Za nami najlepszy tydzień w historii Portfela Stref Popytu. Na przestrzeni tygodnia wartość portfela wzrosła o 3,10%. Przyczynił się do tego nie tylko zyskowny sygnał na akcjach DataWalk S.A. (DAT), ponieważ intratnych pozycji było więcej. Potencjał korekty na polskim parkiecie, która nastąpiła po wyznaczeniu historycznych szczytów na Warszawskim Indeksie Giełdowym, WIG został w pełni wykorzystany.

Oczekiwanie na banki centralne

Trzy wiedźmy, czyli trzeci piątek miesiąca kończącego kwartał, w którym rozliczane są kontrakty terminowe, nie przyniósł większych zmian na amerykańskich indeksach w ujęciu tygodnia (DJI -0,01%; SP500 -014%; NASDAQ -0,69%; RUT  -2,10%). Inflacja CPI w lutym w USA wyniosła 3,2% w ujęciu rocznym, pokonując oczekiwania analityków na poziomie 3,1% (poprzednia wartość 3,1%). Nie wpłynęło to w znaczącym stopniu na indeksy za Atlantykiem, na tle których wyróżniał się gorszym zachowaniem indeks najmniejszych spółek, Russell2000.

Bardzo dobry tydzień po raz kolejny mają za sobą indeksy w Europie (DAX40 +0,62%; CAC40 +0,1,70%, FTSE100 -0,93%). Niemiecki indeks DAX40 oraz francuski CAC40 znów podwyższyły historyczne szczyty. Następny tydzień z dużą pewnością zostanie zdominowany przez retorykę banków centralnych, takich jak System Rezerwy Federalnej (FED), Europejski Bank Centralny (EBC), czy też Bank Anglii (BOE).

Raport Hindenburga demoluje LPP

Piątkowe rozliczanie kontraktów terminowych na WIG20 musiało sprostać nie lada wyzwaniu, jakie postawił Hindenburg Research. Amerykańska firma zajmująca się badaniami inwestycyjnymi w swoim raporcie przedstawiła dowody na sprzedaż produktów firmy LPP w Rosji, mimo dezinwestycji spółki na wskazanym rynku. W rezultacie w trakcie piątkowej sesji kurs Grupy LPP mającej istotny udział w indeksie polskich blue chipów runął o 35,78%. Najważniejsze indeksy na polskim rynku zdołały jednak utrzymać swoje wyceny, patrząc z perspektywy tygodnia (WIG -0,00%; WIG20 -0,03%; mWIG40 -0,24%; sWIG80 +0,17%).

Podsumowanie 321. tygodnia Stref Popytu

321. tydzień Stref Popytu przyniósł 4 sygnały reakcji na strefę popytu Squabera. Parametry sygnału na akcjach Jastrzębskiej Spółki Węglowej S.A. (JSW) pozwoliły na przeprowadzenie transakcji kupna. Pozostałe parametry zostały odrzucone z uwagi na zbyt niski stosunek zysku do ryzyka.

Akcje DataWalk S.A. (DAT), z którymi rozpoczynaliśmy tydzień, już na poniedziałkowej sesji zrealizowały zakładany scenariusz wzrostowy, przynosząc zysk +20,00% w 2 sesje. W trakcie tej samej sesji, również z zyskiem zostały zamknięte pozycje na akcjach Auto Partner S.A. (APR) oraz CD Projekt S.A. (CDR). Akcje Kruk S.A. (KRU) także z zyskiem opuściły portfel Stref Popytu w piątek.

W nadchodzący tydzień wchodzimy, posiadając w portfelu Stref Popytu akcje Jastrzębskiej Spółki Węglowej S.A. oraz Orange Polska S.A. Pozycja na OPL została zabezpieczona za pomocą wskaźnika ATR.

Poniedziałek 11.03.2024:

Sprzedaż akcji Auto Partner S.A. (APR). Zamknięcie pozycji na poziomie Stop loss wynikającym z prowadzenia pozycji po ATR. Transakcja przyniosła 2,34% zysku po 6 dniach.

Sprzedaż akcji DataWalk S.A. (DAT). Realizacja zakładanego poziomu Take profit. Transakcja przyniosła 20,00% zysku po 4 dniach.

Sprzedaż akcji CD Projekt S.A. (CDR). Realizacja zakładanego poziomu Take profit. Transakcja przyniosła 6,27% zysku po 3 dniach.

Brak transakcji na akcjach banku Pekao S.A. (PEO) z uwagi na zbyt niski stosunek zysku do ryzyka (RR).

Brak transakcji na akcjach Echo Invest S.A. (ECH) z uwagi na zbyt niski stosunek zysku do ryzyka (RR).

Wtorek 12.03.2024:

Brak transakcji.

Środa 13.03.2024:

Kupno akcji Jastrzębskiej Spółki Węglowej S.A. (JSW).

Czwartek 14.03.2024:

Brak transakcji na akcjach Grupy Azoty S.A. (ATT) z uwagi na zbyt niski stosunek zysku do ryzyka (RR).

Piątek 15.03.2024:

Sprzedaż akcji Kruk S.A. (KRU) w wyniku aktywacji strefy podaży Squabera. Transakcja przyniosła 5,05% zysku po 9 dniach.

Stopa zwrotu z portfela – prosta, TWR, a może MWR (IRR)?

W portfelu Strefy Popytu od pewnego czasu stosujemy zmianę jeżeli chodzi o sposób prowadzenia pozycji, aby po wzroście wartości akcji nie doprowadzać do straty na pozycji.

Zmiana polega na dodaniu analizy zmienności danej spółki w trakcie otwierania i prowadzenia pozycji. Do tej pory, czynnik ten brany był pod uwagę jedynie podczas selekcji spółek do strategii. Bazujemy na wskaźniku ATR liczonym z 14 dni (Average True Range, na naszej platformie ma nazwę „Średnia prawdziwego zakresu”). Jeżeli zysk z pozycji przekroczy wartość średniej zmienności, wtedy przesuwamy stop loss na poziom BE – break even, czyli zabezpieczamy się przed stratą. Następnie stop loss jest podciągany za ceną w odległości równej ATR(14) tak długo, póki nie zostanie wybity.

Z naszych obserwacji i analiz wynika, że jeżeli cena faktycznie reaguje na strefę, to ruch jest dynamiczny i jednostajny. Zazwyczaj trwa krótko, ale intensywnie. Stąd tez taka decyzja. Szczegóły wraz z przykładami znajdą się w artykule na temat zasad strategii oraz w PDFie przedstawiającym metodologię.

Zrzuty ekranu poniżej przedstawiają transakcje naniesione na wykresy. Jeżeli interesują Cię spółki, które bierzemy pod uwagę w portfelu Strefy Popytu, to znajdziesz ją tutaj: lista 41 spółek.

Zarejestruj się bezpłatnie w Squaber.com i otrzymaj nasz ebook poświęcony strategiom Squabera, w tym Strategii Strefy Popytu – rejestracja.

Uwaga! Jeżeli interesuje Cię jakie są zasady tej strategii zapoznaj się koniecznie z tym tekstem. Definiuje on, w 6 prostych punktach całą strategię.

Wynik portfela i wybranych indeksów w tym tygodniu

%

Strefy Popytu

%

WIG

%

WIG20

%

mWIG40

Wynik portfela i wybranych indeksów od początku istnienia (styczeń 2018 rok)

%

Strefy Popytu

%

WIG

%

WIG20

%

mWIG40

Przetestuj alerty ze Stref Popytu bez ryzyka

Wybierz jeden z dostępnych pakietów, aby otrzymywać alerty ze stref popytu i podaży. Niezależnie od wybranego pakietu obowiązuje Cię gwarancja satysfakcji, czyli masz 30 dni na ewentualny zwrot zapłaconych środków.

Szczegóły po kliknięciu w poniższy przycisk.

Pozostałe informacje o wydarzeniach w tym tygodniu

Liczba wszystkich transakcji

Liczba transakcji kupna

Liczba transakcji sprzedaży