Inwestorzy przygotowują się na protokół Fed z ostatniej decyzji Federalnego Komitetu Otwartego Rynku (FOMC) w sprawie stóp procentowych. Rynki będą poszukiwać wskazówek lub dalszego potwierdzenia, na jak długo stabilizacja na dłużej faktycznie oznacza. Przed publikacją protokołu w tym tygodniu, inwestorzy mogą przygotować się na wystąpienia nie mniej niż pięciu prelegentów Fed zaplanowanych na ten poniedziałek. 

Europejskie ATH

Ostatni tydzień na światowych rynkach ponownie należał do najważniejszych indeksów w Europie, które systematycznie osiągały kolejne historyczne szczyty. Najprawdopodobniej za sprawą zapowiedzi pierwszych obniżek stóp procentowych przez Europejski Bank Centralny (EBC) już na czerwcowym posiedzeniu.

Historyczne szczyty bez banków

Ostatni tydzień na polskim parkiecie charakteryzował się wzrostami przy ruchu bocznym spółek z sektora bankowego. Obranie przez nie konkretnego kierunku prawdopodobnie wskaże, czy aktualne poziomy są wystarczająco wysokie, aby rozpocząć realizację sporych zysków z ostatnich tygodni i miesięcy. Indeks polskich blue chipów, WIG20 poprawił historyczne szczyty, podobnie jak średnie spółki z indeksu mWIG40. Giełdowe przysłowie mówi, że nie ma hossy bez banków, jednak szeroki rynek jak na razie zdaje się tym nie przejmować. Kluczowe dla polskiej giełdy zdaje się więc zachowanie dolara.

Podsumowanie 330. tygodnia Stref Popytu

330. tydzień Stref Popytu przyniósł 9 sygnałów reakcji na strefę popytu Squabera. Alerty na akacjach AmRest (EAT), Budimex (BDX), Santander (SPL) i Millenium (MIL) zostały odrzucone z uwagi na zbyt niski stosunek zysku do ryzyka bądź bliskość poziomu realizacji zysków. Do portfela Stref Popytu dołączyły akcje Grenevia (GEA) oraz PKP Cargo (PKP). Akcje spółki AmRest (EAT) i Grupy Azoty (ATT) opuściły portfel. W nadchodzący tydzień wchodzimy, posiadając w portfelu akcje PKP Cargo oraz Grupy Grenevia.

Poniedziałek 13.05.2024:

Sprzedaż akcji AmRest S.A. (APR). Zamknięcie pozycji na poziomie Stop loss wynikającym z prowadzenia pozycji po ATR. Transakcja przyniosła 0,38% zysku po 5 dniach.

Brak transakcji na akcjach Budimex S.A. (BDX) z uwagi na zbyt niski stosunek zysku do ryzyka (RR).

Brak transakcji na akcjach Santander Bank Polska S.A. (SPL) z uwagi na zbyt bliską odległość do aktywnej strefy podaży Squabera.

Wtorek 14.05.2024:

Brak transakcji na akcjach AmRest S.A. (APR) z uwagi na zbyt niski stosunek zysku do ryzyka (RR).

Brak transakcji na akcjach Bank Millenium S.A. (MIL) z uwagi na zbyt niski stosunek zysku do ryzyka (RR).

Kupno akcji Grenevia S.A. (GEA).

Środa 15.05.2024:

Brak transakcji.

Czwartek 16.05.2024:

Sprzedaż akcji Grupy Azoty SA (ATT). Realizacja zakładanego poziomu Take profit. Transakcja przyniosła 4,99% zysku po 6 dniach.

Piątek 17.05.2024:

Brak transakcji na Budimex S.A (BDX) z uwagi na zbyt niski stosunek zysku do ryzyka (RR).

Kupno akcji PKP Cargo (PKP)

Stopa zwrotu z portfela – prosta, TWR, a może MWR (IRR)?

W portfelu Strefy Popytu od pewnego czasu stosujemy zmianę jeżeli chodzi o sposób prowadzenia pozycji, aby po wzroście wartości akcji nie doprowadzać do straty na pozycji.

Zmiana polega na dodaniu analizy zmienności danej spółki w trakcie otwierania i prowadzenia pozycji. Do tej pory, czynnik ten brany był pod uwagę jedynie podczas selekcji spółek do strategii. Bazujemy na wskaźniku ATR liczonym z 14 dni (Average True Range, na naszej platformie ma nazwę „Średnia prawdziwego zakresu”). Jeżeli zysk z pozycji przekroczy wartość średniej zmienności, wtedy przesuwamy stop loss na poziom BE – break even, czyli zabezpieczamy się przed stratą. Następnie stop loss jest podciągany za ceną w odległości równej ATR(14) tak długo, póki nie zostanie wybity.

Z naszych obserwacji i analiz wynika, że jeżeli cena faktycznie reaguje na strefę, to ruch jest dynamiczny i jednostajny. Zazwyczaj trwa krótko, ale intensywnie. Stąd tez taka decyzja. Szczegóły wraz z przykładami znajdą się w artykule na temat zasad strategii oraz w PDFie przedstawiającym metodologię.

Zrzuty ekranu poniżej przedstawiają transakcje naniesione na wykresy. Jeżeli interesują Cię spółki, które bierzemy pod uwagę w portfelu Strefy Popytu, to znajdziesz ją tutaj: lista 41 spółek.

Zarejestruj się bezpłatnie w Squaber.com i otrzymaj nasz ebook poświęcony strategiom Squabera, w tym Strategii Strefy Popytu – rejestracja.

Uwaga! Jeżeli interesuje Cię jakie są zasady tej strategii zapoznaj się koniecznie z tym tekstem. Definiuje on, w 6 prostych punktach całą strategię.

Wynik portfela i wybranych indeksów w tym tygodniu

%

Strefy Popytu

%

WIG

%

WIG20

%

mWIG40

Wynik portfela i wybranych indeksów od początku istnienia (styczeń 2018 rok)

%

Strefy Popytu

%

WIG

%

WIG20

%

mWIG40

Przetestuj alerty ze Stref Popytu bez ryzyka

Wybierz jeden z dostępnych pakietów, aby otrzymywać alerty ze stref popytu i podaży. Niezależnie od wybranego pakietu obowiązuje Cię gwarancja satysfakcji, czyli masz 30 dni na ewentualny zwrot zapłaconych środków.

Szczegóły po kliknięciu w poniższy przycisk.

Pozostałe informacje o wydarzeniach w tym tygodniu

Liczba wszystkich transakcji

Liczba transakcji kupna

Liczba transakcji sprzedaży