Słabsze dane z amerykańskiej gospodarki, takie jak spadek sprzedaży detalicznej, czy sprzedaży nowych domów oraz niższe tempo wzrostu gospodarczego nie przeszkodziły inwestorom w zdobywaniu kolejnych szczytów na indeksach za Atlantykiem. Wychodząc poza rynek akcji, złoto pokonało górny zakres 3-letniej konsolidacji, a Bitcoin chciwie spogląda w stronę ATH (ang. All Time High).

Historyczne szczyty na NASDAQ

Najważniejsze amerykańskie i europejskie indeksy cały czas pozostają silne (DJI -0,11%; SP500 +0,94%; NASDAQ +1,75%; RUT +2.95%; DAX40 +1,81%; CAC40 -0,41%, FTSE100 -0,29%). Indeks Dow Jones Industrial tym razem co prawda zrobił przerwę w wyznaczaniu nowych poziomów ATH, które po raz kolejny poprawił indeks S&P 500. Nowe historyczne szczyty ustanowił także indeks NASDAQ. Bardzo dobry tydzień odnotowały najmniejsze spółki reprezentujące indeks Russell 2000.

Globalny charakter firm tworzących indeks DAX40 sprawia, że słabość niemieckiej gospodarki jest zupełnie niewidoczna na wykresie niemieckiego indeksu. Indeks 40 największych niemieckich firm po raz kolejny poprawił historyczne szczyty.

Słabszy tydzień polskiego parkietu

Warszawski Indeks Giełdowy, WIG zamknął ostatni tydzień pod kreską, za co odpowiadają przede wszystkim największe spółki z indeksu WIG20 (WIG -1,31%; WIG20 -2,10%; mWIG40 +1,01%; sWIG80 -0,11%). Nowe ATH po raz kolejny ustalił indeks średnich spółek (mWIG40). Neutralny tydzień mają za sobą najmniejsze spółki z sWIG80.

Podsumowanie 319. tygodnia Stref Popytu

319. tydzień Stref Popytu przyniósł 2 sygnały reakcji na strefę popytu Squabera. Parametry sygnału wygenerowanego na akcjach ORLEN S.A. (PKN) pozwoliły na przeprowadzenie transakcji kupna. Alert na akcjach PlayWay S.A. (PLW) został odrzucony z uwagi na zbyt niski stosunek zysku do ryzyka. W nadchodzący tydzień wchodzimy, posiadając w portfelu akcje ORLEN S.A. (PKN), na których pozycja prowadzona jest bez zmian.

Poniedziałek 26.02.2024:

Brak transakcji.

Wtorek 27.02.2024:

Brak transakcji.

Środa 28.02.2024:

Brak transakcji.

Czwartek 29.02.2024:

Brak transakcji.

Piątek 01.03.2024:

Brak transakcji na akcjach PlayWay S.A. (PLW) z uwagi na zbyt niski stosunek zysku do ryzyka (RR).

Kupno akcji ORLEN S.A. (PKN).

Stopa zwrotu z portfela – prosta, TWR, a może MWR (IRR)?

W portfelu Strefy Popytu od pewnego czasu stosujemy zmianę jeżeli chodzi o sposób prowadzenia pozycji, aby po wzroście wartości akcji nie doprowadzać do straty na pozycji.

Zmiana polega na dodaniu analizy zmienności danej spółki w trakcie otwierania i prowadzenia pozycji. Do tej pory, czynnik ten brany był pod uwagę jedynie podczas selekcji spółek do strategii. Bazujemy na wskaźniku ATR liczonym z 14 dni (Average True Range, na naszej platformie ma nazwę „Średnia prawdziwego zakresu”). Jeżeli zysk z pozycji przekroczy wartość średniej zmienności, wtedy przesuwamy stop loss na poziom BE – break even, czyli zabezpieczamy się przed stratą. Następnie stop loss jest podciągany za ceną w odległości równej ATR(14) tak długo, póki nie zostanie wybity.

Z naszych obserwacji i analiz wynika, że jeżeli cena faktycznie reaguje na strefę, to ruch jest dynamiczny i jednostajny. Zazwyczaj trwa krótko, ale intensywnie. Stąd tez taka decyzja. Szczegóły wraz z przykładami znajdą się w artykule na temat zasad strategii oraz w PDFie przedstawiającym metodologię.

Zrzuty ekranu poniżej przedstawiają transakcje naniesione na wykresy. Jeżeli interesują Cię spółki, które bierzemy pod uwagę w portfelu Strefy Popytu, to znajdziesz ją tutaj: lista 41 spółek.

Zarejestruj się bezpłatnie w Squaber.com i otrzymaj nasz ebook poświęcony strategiom Squabera, w tym Strategii Strefy Popytu – rejestracja.

Uwaga! Jeżeli interesuje Cię jakie są zasady tej strategii zapoznaj się koniecznie z tym tekstem. Definiuje on, w 6 prostych punktach całą strategię.

Wynik portfela i wybranych indeksów w tym tygodniu

%

Strefy Popytu

%

WIG

%

WIG20

%

mWIG40

Wynik portfela i wybranych indeksów od początku istnienia (styczeń 2018 rok)

%

Strefy Popytu

%

WIG

%

WIG20

%

mWIG40

Przetestuj alerty ze Stref Popytu bez ryzyka

Wybierz jeden z dostępnych pakietów, aby otrzymywać alerty ze stref popytu i podaży. Niezależnie od wybranego pakietu obowiązuje Cię gwarancja satysfakcji, czyli masz 30 dni na ewentualny zwrot zapłaconych środków.

Szczegóły po kliknięciu w poniższy przycisk.

Pozostałe informacje o wydarzeniach w tym tygodniu

Liczba wszystkich transakcji

Liczba transakcji kupna

Liczba transakcji sprzedaży