Polska vs USA w inwestowaniu zdaje się od razu kierować w stronę Stanów. Gdzie warto zacząć inwestować na giełdzie? To jednak pytanie ma głębsze znaczenie, zwłaszcza w kontekście rozsądnego inwestowania.

Inwestowanie na giełdzie w Polsce i w USA to dwie różne rzeczywistości finansowe, które dla polskiego inwestora niosą ze sobą unikalne możliwości oraz wyzwania. Głównymi różnicami są m.in. skala rynku, dostępne instrumenty finansowe, regulacje podatkowe oraz koszty transakcyjne.

Rozmiar rynku: Polska GPW vs. amerykańskie NYSE i NASDAQ

Pierwszą i najbardziej oczywistą różnicą jest rozmiar rynku. Giełda w USA, z takimi potęgami jak New York Stock Exchange (NYSE) i NASDAQ, jest największym i najbardziej płynnym rynkiem akcji na świecie. Oferuje ona dostęp do tysięcy spółek z całego świata. Tymczasem polska Giełda Papierów Wartościowych (GPW) w Warszawie jest znacznie mniejsza, z mniejszą liczbą notowanych spółek i mniejszą płynnością. Dla inwestora oznacza to, że na GPW może on napotkać na ograniczenia dotyczące wolumenu obrotu czy różnorodności spółek, w szczególności tych o dużym kapitale rynkowym. 

Inwestorzy w USA mają do dyspozycji szeroką gamę instrumentów finansowych – od akcji, przez ETF-y (Exchange-Traded Funds), opcje, kontrakty terminowe, po bardziej złożone instrumenty pochodne. Polski rynek kapitałowy również oferuje różne instrumenty, ale ich zakres jest bardziej ograniczony. Choć na GPW istnieją ETF-y czy kontrakty terminowe, to dostęp do nich jest mniej różnorodny, a rynek pochodnych jest mniej rozwinięty niż w USA.

Koszty transakcji w inwestowaniu w Polsce i w USA

Pod względem podatkowym, inwestorzy w Polsce muszą liczyć się z 19% podatkiem od zysków kapitałowych (tzw. podatek Belki), bez możliwości odliczenia strat od zysków w ramach rocznego rozliczenia. W USA system podatkowy jest bardziej złożony i umożliwia kompensowanie strat z zyskami, co może być atrakcyjne dla inwestorów stosujących aktywną strategię handlową.

Koszty transakcji mogą znacznie różnić się między Polską a USA. W Polsce prowizje za transakcje mogą być wyższe, szczególnie dla mniejszych inwestorów. W USA konkurencja między platformami brokerskimi doprowadziła do znacznego obniżenia kosztów, a nawet wprowadzenia handlu bez prowizji przez niektóre firmy.

Co jeszcze warto wiedzieć przy inwestowaniu w akcje?

Dostęp do rynku amerykańskiego dla polskiego inwestora wiąże się z koniecznością otwarcia rachunku u brokera posiadającego dostęp do giełd światowych. Jest to związane z dodatkowymi formalnościami, takimi jak wypełnianie formularzy FATCA dla amerykańskiego urzędu skarbowego. W przypadku GPW, inwestor operuje na rynku lokalnym, co jest zazwyczaj prostsze i nie wymaga dodatkowych czynności administracyjnych.

Inwestując w USA, polski inwestor musi również pamiętać o ryzyku walutowym. Zyski generowane na rynku amerykańskim będą w dolarach, a ich przeliczenie na złotówki może przynieść dodatkowe zyski lub straty w zależności od aktualnego kursu walutowego.

Inwestowanie w USA daje polskim inwestorom szansę na dywersyfikację portfela, co jest szczególnie ważne w kontekście ryzyka kraju czy ryzyka walutowego. Dzięki inwestycjom za granicą mogą oni lepiej chronić się przed lokalnymi zawirowaniami gospodarczymi czy politycznymi.

W USA istnieje również inny poziom ochrony praw inwestorów. Amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) jest uznawana za jedną z najbardziej rygorystycznych na świecie w zakresie egzekwowania przepisów rynku kapitałowego. Polska Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) również dba o przestrzeganie regulacji, lecz polski rynek jest mniej dojrzały i w niektórych aspektach mniej rozwinięty pod względem mechanizmów ochrony inwestorów.

Weź udział w Grze Inwestycyjnej – nagrody i zabawa w jednym – https://bit.ly/45MlyF9

XTB Investing Masterclass – debaty z prof. Draganem, Petrosem Psyllosem, Piotrem Niklel czy dr hab. Bendardelii https://geolink.xtb.com/2iE4d

Polecamy również:

Zacznij korzystać z alertów giełdowych już dziś!

Dzięki Squaberowi w wersji premium będziesz mógł efektywnie śledzić wszystkie interesujące Cię spółki. Kiedy wydarzy się na nich coś ciekawego otrzymasz o tym informację. Zyskasz możliwość korzystania z naszych alertów oraz będziesz mógł skonstruować swoje.

Pamiętaj, że Squaber cały czas się rozwija, dodajemy funkcjonalności, które pomogą Ci w Twoich inwestycjach!