Sentyment risk-on zdecydowanie towarzyszy giełdom po obu stronach Atlantyku. Amerykańskie indeksy wyznaczają kolejne historyczne szczyty, a indeksy na Starym Kontynencie utrzymują się w strefie ATH (ang. All Time High).

Indeks S&P500 pokonuje symboliczne 5000 punktów

Za nami kolejny tydzień wyraźnej siły amerykańskich indeksów (DJI +0,04%; SP500 +1,37%; NASDAQ +2,30%; RUT +2,40%). Indeks Dow Jones Industrial utrzymał się w rejonie historycznych szczytów, a S&P500 wyznaczył nowe ATH zamykając tydzień powyżej okrągłego poziomu 5 tysięcy punktów. Śmiało w kierunku ATH (ang. All Time High) zmierzają także spółki z sektora technologicznego. Wyraźne wzrosty odnotował również indeks najmniejszych spółek, Russell2000. Europejskie indeksy utrzymały swoją wysoką pozycję (DAX40 +0,05%; CAC40 +0,73%, FTSE100 -0,55%). Gorzej na tle Europy zachowywał się indeks brytyjski.

Problemy polskiego parkietu

Ważne poziomy oporu dały się we znaki indeksom w Polsce (WIG -1,41%; WIG20 -1,75%; mWIG40 -0,88%; sWIG80 +0,42%). Warszawski Indeks Giełdowy, WIG jak na razie odbił się od okrągłego poziomu 80 tysięcy punktów. WIG20 zareagował na okolice szczytu z grudnia 2023 roku, a indeks średnich spółek – mWIG40 nie poradził sobie z psychologicznym poziomem 6 tysięcy punktów. Wzrostowy tydzień odnotowały najmniejsze spółki z indeksu sWIG80, który na wykresie dziennym straszy jednak formacją podwójnego szczytu.

Podsumowanie 316. tygodnia Stref Popytu

316. tydzień Stref Popytu przyniósł 3 sygnały reakcji na strefę popytu Squabera. Parametry sygnałów wygenerowanych na akcjach AmRest SA (EAT), Dino Polska SA (DNP) oraz banku Pekao SA (PEO) nie pozwoliły na przeprowadzenie transakcji kupna z uwagi na zbyt niski stosunek zysku do ryzyka. Sygnały zostały wygenerowane w obrębie lokalnych szczytów, co obniżyło potencjał ich wykorzystania. Czekając na nowe okazje w nadchodzący tydzień wchodzimy, posiadając w portfelu wyłącznie pozycję gotówkową.

Poniedziałek 05.02.2024:

Sygnał na akcjach AmRest SA (EAT) został wysłany po zamknięciu sesji. Decyzja o ewentualnej transakcji kupna została podjęta na otwarciu sesji w dniu następnym.

Wtorek 06.02.2024:

Brak transakcji na akcjach AmRest SA (EAT) z uwagi na zbyt niski stosunek zysku do ryzyka (RR).

Brak transakcji na akcjach Dino Polska SA (DNP) z uwagi na zbyt niski stosunek zysku do ryzyka (RR).

Środa 07.02.2024:

Brak transakcji na akcjach banku Pekao SA (PEO) z uwagi na zbyt niski stosunek zysku do ryzyka (RR).

Czwartek 08.02.2024:

Brak transakcji.

Piątek 09.02.2024:

Brak transakcji.

Stopa zwrotu z portfela – prosta, TWR, a może MWR (IRR)?

W portfelu Strefy Popytu od pewnego czasu stosujemy zmianę jeżeli chodzi o sposób prowadzenia pozycji, aby po wzroście wartości akcji nie doprowadzać do straty na pozycji.

Zmiana polega na dodaniu analizy zmienności danej spółki w trakcie otwierania i prowadzenia pozycji. Do tej pory, czynnik ten brany był pod uwagę jedynie podczas selekcji spółek do strategii. Bazujemy na wskaźniku ATR liczonym z 14 dni (Average True Range, na naszej platformie ma nazwę „Średnia prawdziwego zakresu”). Jeżeli zysk z pozycji przekroczy wartość średniej zmienności, wtedy przesuwamy stop loss na poziom BE – break even, czyli zabezpieczamy się przed stratą. Następnie stop loss jest podciągany za ceną w odległości równej ATR(14) tak długo, póki nie zostanie wybity.

Z naszych obserwacji i analiz wynika, że jeżeli cena faktycznie reaguje na strefę, to ruch jest dynamiczny i jednostajny. Zazwyczaj trwa krótko, ale intensywnie. Stąd tez taka decyzja. Szczegóły wraz z przykładami znajdą się w artykule na temat zasad strategii oraz w PDFie przedstawiającym metodologię.

Zrzuty ekranu poniżej przedstawiają transakcje naniesione na wykresy. Jeżeli interesują Cię spółki, które bierzemy pod uwagę w portfelu Strefy Popytu, to znajdziesz ją tutaj: lista 41 spółek.

Zarejestruj się bezpłatnie w Squaber.com i otrzymaj nasz ebook poświęcony strategiom Squabera, w tym Strategii Strefy Popytu – rejestracja.

Uwaga! Jeżeli interesuje Cię jakie są zasady tej strategii zapoznaj się koniecznie z tym tekstem. Definiuje on, w 6 prostych punktach całą strategię.

Wynik portfela i wybranych indeksów w tym tygodniu

%

Strefy Popytu

%

WIG

%

WIG20

%

mWIG40

Wynik portfela i wybranych indeksów od początku istnienia (styczeń 2018 rok)

%

Strefy Popytu

%

WIG

%

WIG20

%

mWIG40

Przetestuj alerty ze Stref Popytu bez ryzyka

Wybierz jeden z dostępnych pakietów, aby otrzymywać alerty ze stref popytu i podaży. Niezależnie od wybranego pakietu obowiązuje Cię gwarancja satysfakcji, czyli masz 30 dni na ewentualny zwrot zapłaconych środków.

Szczegóły po kliknięciu w poniższy przycisk.

Pozostałe informacje o wydarzeniach w tym tygodniu

Liczba wszystkich transakcji

Liczba transakcji kupna

Liczba transakcji sprzedaży