doświadczyły gwałtownej fali podaży, będącej kulminacją narastających napięć geopolitycznych i gospodarczych. Zawirowania te wystraszyły inwestorów, wywołując znaczną zmienność na szerokich rynkach finansowych. Jednak dwa tygodnie później, 16 sierpnia, notowania kluczowych indeksów giełdowych powróciły do poziomów z końca lipca, a po silnej panice pozostało jedynie V-kształtne odbicie.

Odreagowanie spadków na światowych rynkach

Najważniejsze amerykańskie i europejskie indeksy giełdowe w pełni odreagowały wyjątkowo silne spadki z początku sierpnia, wykazując znaczące wzrosty w skali tygodnia (DJI +2,95%; SP500 +3,93%; NASDAQ +5,29%; RUT +2,93%; DAX40 +3,54%; CAC40 +2,48%, FTSE100 +1,73%). Ta dynamiczna reakcja rynków pokazuje, jak szybko inwestorzy zdołali otrząsnąć się z obaw przed recesją. Zaledwie kilka dni po tym, jak wieszczono nadejście recesji w Stanach Zjednoczonych, prognozy te zostały równie szybko odwołane, co podkreśla, jak zmienna może być percepcja ryzyka w świecie finansów przez uczestników rynków.

Najważniejsze dane z ostatniego tygodnia koncentrowały się na inflacji konsumenckiej w USA. Inflacja CPI w ujęciu rocznym zmniejszyła się do poziomu 2,9% wobec oczekiwań i poprzedniego odczytu na poziomie 3,0%. Obecnie barometr stóp procentowych za oceanem niemal jednogłośnie wskazuje na prawdopodobną obniżkę stóp o 25 punktów bazowych na wrześniowym posiedzeniu Komitetu do Spraw Operacji Otwartego Rynku (FOMC). Co więcej, rynek zakłada możliwość dalszych obniżek, nawet o 100 punktów bazowych do końca roku, co oznaczałoby poziom stóp w przedziale 4,25-4,50% na koniec grudnia. Zadaniem Systemu Rezerwy Federalnej (FED) jest dążenie do osiągnięcia celów gospodarczych, takich jak maksymalizacja zatrudnienia i stabilność cel, a więc nie tylko poziom inflacji, ale również dbanie o rynek pracy jest dla niego istotne. Liczba wniosków o zasiłek dla bezrobotnych wyniosła 227 tysięcy w zestawieniu z oczekiwaniami na poziomie 235 tysięcy i poprzedniego odczytu wynoszącego 234 tysiące.

W nadchodzącym tygodniu rynki będą z niecierpliwością oczekiwać wyników dorocznego spotkania finansowej elity w Jackson Hole, które z pewnością wpłynie na zmienność i przyszłe oczekiwania na temat polityki monetarnej.

Siła indeksu WIG20

Polski parkiet podobnie jak indeksy w Europie zamknął tydzień na wyraźnym plusie (WIG +6,39%; WIG20 +7,20%; mWIG40 +5,59%; sWIG80 +2,28%). W akompaniamencie do wzrostów na polskiej giełdzie polski złoty znacząco się umocnił, zarówno w parze do dolara amerykańskiego (USD/PLN -2,29%), jak i w relacji do euro (EUR/PLN -1,29%). Polski złoty przełamała w zestawieniu do USD barierę 3,90 zł.

Podsumowanie 343. tygodnia Stref Popytu

342. tydzień Stref Popytu przyniósł 3 sygnały reakcji na strefę popytu Squabera. Alert na akcjach XTB S.A. (XTB:GPW) został wykorzystany do przeprowadzenia transakcji kupna. Pozostałe sygnały zostały odrzucone z uwagi na zbyt niski stosunek zysku do ryzyka lub bliską odległość do aktywnej strefy podaży Squabera.

Akcje Benefit Systems S.A. (BFT:GPW) oraz Alior Bank S.A. (ALR:GPW), z którymi rozpoczynaliśmy tydzień zrealizowały zakładany poziom Take profit i opuściły portfel Stref Popytu, przynosząc zysk. Również akcje PKP Cargo S.A. (PKP:GPW), które zostały sprzedane na poziomie wynikającym z prowadzenia pozycji po ATR, pozwoliły zaksięgować zysk. Fala spadków z początku sierpnia stała się źródłem nowych okazji, a silne odreagowanie pozwoliło na intratne ich wykorzystanie.

W nadchodzący tydzień wchodzimy, posiadając w portfelu akcje 4 spółki:

Trzy ze wskazanych powyżej pozycji zostały zabezpieczone już za pomocą wskaźnika ATR. Pozostałe pozycje prowadzone są bez zmian.

Poniedziałek 12.08.2024:

Brak transakcji.

Wtorek 13.08.2024:

Sprzedaż akcji Alior Bank S.A. (ALR:GPW). Realizacja zakładanego poziomu Take profit. Transakcja przyniosła 12,64% zysku po 7 dniach.

Sprzedaż akcji Benefit Systems S.A. (BFT:GPW). Realizacja zakładanego poziomu Take profit. Transakcja przyniosła 4,92% zysku po 7 dniach.

Sprzedaż akcji PKP Cargo S.A. (PKP:GPW). Zamknięcie pozycji na poziomie Stop loss wynikającym z prowadzenia pozycji po ATR. Transakcja przyniosła 1,75% zysku po 5 dniach.

Brak transakcji na akcjach Ten Square Games S.A. (TEN:GPW) z uwagi na zbyt niski stosunek zysku do ryzyka (RR).

Środa 14.08.2024:

Utrzymanie pozycji na akcjach Amica S.A. (AMC:GPW) z uwagi na szybkie wyciągnięcie spadków.

Kupno akcji XTB S.A. (XTB:GPW).

Czwartek 15.08.2024:

Dzień wolny od sesji.

Piątek 16.08.2024:

Brak transakcji na akcjach ORLEN S.A. (PKN:GPW) z uwagi na zbyt bliską odległość do aktywnej strefy podaży Squabera.

Stopa zwrotu z portfela – prosta, TWR, a może MWR (IRR)?

W portfelu Strefy Popytu od pewnego czasu stosujemy zmianę jeżeli chodzi o sposób prowadzenia pozycji, aby po wzroście wartości akcji nie doprowadzać do straty na pozycji.

Zmiana polega na dodaniu analizy zmienności danej spółki w trakcie otwierania i prowadzenia pozycji. Do tej pory, czynnik ten brany był pod uwagę jedynie podczas selekcji spółek do strategii. Bazujemy na wskaźniku ATR liczonym z 14 dni (Average True Range, na naszej platformie ma nazwę „Średnia prawdziwego zakresu”). Jeżeli zysk z pozycji przekroczy wartość średniej zmienności, wtedy przesuwamy stop loss na poziom BE – break even, czyli zabezpieczamy się przed stratą. Następnie stop loss jest podciągany za ceną w odległości równej ATR(14) tak długo, póki nie zostanie wybity.

Z naszych obserwacji i analiz wynika, że jeżeli cena faktycznie reaguje na strefę, to ruch jest dynamiczny i jednostajny. Zazwyczaj trwa krótko, ale intensywnie. Stąd tez taka decyzja. Szczegóły wraz z przykładami znajdą się w artykule na temat zasad strategii oraz w PDFie przedstawiającym metodologię.

Zrzuty ekranu poniżej przedstawiają transakcje naniesione na wykresy. Jeżeli interesują Cię spółki, które bierzemy pod uwagę w portfelu Strefy Popytu, to znajdziesz ją tutaj: lista 41 spółek.

Zarejestruj się bezpłatnie w Squaber.com i otrzymaj nasz ebook poświęcony strategiom Squabera, w tym Strategii Strefy Popytu – rejestracja.

Uwaga! Jeżeli interesuje Cię jakie są zasady tej strategii zapoznaj się koniecznie z tym tekstem. Definiuje on, w 6 prostych punktach całą strategię.

Wynik portfela i wybranych indeksów w tym tygodniu

%

Strefy Popytu

%

WIG

%

WIG20

%

mWIG40

Wynik portfela i wybranych indeksów od początku istnienia (styczeń 2018 rok)

%

Strefy Popytu

%

WIG

%

WIG20

%

mWIG40

Przetestuj alerty ze Stref Popytu bez ryzyka

Wybierz jeden z dostępnych pakietów, aby otrzymywać alerty ze stref popytu i podaży. Niezależnie od wybranego pakietu obowiązuje Cię gwarancja satysfakcji, czyli masz 30 dni na ewentualny zwrot zapłaconych środków.

Szczegóły po kliknięciu w poniższy przycisk.

Pozostałe informacje o wydarzeniach w tym tygodniu

Liczba wszystkich transakcji

Liczba transakcji kupna

Liczba transakcji sprzedaży