W ostatnim czasie na rynkach akcyjnych tygodnie wzrostowe przeplatają się z tygodniami pełnymi awersji do ryzyka. Pierwszy tydzień lipca przyniósł wyraźne spadki na najważniejszych amerykańskich i europejskich indeksach (DJI -1,94%; SP500 -1,15%; NASDAQ -0,92%; DAX40 -3,37%; CAC40 -3,89%, FTSE100 -3,72%). Co ciekawe rodzime indeksy oparły się silnym spadkom dominującym na indeksach starego kontynentu, a średnie spółki znad Wisły odnotowały wzrostowy tydzień (WIG -0,15%; WIG20 -1,20%; mWIG40 +1,33%; sWIG80 -0,62%). Krajowym indeksom towarzyszył relatywnie silny polski złoty, który próbę osłabienia w parze walutowej USD/PLN zakończył już na pierwszym oporze 4,15 zł, ostatecznie kończąc tydzień nieznacznym umocnieniem do dolara (-0,13%). W parze walutowej EUR/PLN polski złoty lekko się osłabił (+0,41%), jednak próba wzrostów powyżej 4,50 zł pozostawiła na wykresie tygodniowym wyłącznie długi górny cień.

285.tydzień Stref Popytu przyniósł 2 sygnały reakcji na strefę popytu Squabera. Parametry sygnału na akcjach PlayWay SA (PLW) pozwoliły na przeprowadzenie transakcji kupna i jeszcze w trakcie tej samej sesji zysk na pozycji został zabezpieczony za pomocą wskaźnika ATR. Sygnał na akcjach Jastrzębskiej Spółki Węglowej SA (JSW) został odrzucony z uwagi na zbyt niski stosunek zysku do ryzyka. W nadchodzący tydzień wchodzimy, posiadając w portfelu akcje PlayWay SA (PLW), na których pozycja prowadzona jest za pomocą wskaźnika ATR.

Poniedziałek 03.07.2023:

Brak transakcji.

Wtorek 04.07.2023:

Brak transakcji.

Środa 05.07.2023:

Brak transakcji.

Czwartek 06.07.2023:

Kupno akcji PlayWay SA (PLW).

Zabezpieczenie zysku na akcjach PlayWay SA (PLW) za pomocą wskaźnika ATR.

Piątek 07.07.2023:

Brak transakcji na akcjach Jastrzębskiej Spółki Węglowej SA (JSW) z uwagi na zbyt niski stosunek zysku do ryzyka (RR).

Stopa zwrotu z portfela – prosta, TWR, a może MWR (IRR)?

W portfelu Strefy Popytu od pewnego czasu stosujemy zmianę jeżeli chodzi o sposób prowadzenia pozycji, aby po wzroście wartości akcji nie doprowadzać do straty na pozycji.

Zmiana polega na dodaniu analizy zmienności danej spółki w trakcie otwierania i prowadzenia pozycji. Do tej pory, czynnik ten brany był pod uwagę jedynie podczas selekcji spółek do strategii. Bazujemy na wskaźniku ATR liczonym z 14 dni (Average True Range, na naszej platformie ma nazwę „Średnia prawdziwego zakresu”). Jeżeli zysk z pozycji przekroczy wartość średniej zmienności, wtedy przesuwamy stop loss na poziom BE – break even, czyli zabezpieczamy się przed stratą. Następnie stop loss jest podciągany za ceną w odległości równej ATR(14) tak długo, póki nie zostanie wybity.

Z naszych obserwacji i analiz wynika, że jeżeli cena faktycznie reaguje na strefę, to ruch jest dynamiczny i jednostajny. Zazwyczaj trwa krótko, ale intensywnie. Stąd tez taka decyzja. Szczegóły wraz z przykładami znajdą się w artykule na temat zasad strategii oraz w PDFie przedstawiającym metodologię.

Zrzuty ekranu poniżej przedstawiają transakcje naniesione na wykresy. Jeżeli interesują Cię spółki, które bierzemy pod uwagę w portfelu Strefy Popytu, to znajdziesz ją tutaj: lista 41 spółek.

Zarejestruj się bezpłatnie w Squaber.com i otrzymaj nasz ebook poświęcony strategiom Squabera, w tym Strategii Strefy Popytu – rejestracja.

Uwaga! Jeżeli interesuje Cię jakie są zasady tej strategii zapoznaj się koniecznie z tym tekstem. Definiuje on, w 6 prostych punktach całą strategię.

Wynik portfela i wybranych indeksów w tym tygodniu

%

Strefy Popytu

%

WIG

%

WIG20

%

mWIG40

Wynik portfela i wybranych indeksów od początku istnienia (styczeń 2018 rok)

%

Strefy Popytu

%

WIG

%

WIG20

%

mWIG40

Przetestuj alerty ze Stref Popytu bez ryzyka

Wybierz jeden z dostępnych pakietów, aby otrzymywać alerty ze stref popytu i podaży. Niezależnie od wybranego pakietu obowiązuje Cię gwarancja satysfakcji, czyli masz 30 dni na ewentualny zwrot zapłaconych środków.

Szczegóły po kliknięciu w poniższy przycisk.

Pozostałe informacje o wydarzeniach w tym tygodniu

Liczba wszystkich transakcji

Liczba transakcji kupna

Liczba transakcji sprzedaży