W ostatnim tygodniu na rynkach finansowych wydarzyło się niewiele. Krótszy tydzień na amerykańskim parkiecie za sprawą Święta Dziękczynienia zaowocował mniejszą zmiennością na Starym Kontynencie.

Amerykańskie i europejskie indeksy w górę czwarty raz z rzędu

Najważniejsze amerykańskie i europejskie indeksy kontynuowały ruch wzrostowy. Skala wzrostów w ujęciu tygodniowym była jednak mniejsza niż w poprzednich tygodniach. Indeksy za oceanem odnotowały czwarty wzrostowy tydzień z rzędu (DJI +1,26%; SP500 +1,00%; NASDAQ +0,88%, RUT +0,52%, DAX40 +0,69%; CAC40 +0,81%, FTSE100 -0,14%).

WIG w okolicy historycznych szczytów

Warszawski Indeks Giełdowy, WIG w dalszym ciągu koresponduje z rejonem historycznych szczytów (WIG +0,51%; WIG20 -0,01%; mWIG40 +2,32%; sWIG80 +1,55%). Indeks największych spółek na warszawskim parkiecie, WIG20 za sprawą mniejszej aktywności kapitału zagranicznego zamknął tydzień w okolicach otwarcia. Bardzo dobrze poradziły sobie średnie (mWIG40) oraz najmniejsze spółki (sWIG80). Rosnącym indeksom towarzyszył umacniający się polski złoty, który zyskał zarówno w relacji do dolara amerykańskiego (USDPLN –0,76%), jak i również w stosunku do euro (EURPLN -0,91%). Umocnienie w parze walutowej EUR/PLN pokazuje, że siła polskiej waluty nie wynika wyłącznie ze słabnącego dolara.

Podsumowanie 305. tygodnia Stref Popytu

305. tydzień Stref Popytu przyniósł 2 sygnały reakcji na strefę popytu Squabera. Parametry żadnego z wygenerowanych sygnałów nie pozwoliły na przeprowadzenie transakcji kupna. Alerty zostały odrzucone z uwagi na zbyt niski stosunek zysku do ryzyka. Pozycja na akcjach 11 bit studios SA (11B), z którą rozpoczynaliśmy tydzień, zrealizowała zakładany scenariusz wzrostowy, przynosząc aż 12,45% zysku. W nadchodzący tydzień wchodzimy, posiadając w portfelu akcje DataWalk SA (DAT), na których pozycja prowadzona jest bez zmian.

Poniedziałek 20.11.2023:

Brak transakcji.

Wtorek 21.11.2023:

Sprzedano akcje 11 bit studios SA (11B). Realizacja zakładanego poziomu Take profit. Transakcja przyniosła 12,45% zysku po 8 dniach.

Środa 22.11.2023:

Brak transakcji.

Czwartek 23.11.2023:

Brak transakcji na akcjach Powszechnego Zakładu Ubezpieczeń SA (PZU) z uwagi na zbyt niski stosunek zysku do ryzyka (RR).

Piątek 24.11.2023:

Brak transakcji na akcjach ORLEN SA (PKN) z uwagi na zbyt niski stosunek zysku do ryzyka (RR).

Stopa zwrotu z portfela – prosta, TWR, a może MWR (IRR)?

W portfelu Strefy Popytu od pewnego czasu stosujemy zmianę jeżeli chodzi o sposób prowadzenia pozycji, aby po wzroście wartości akcji nie doprowadzać do straty na pozycji.

Zmiana polega na dodaniu analizy zmienności danej spółki w trakcie otwierania i prowadzenia pozycji. Do tej pory, czynnik ten brany był pod uwagę jedynie podczas selekcji spółek do strategii. Bazujemy na wskaźniku ATR liczonym z 14 dni (Average True Range, na naszej platformie ma nazwę „Średnia prawdziwego zakresu”). Jeżeli zysk z pozycji przekroczy wartość średniej zmienności, wtedy przesuwamy stop loss na poziom BE – break even, czyli zabezpieczamy się przed stratą. Następnie stop loss jest podciągany za ceną w odległości równej ATR(14) tak długo, póki nie zostanie wybity.

Z naszych obserwacji i analiz wynika, że jeżeli cena faktycznie reaguje na strefę, to ruch jest dynamiczny i jednostajny. Zazwyczaj trwa krótko, ale intensywnie. Stąd tez taka decyzja. Szczegóły wraz z przykładami znajdą się w artykule na temat zasad strategii oraz w PDFie przedstawiającym metodologię.

Zrzuty ekranu poniżej przedstawiają transakcje naniesione na wykresy. Jeżeli interesują Cię spółki, które bierzemy pod uwagę w portfelu Strefy Popytu, to znajdziesz ją tutaj: lista 41 spółek.

Zarejestruj się bezpłatnie w Squaber.com i otrzymaj nasz ebook poświęcony strategiom Squabera, w tym Strategii Strefy Popytu – rejestracja.

Uwaga! Jeżeli interesuje Cię jakie są zasady tej strategii zapoznaj się koniecznie z tym tekstem. Definiuje on, w 6 prostych punktach całą strategię.

Wynik portfela i wybranych indeksów w tym tygodniu

%

Strefy Popytu

%

WIG

%

WIG20

%

mWIG40

Wynik portfela i wybranych indeksów od początku istnienia (styczeń 2018 rok)

%

Strefy Popytu

%

WIG

%

WIG20

%

mWIG40

Przetestuj alerty ze Stref Popytu bez ryzyka

Wybierz jeden z dostępnych pakietów, aby otrzymywać alerty ze stref popytu i podaży. Niezależnie od wybranego pakietu obowiązuje Cię gwarancja satysfakcji, czyli masz 30 dni na ewentualny zwrot zapłaconych środków.

Szczegóły po kliknięciu w poniższy przycisk.

Pozostałe informacje o wydarzeniach w tym tygodniu

Liczba wszystkich transakcji

Liczba transakcji kupna

Liczba transakcji sprzedaży