Dominującym elementem hossy w Polsce, która nastąpiła po październikowych wyborach parlamentarnych, był sektor bankowy i deweloperski. W końcówce ostatniego tygodnia na notowaniach banków pojawiła się jednak rysa mogąca świadczyć o realizacji zysków.

Europejskie historyczne szczyty

Ostatni tydzień na światowych rynkach należał do najważniejszych indeksów w Europie. Najprawdopodobniej jest to pochodna przekonania, że Europejski Bank Centralny (EBC) obniży stopy procentowe już na czerwcowym posiedzeniu. Bardzo dobrze radziły sobie również indeksy za Atlantykiem (DJI +2,15%; SP500 +1,84%; NASDAQ +1,14%; RUT  +1,18%; DAX40 +4,24%; CAC40 +3,29%, FTSE100 +2,78%). Nie tylko niemiecki DAX40, ale także brytyjski FTSE100, czy holenderski AEX25 poprawiły poziomy ATH (ang. All Time High). W przyszłym tygodniu rynki po raz kolejny zwrócą swoją uwagę na odczyty inflacji za oceanem.

Historyczne szczyty i odwrót banków

Ostatni tydzień na polskim parkiecie został zakończony silnymi spadkami na notowaniach przedstawicieli sektora bankowego w trakcie piątkowej sesji oraz doskonałe zachowanie pozostałej części rynku. Na wykresie tygodniowym najważniejszych indeksów nad Wisłą trudno dostrzec problemy (WIG +2,52%; WIG20 +2,13%; mWIG40 +3,66%; sWIG80 +0,80%). Indeks polskich blue chipów, WIG20 poprawił historyczne szczyty, podobnie jak średnie spółki z indeksu mWIG40. Giełdowe przysłowie mówi, że nie ma hossy bez banków, jednak szeroki rynek jak na razie zdaje się tym nie przejmować. Kluczowe dla polskiej giełdy zdaje się więc zachowanie złotego szczególnie w obliczu najbliższych odczytów inflacji za Atlantykiem.

Podsumowanie 329. tygodnia Stref Popytu

329. tydzień Stref Popytu przyniósł 3 sygnały reakcji na strefę popytu Squabera. Alert na akacjach Auto Partner S.A. (APR) został odrzucony z uwagi na zbyt niski stosunek zysku do ryzyka. Do portfela Stref Popytu dołączyły akcje AmRest S.A. (EAT) oraz Grupy Azoty S.A. (ATT). Akcje Grupy Grenevia (GEA) na których zysk zabezpieczał wskaźnik ATR opuściły portfel w trakcie poniedziałkowej sesji. W nadchodzący tydzień wchodzimy, posiadając w portfelu akcje AmRest oraz Grupy Azoty. Zysk na akcjach AmRest. został zabezpieczony z pomocą wskaźnika ATR.

Poniedziałek 06.05.2024:

Sprzedaż akcji Grenevia S.A. (GEA). Zamknięcie pozycji na poziomie Stop loss wynikającym z prowadzenia pozycji po ATR. Transakcja została zamknięta na poziomie otwarcia po 12 dniach.

Wtorek 07.05.2024:

Brak transakcji na akcjach Auto Partner S.A. (APR) z uwagi na zbyt niski stosunek zysku do ryzyka (RR).

Środa 08.05.2024:

Kupno akcji AmRest S.A. (EAT)

Czwartek 09.05.2024:

Zabezpieczenie zysku na AmRest S.A. (EAT) za pomocą wskaźnika ATR.

Piątek 10.05.2024:

Utrzymanie pozycji na akcjach AmRest S.A. (APR). Zejście poniżej poziomu Stop loss wynikającego z prowadzenia pozycji za pomocą wskaźnika ATR zostało natychmiast wyciągnięte.

Kupno akcji Grupy Azoty (ATT).

Stopa zwrotu z portfela – prosta, TWR, a może MWR (IRR)?

W portfelu Strefy Popytu od pewnego czasu stosujemy zmianę jeżeli chodzi o sposób prowadzenia pozycji, aby po wzroście wartości akcji nie doprowadzać do straty na pozycji.

Zmiana polega na dodaniu analizy zmienności danej spółki w trakcie otwierania i prowadzenia pozycji. Do tej pory, czynnik ten brany był pod uwagę jedynie podczas selekcji spółek do strategii. Bazujemy na wskaźniku ATR liczonym z 14 dni (Average True Range, na naszej platformie ma nazwę „Średnia prawdziwego zakresu”). Jeżeli zysk z pozycji przekroczy wartość średniej zmienności, wtedy przesuwamy stop loss na poziom BE – break even, czyli zabezpieczamy się przed stratą. Następnie stop loss jest podciągany za ceną w odległości równej ATR(14) tak długo, póki nie zostanie wybity.

Z naszych obserwacji i analiz wynika, że jeżeli cena faktycznie reaguje na strefę, to ruch jest dynamiczny i jednostajny. Zazwyczaj trwa krótko, ale intensywnie. Stąd tez taka decyzja. Szczegóły wraz z przykładami znajdą się w artykule na temat zasad strategii oraz w PDFie przedstawiającym metodologię.

Zrzuty ekranu poniżej przedstawiają transakcje naniesione na wykresy. Jeżeli interesują Cię spółki, które bierzemy pod uwagę w portfelu Strefy Popytu, to znajdziesz ją tutaj: lista 41 spółek.

Zarejestruj się bezpłatnie w Squaber.com i otrzymaj nasz ebook poświęcony strategiom Squabera, w tym Strategii Strefy Popytu – rejestracja.

Uwaga! Jeżeli interesuje Cię jakie są zasady tej strategii zapoznaj się koniecznie z tym tekstem. Definiuje on, w 6 prostych punktach całą strategię.

Wynik portfela i wybranych indeksów w tym tygodniu

%

Strefy Popytu

%

WIG

%

WIG20

%

mWIG40

Wynik portfela i wybranych indeksów od początku istnienia (styczeń 2018 rok)

%

Strefy Popytu

%

WIG

%

WIG20

%

mWIG40

Przetestuj alerty ze Stref Popytu bez ryzyka

Wybierz jeden z dostępnych pakietów, aby otrzymywać alerty ze stref popytu i podaży. Niezależnie od wybranego pakietu obowiązuje Cię gwarancja satysfakcji, czyli masz 30 dni na ewentualny zwrot zapłaconych środków.

Szczegóły po kliknięciu w poniższy przycisk.

Pozostałe informacje o wydarzeniach w tym tygodniu

Liczba wszystkich transakcji

Liczba transakcji kupna

Liczba transakcji sprzedaży