W ostatnim tygodniu wypowiedzi członków Systemu Rezerwy Federalnej (FED) postraszyły rynki. Inwestorzy z niezadowoleniem przyjęli słowa przedstawicieli FEDu, Harkera i Barkina, którzy podkreślili, że ostatnie dane o inflacji nie dają gwarancji, że cel na poziomie 2% zostanie osiągnięty. Dodatkowo inny reprezentant Rezerwy Federalnej, Kashkari dodał, że spodziewa się dwóch obniżek stóp procentowych do końca roku, co jest sprzeczne z oczekiwaniami rynku.

Odejście od historycznych szczytów w Europie i USA

Słowa przedstawicieli FED zasiały ziarno niepewności, co sprawiło, że w ostatnim tygodniu na najważniejszych amerykańskich i europejskich rynkach nie było zwycięzców (DJI -2,20%; SP500 -0,97%; NASDAQ -0,74%; RUT  -2,85%; DAX40 -1,84%; CAC40 -1,76%, FTSE100 -0,70%). Przerwa w cotygodniowym przesuwaniu ATH (ang. All Time High) nie jest jednak niczym złym, szczególnie, że najważniejsze wsparcia wytrzymały. Najgorzej zachowywał się indeks najmniejszych amerykańskich spółek, Russell 2000.

WIG20 nie odpuszcza

Ostatni tydzień do udanych mogą zaliczyć indeksy na polskim parkiecie (WIG +1,08%; WIG20 +1,34%; mWIG40 +0,57%; sWIG80 -0,34%). Wśród najbardziej wyróżniających się spółek nadal przewodzą banki. W ostatnim czasie przebudził się również ORLEN S.A. (PKN) i KGHM Polska Miedź S.A. (KGH). Ostatni za sprawą dobrej passy miedzi, srebra i złota.

Podsumowanie 324. tygodnia Stref Popytu

324. tydzień Stref Popytu nie przyniósł żadnego sygnału reakcji na strefę popytu Squabera. W trakcie tygodnia wszystkie posiadane do tej pory akcje, zostały sprzedane. Akcje Dino Polska S.A. (DNP) aktywowały strefę podaży Squabera i opuściły portfel przynosząc zysk, podobnie akcje Jastrzębskiej Spółki Węglowej S.A. (JSW), na których zysk został wcześniej zabezpieczony za pomocą wskaźnika ATR. Scenariusz negatywny zrealizowały natomiast akcje Eurocash S.A. (EUR) sprzedane na ustalonym poziomie Stop loss. W nadchodzący tydzień wchodzimy, posiadając w portfelu wyłącznie pozycję gotówkową.

Poniedziałek 01.04.2024:

Brak sesji.

Wtorek 02.04.2024:

Sprzedaż akcji Dino Polska S.A. (DNP) w wyniku aktywacji strefy podaży Squabera. Transakcja przyniosła 2,84% zysku po 6 dniach.

Zabezpieczenie zysku na akcjach Jastrzębskiej Spółki Węglowej S.A. (JSW) za pomocą wskaźnika ATR.

Środa 03.04.2024:

Brak transakcji.

Czwartek 04.04.2024:

Brak transakcji.

Piątek 05.04.2024:

Sprzedaż akcji Jastrzębskiej Spółki Węglowej S.A. (JSW). Zamknięcie pozycji na poziomie Stop loss wynikającym z prowadzenia pozycji po ATR. Transakcja przyniosła 1,76% zysku po 11 dniach.

Sprzedaż akcji Eurocash S.A. (EUR). Zamkniecie pozycji na ustalonym poziomie Stop loss. Transakcja przyniosła stratę -3,03% po 11 dniach.

Stopa zwrotu z portfela – prosta, TWR, a może MWR (IRR)?

W portfelu Strefy Popytu od pewnego czasu stosujemy zmianę jeżeli chodzi o sposób prowadzenia pozycji, aby po wzroście wartości akcji nie doprowadzać do straty na pozycji.

Zmiana polega na dodaniu analizy zmienności danej spółki w trakcie otwierania i prowadzenia pozycji. Do tej pory, czynnik ten brany był pod uwagę jedynie podczas selekcji spółek do strategii. Bazujemy na wskaźniku ATR liczonym z 14 dni (Average True Range, na naszej platformie ma nazwę „Średnia prawdziwego zakresu”). Jeżeli zysk z pozycji przekroczy wartość średniej zmienności, wtedy przesuwamy stop loss na poziom BE – break even, czyli zabezpieczamy się przed stratą. Następnie stop loss jest podciągany za ceną w odległości równej ATR(14) tak długo, póki nie zostanie wybity.

Z naszych obserwacji i analiz wynika, że jeżeli cena faktycznie reaguje na strefę, to ruch jest dynamiczny i jednostajny. Zazwyczaj trwa krótko, ale intensywnie. Stąd tez taka decyzja. Szczegóły wraz z przykładami znajdą się w artykule na temat zasad strategii oraz w PDFie przedstawiającym metodologię.

Zrzuty ekranu poniżej przedstawiają transakcje naniesione na wykresy. Jeżeli interesują Cię spółki, które bierzemy pod uwagę w portfelu Strefy Popytu, to znajdziesz ją tutaj: lista 41 spółek.

Zarejestruj się bezpłatnie w Squaber.com i otrzymaj nasz ebook poświęcony strategiom Squabera, w tym Strategii Strefy Popytu – rejestracja.

Uwaga! Jeżeli interesuje Cię jakie są zasady tej strategii zapoznaj się koniecznie z tym tekstem. Definiuje on, w 6 prostych punktach całą strategię.

Wynik portfela i wybranych indeksów w tym tygodniu

%

Strefy Popytu

%

WIG

%

WIG20

%

mWIG40

Wynik portfela i wybranych indeksów od początku istnienia (styczeń 2018 rok)

%

Strefy Popytu

%

WIG

%

WIG20

%

mWIG40

Przetestuj alerty ze Stref Popytu bez ryzyka

Wybierz jeden z dostępnych pakietów, aby otrzymywać alerty ze stref popytu i podaży. Niezależnie od wybranego pakietu obowiązuje Cię gwarancja satysfakcji, czyli masz 30 dni na ewentualny zwrot zapłaconych środków.

Szczegóły po kliknięciu w poniższy przycisk.

Pozostałe informacje o wydarzeniach w tym tygodniu

Liczba wszystkich transakcji

Liczba transakcji kupna

Liczba transakcji sprzedaży