Amerykańskie i europejskie wzrostami zamykają 2023 rok

Najważniejsze amerykańskie i europejskie indeksy zakończył ostatni tydzień 2023 roku w pozytywnym tonie (DJI +0,82%; SP500 +0,36%; NASDAQ +0,14%, RUT -0,30%, DAX40 +0,27%; CAC40 -0,34%, FTSE100 +0,40%) W okresie świąteczno-noworocznym, zgodnie z oczekiwaniami, nastąpiło uspokojenie, które umożliwiło zamknąć 2023 rok w szampańskich nastrojach po znakomitym czwartym kwartale. Obecnie inwestorzy skupiają się nie tylko na zakończeniu cyklu podwyżek stóp procentowych w największych gospodarkach świata, ale także coraz śmielej spekulują o możliwych pierwszych obniżkach stóp procentowych w USA w pierwszej połowie 2024 roku.

Wyjątkowy czwarty kwartał na polskim parkiecie

Bardzo dobry rok mają za sobą indeksy na polskiej giełdzie, głównie za sprawą powyborczej euforii, która poprzedziła ruch wzrostowy na świtowych indeksach. W ostatnim tygodniu roku najlepiej radziły sobie najmniejsze spółki z polskiego parkietu (WIG -0,26%; WIG20 -0,16%; mWIG40 -1,36%; sWIG80 +1,04%). Wyraźne spadki odnotował natomiast indeks średnich polskich spółek, mWIG40.

Podsumowanie roku w Strefach Popytu

2023 roku przyniósł 71 sygnałów reakcji na strefę Popytu Squabera, które zgodnie z przyjętą strategią pozwoliły przeprowadzić transakcje kupna. 38 otwartych pozycji wypracowało zysk. Najlepszy sygnał został wygenerowany 23 marca 2023 roku. Transakcja kupna akcji Kruk SA (KRU) w ciągu 20 dni umożliwiła osiągnięcie 14,00% zysku. Największą stratę przyniósł sygnał z 8 listopada 2023 roku. Pozycja na akcjach DataWalk SA (DAT) została zamknięta po 2 dniach ze stratą -6,27%. Najdłużej w portfelu w ramach jednego sygnału pozostają akcje PKP Cargo SA (PKP), które obecnie są już w portfelu 28 dni.

Podsumowanie 308. tygodnia Stref Popytu

310 tydzień Stref Popytu nie przyniósł żadnego sygnału reakcji na strefę popytu Squabera. W trakcie tygodnia została utrzymana pozycja na akcjach AmRest SA (EAT), ponieważ zejście poniżej poziomu Stop loss zostało szybko wybronione. W nadchodzący tydzień wchodzimy, posiadając w portfelu akcje PKP Cargo SA (PKP) oraz AmRest SA (EAT). Pozycje na akcjach PKP oraz EAT prowadzone są bez zmian.

Poniedziałek 25.12.2023:

Dzień wolny od sesji.

Wtorek 26.12.2023:

Dzień wolny od sesji.

Środa 27.12.2023:

Utrzymanie pozycji na akcjach AmRest SA (EAT). Zejście poniżej poziomu Stop loss zostało wybronione.

Czwartek 28.12.2023:

Brak transakcji.

Piątek 29.12.2023:

Brak transakcji.

Stopa zwrotu z portfela – prosta, TWR, a może MWR (IRR)?

W portfelu Strefy Popytu od pewnego czasu stosujemy zmianę jeżeli chodzi o sposób prowadzenia pozycji, aby po wzroście wartości akcji nie doprowadzać do straty na pozycji.

Zmiana polega na dodaniu analizy zmienności danej spółki w trakcie otwierania i prowadzenia pozycji. Do tej pory, czynnik ten brany był pod uwagę jedynie podczas selekcji spółek do strategii. Bazujemy na wskaźniku ATR liczonym z 14 dni (Average True Range, na naszej platformie ma nazwę „Średnia prawdziwego zakresu”). Jeżeli zysk z pozycji przekroczy wartość średniej zmienności, wtedy przesuwamy stop loss na poziom BE – break even, czyli zabezpieczamy się przed stratą. Następnie stop loss jest podciągany za ceną w odległości równej ATR(14) tak długo, póki nie zostanie wybity.

Z naszych obserwacji i analiz wynika, że jeżeli cena faktycznie reaguje na strefę, to ruch jest dynamiczny i jednostajny. Zazwyczaj trwa krótko, ale intensywnie. Stąd tez taka decyzja. Szczegóły wraz z przykładami znajdą się w artykule na temat zasad strategii oraz w PDFie przedstawiającym metodologię.

Zrzuty ekranu poniżej przedstawiają transakcje naniesione na wykresy. Jeżeli interesują Cię spółki, które bierzemy pod uwagę w portfelu Strefy Popytu, to znajdziesz ją tutaj: lista 41 spółek.

Zarejestruj się bezpłatnie w Squaber.com i otrzymaj nasz ebook poświęcony strategiom Squabera, w tym Strategii Strefy Popytu – rejestracja.

Uwaga! Jeżeli interesuje Cię jakie są zasady tej strategii zapoznaj się koniecznie z tym tekstem. Definiuje on, w 6 prostych punktach całą strategię.

Wynik portfela i wybranych indeksów w tym tygodniu

%

Strefy Popytu

%

WIG

%

WIG20

%

mWIG40

Wynik portfela i wybranych indeksów od początku istnienia (styczeń 2018 rok)

%

Strefy Popytu

%

WIG

%

WIG20

%

mWIG40

Przetestuj alerty ze Stref Popytu bez ryzyka

Wybierz jeden z dostępnych pakietów, aby otrzymywać alerty ze stref popytu i podaży. Niezależnie od wybranego pakietu obowiązuje Cię gwarancja satysfakcji, czyli masz 30 dni na ewentualny zwrot zapłaconych środków.

Szczegóły po kliknięciu w poniższy przycisk.

Pozostałe informacje o wydarzeniach w tym tygodniu

Liczba wszystkich transakcji

Liczba transakcji kupna

Liczba transakcji sprzedaży