W ostatnim, a zarazem krótkim tygodniu 2019 roku, nie było okazji do kupna akcji zgodnych z metodologią Strefy Popytu. W trakcie zaledwie dwóch dni sesyjnych pojawił się jeden alert dla kupna, który wystąpił w piątek na Kernelu (KER). Spółka nie mogła jednak zostać dodana do portfela, ponieważ stosunek zysku do ryzyka (RR) wynosił 1:1.
Również w piątek zabezpieczyliśmy pozycje na spółkach MBank (MBK) i Asseco PL (ACP) podnosząc poziom Stop Loss-a wg ATR (opis poniżej).

Podsumowując 2019 rok, portfel Strefy Popytu zarobił 6,14%, gdzie WIG20 stracił 5,48%. Lepiej wygląda szeroki indeks WIG, który kończy rok z wynikiem +0,32% i mWIG40 +0,15%.
Indeksy WIG oraz WIG20 trzy tygodnie temu dotarły do stref wsparć, od których nastąpiło odbicie. Czy wsparcie okaże się znaczące w najbliższym czasie, a może nadal rynek będzie trwać w szerokiej konsolidacji? Przełamanie wsparć może otworzyć drogę do dalszych spadków.

Portfel Strefy Popytu w zeszłym tygodniu zyskał 0,77%, WIG 1,18%, WIG20 1,11%, a najwięcej urósł mWIG40 1,39%.
Aktualnie w portfelu posiadamy akcje MBanku, LPP i Asseco Poland.

W portfelu Strefy Popytu zmieniliśmy sposób prowadzenia pozycji, aby po wzroście wartości akcji nie doprowadzać do straty na pozycji.

Zmiana polega na dodaniu analizy zmienności danej spółki w trakcie otwierania i prowadzenia pozycji. Do tej pory, czynnik ten brany był pod uwagę jedynie podczas selekcji spółek do strategii. Bazujemy na wskaźniku ATR liczonym z 14 dni (Average True Range, na naszej platformie ma nazwę „Średnia prawdziwego zakresu”). Jeżeli zysk z pozycji przekroczy wartość średniej zmienności, wtedy przesuwamy stop loss na poziom BE – break even, czyli zabezpieczamy się przed stratą. Następnie stop loss jest podciągany za ceną w odległości równej ATR(14) tak długo, póki nie zostanie wybity.

Z naszych obserwacji i analiz wynika, że jeżeli cena faktycznie reaguje na strefę, to ruch jest dynamiczny i jednostajny. Zazwyczaj trwa krótko, ale intensywnie. Stąd tez taka decyzja. Szczegóły wraz z przykładami znajdą się w artykule na temat zasad strategii oraz w PDFie przedstawiającym metodologię.

Zrzuty ekranu poniżej przedstawiają transakcje naniesione na wykresy. Jeżeli interesują Cię spółki, które bierzemy pod uwagę w portfelu Strefy Popytu, to znajdziesz ją tutaj: lista 52 spółek.

Zarejestruj się bezpłatnie w Squaber.com i otrzymaj nasz ebook poświęcony strategiom Squabera, w tym Strategii Strefy Popytu – rejestracja.

Uwaga! Jeżeli interesuje Cię jakie są zasady tej strategii zapoznaj się koniecznie z tym tekstem. Definiuje on, w 6 prostych punktach całą strategię.

Wynik portfela i wybranych indeksów za 104 tydzień

%

Strefy Popytu

%

WIG

%

WIG20

%

mWIG40

Wynik portfela i wybranych indeksów od początku istnienia (styczeń 2018 rok)

%

Strefy Popytu

%

WIG

%

WIG20

%

mWIG40

Przetestuj alerty ze Stref Popytu bez ryzyka

Wybierz jeden z dostępnych pakietów, aby otrzymywać alerty ze stref popytu i podaży. Niezależnie od wybranego pakietu obowiązuje Cię gwarancja satysfakcji, czyli masz 30 dni na ewentualny zwrot zapłaconych środków.

Szczegóły po kliknięciu w poniższy przycisk.

Pozostałe informacje o wydarzeniach w 104 tygodniu

Liczba wszystkich transakcji

Liczba transakcji kupna

Liczba transakcji sprzedaży