Wyższy od oczekiwań odczyt inflacji CPI w USA postraszył inwestorów. Inflacja CPI w Stanach Zjednoczonych wyniosła w styczniu 3,1% rok do roku w zestawieniu z prognozami na poziomie 2,9% (wartość poprzednia 3,4% r/r).

Europejskie ATH

Amerykańskie indeksy nie wykorzystały pretekstu do spadków, które mogły stanowić pochodną rewizji prawdopodobnego terminu pierwszej obniżki stóp procentowych przez System Rezerwy Federalnej (FED) z majowego posiedzenia na spotkanie w czerwcu (DJI -0,10%; SP500 -0,41%; NASDAQ -1,34%; RUT +1,13%). Przypomnijmy, że jeszcze pod koniec roku najbardziej śmiali inwestorzy rozgrywali pierwszą obniżkę stóp procentowych w USA już w marcu 2024 roku. W końcówce tygodnia zostały zaprezentowane słabsze dane z amerykańskiej gospodarki dotyczące siły konsumenta oraz produkcji przemysłowej, które mogą wskazywać na pierwsze oznaki spowolnienia.

Słabszy tydzień indeksów za oceanem wykorzystały indeksy w Europie (DAX40 +1,13%; CAC40 +1,58%, FTSE100 +1,87%). Niemiecki indeks DAX40 pokonał poziom 17 tysięcy punktów ustalając nowe ATH (ang. All Time High). Historyczne szczyty ustanowił również francuski CAC40.

Historyczne szczyty polskiego parkietu

Ważne poziomy oporu, które w 316. tygodniu Stref Popytu zatrzymały najważniejsze polskie indeksy, musiały uznać wyższość siły popytu (WIG +2,16%; WIG20 +2,67%; mWIG40 +1,46%; sWIG80 -0,08%). Warszawski Indeks Giełdowy, WIG pokonał okrągły poziom 80 tysięcy punktów. WIG20 zamknął tydzień w obszarze grudniowych maksimów, a mWIG40 sforsował poziom 6 tysięcy punktów. Niewiele wydarzyło się na najmniejszych spółkach reprezentujące indeks sWIG80, które trzymają się w rejonie historycznych szczytów.

Podsumowanie 317. tygodnia Stref Popytu

317. tydzień Stref Popytu przyniósł 1 sygnał reakcji na strefę popytu Squabera. Parametry sygnału wygenerowanego na akcjach Powszechnego Zakładu Ubezpieczeń SA (PZU) pozwoliły na przeprowadzenie transakcji kupna. Na przestrzeni tygodnia zysk wypracowany przez akcje PZU został zabezpieczony za pomocą wskaźnika ATR. W nadchodzący tydzień wchodzimy, posiadając w portfelu akcje PZU.

Poniedziałek 12.02.2024:

Kupno akcji Powszechnego Zakładu Ubezpieczeń SA (PZU).

Wtorek 13.02.2024:

Brak transakcji.

Środa 14.02.2024:

Zabezpieczenie zysku na akcjach Powszechnego Zakładu Ubezpieczeń SA (PZU) za pomocą wskaźnika ATR.

Czwartek 15.02.2024:

Brak transakcji.

Piątek 16.02.2024:

Brak transakcji.

Stopa zwrotu z portfela – prosta, TWR, a może MWR (IRR)?

W portfelu Strefy Popytu od pewnego czasu stosujemy zmianę jeżeli chodzi o sposób prowadzenia pozycji, aby po wzroście wartości akcji nie doprowadzać do straty na pozycji.

Zmiana polega na dodaniu analizy zmienności danej spółki w trakcie otwierania i prowadzenia pozycji. Do tej pory, czynnik ten brany był pod uwagę jedynie podczas selekcji spółek do strategii. Bazujemy na wskaźniku ATR liczonym z 14 dni (Average True Range, na naszej platformie ma nazwę „Średnia prawdziwego zakresu”). Jeżeli zysk z pozycji przekroczy wartość średniej zmienności, wtedy przesuwamy stop loss na poziom BE – break even, czyli zabezpieczamy się przed stratą. Następnie stop loss jest podciągany za ceną w odległości równej ATR(14) tak długo, póki nie zostanie wybity.

Z naszych obserwacji i analiz wynika, że jeżeli cena faktycznie reaguje na strefę, to ruch jest dynamiczny i jednostajny. Zazwyczaj trwa krótko, ale intensywnie. Stąd tez taka decyzja. Szczegóły wraz z przykładami znajdą się w artykule na temat zasad strategii oraz w PDFie przedstawiającym metodologię.

Zrzuty ekranu poniżej przedstawiają transakcje naniesione na wykresy. Jeżeli interesują Cię spółki, które bierzemy pod uwagę w portfelu Strefy Popytu, to znajdziesz ją tutaj: lista 41 spółek.

Zarejestruj się bezpłatnie w Squaber.com i otrzymaj nasz ebook poświęcony strategiom Squabera, w tym Strategii Strefy Popytu – rejestracja.

Uwaga! Jeżeli interesuje Cię jakie są zasady tej strategii zapoznaj się koniecznie z tym tekstem. Definiuje on, w 6 prostych punktach całą strategię.

Wynik portfela i wybranych indeksów w tym tygodniu

%

Strefy Popytu

%

WIG

%

WIG20

%

mWIG40

Wynik portfela i wybranych indeksów od początku istnienia (styczeń 2018 rok)

%

Strefy Popytu

%

WIG

%

WIG20

%

mWIG40

Przetestuj alerty ze Stref Popytu bez ryzyka

Wybierz jeden z dostępnych pakietów, aby otrzymywać alerty ze stref popytu i podaży. Niezależnie od wybranego pakietu obowiązuje Cię gwarancja satysfakcji, czyli masz 30 dni na ewentualny zwrot zapłaconych środków.

Szczegóły po kliknięciu w poniższy przycisk.

Pozostałe informacje o wydarzeniach w tym tygodniu

Liczba wszystkich transakcji

Liczba transakcji kupna

Liczba transakcji sprzedaży