Dlaczego zarządzający lub większościowi akcjonariusze preferują baybacki, czyli skupy akcji własnych zamiast dywidendy? Czy to zawsze jest coś złego dla mniejszych akcjonariuszy?  Otrzymuj codzienną pigułkę najważniejszych informacji z GPW i NewConnect prosto na Twój telefon lub maila – dołącz bezpłatnie do społeczności Squabera! https://bit.ly/inf-gieldowe

Podsumowania sesji i komentarze – https://squaber.com/pl/analysis

Rozbudowane analizy, konkretne okazje. To wszystko w Squaber.com codziennie. Dołącz na 360 dni do Premium i odbierz 30 dni GRATIS! DODATKOWO 20 zł zniżki i 10% chargbacka https://squaber.com/l/oferta-dostepu-squabera-premium/

Dywidenda, czy skup akcji? Co jest lepsze dla inwestora długoterminowego? Wiele zależy od sposobu przeprowadzenia skupu akcji własnych. Dywidenda jest najprostszą formą, ale nieefektywną podatkowo. Natomiast buyback może być mocno szkodzący dla akcjonariuszy mniejszościowych, kiedy faworyzuje jeden podmiot, np. poprzez wysoką cenę skupu względem bieżącej rynkowej i ogromną redukcję eliminującą inwestorów drobnych z udziału w takim skupie.

Spółki w USA sztucznie pompują kursy przez buybacki, a przynajmniej tak mogłoby się wydawać. Skup akcji własnych podnosi wycenę spółki, ponieważ akcje po skupie są umarzane, a więc na mniejsza liczbę akcji przypadało takim skupie wartość przedsiębiorstwa. W przypadku dywidendy jest wypływ kapitału ze spółki, ale liczba akcji się nie zmienia, dlatego jest to krótkoterminowo gorsze rozwiązanie.

Analizując przykłady dwóch firm – Mercator i Famur, zobaczysz jak różnie te metody wpływają na wartość inwestycji i decyzje inwestycyjne. W dzisiejszym materiale właśnie na ich przykładzie pokazuję jak skrajnie różne mogą być z perspektywy inwestora mniejszościowego programy skupu akcji.

Na początku wyjaśnię, czym są dywidendy i skupy akcji (buybacki). Wyjaśnię, jak te dwie metody dystrybucji kapitału różnią się między sobą oraz jakie mają zalety i wady z perspektywy inwestorów.

Następnie skoncentrujemy się na praktykach stosowanych przez spółki w USA, szczególnie na fenomenie buybacków. Zbadamy, czy i w jakim stopniu skupy akcji przez firmy amerykańskie wpływają na kursy ich akcji, oraz czy można to uznać za manipulację rynkową, czy raczej za legalną strategię finansową.

Analizując ich politykę skupu akcji, zobaczymy, jak różnie można podejść do inwestora mniejszościowego podczas przeprowadzania skupu akcji własnych. Przeanalizujemy również, jakie lekcje mogą wyciągnąć inwestorzy na GPW, obserwując te przypadki.

Na końcu materiału dodatkowo omawiamy sytuację na rynku amerykańskim, gdzie tzw. Smart Money stoją z boku, a drobni inwestorzy mocno gonią rynek. Buybacki przeprowadzane przez spółki amerykańskie w IV kwartale 2023 roku zostaną zakończone w piątek 8 grudnia, a to może odblokować miejsce do korekty.

W piątek publikowane będą również kluczowe dane z amerykańskiego rynku pracy, a w przyszłym tygodniu FED zdecyduje o stopie procentowej w USA.

Polecamy również:

Zacznij korzystać z alertów giełdowych już dziś!

Dzięki Squaberowi w wersji premium będziesz mógł efektywnie śledzić wszystkie interesujące Cię spółki. Kiedy wydarzy się na nich coś ciekawego otrzymasz o tym informację. Zyskasz możliwość korzystania z naszych alertów oraz będziesz mógł skonstruować swoje.

Pamiętaj, że Squaber cały czas się rozwija, dodajemy funkcjonalności, które pomogą Ci w Twoich inwestycjach!