Poprzedni tydzień upłynął w oczekiwaniu na dane z amerykańskiego rynku pracy, gdzie już środowy raport ADP wsparł wzrosty na giełdach akcji. ADP zajmujące się obsługą kadr i płac podało, że we wrześniu utworzono zaledwie 89 tys. miejsc pracy w sektorze prywatnym, co może być oznaką, że wczesną jesienią rynek pracy zaczyna się ochładzać. Od tego dnia, inwestorzy zaczęli obstawiać, że Fed nie podniesie stóp procentowych na listopadowym posiedzeniu.

Nastroje zaczęły się pogarszać w piątek, kiedy zatrudnienie w sektorze pozarolniczym wypadło znacznie powyżej oczekiwań (336 tys. vs 170 tys.). W pierwszej reakcji indeksy spadły, ale atrakcyjniejsze ceny skusiły inwestorów do kupna, co pozwoliło na zakończenie sesji w pobliżu dziennych maksimów.

Ostatecznie tydzień na najważniejszych amerykańskich oraz europejskich indeksach zakończył się neutralnie w ujęciu tygodniowym (DJI -0,30%; SP500 +0,45%; NASDAQ +0,99%, RUT +0,33%; DAX40 -0,44%; CAC40 -0,30%, FTSE100 +0,34%).

Główne indeksy na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie wypadły gorzej niż na sąsiednich parkietach  (WIG -2,28%; WIG20 -2,36%; mWIG40 -2,43%; sWIG80 -1,86%).

298. tydzień Stref Popytu przyniósł 3 sygnały reakcji na strefę popytu Squabera. Parametry sygnałów na akcjach Dino Polska SA (DNP) pozwoliły na przeprowadzenie transakcji kupna. Pozostałe 2 sygnały zostały odrzucone z uwagi na zbyt niski stosunek zysku do ryzyka lub bliską odległość do aktywnej strefy podaży Squabera. Na początku tygodnia zyska na akcjach CD Projekt SA (CDR), z którymi rozpoczynaliśmy tydzień, został zabezpieczony za pomocą wskaźnika ATR. Ostatecznie akcje CDR, podobnie, jak akcje PKP Cargo SA (PKP) opuściły portfel Stref Popytu. W nadchodzący tydzień, wchodzimy posiadając w portfelu akcje Dino Polska SA (DNP), na których pozycja prowadzona jest bez zmian

Poniedziałek 02.10.2023:

Brak transakcji.

Wtorek 03.10.2023:

Zabezpieczenie zysku na akcjach CD Projekt SA (CDR) za pomocą wskaźnika ATR.

Brak transakcji na akcjach Grupy Kęty SA (KTY) z uwagi na bliską odległość do aktywnej strefy podaży Squabera.

Kupno akcji Dino Polska SA (DNP).

Środa 04.10.2023:

Sprzedaż akcji PKP Cargo SA (PKP). Zamknięcie pozycji na ustalonym poziomie Stop loss. Transakcja przyniosła stratę -3,81% po 5 dniach.

Czwartek 05.10.2023:

Sprzedaż akcji CD Projekt SA (CDR). Zamknięcie pozycji na poziomie Stop loss wynikającym z prowadzenia pozycji po ATR. Transakcja przyniosła 0,44% zysku po 7 dniach.

Piątek 06.10.2023:

Brak transakcji.

Stopa zwrotu z portfela – prosta, TWR, a może MWR (IRR)?

W portfelu Strefy Popytu od pewnego czasu stosujemy zmianę jeżeli chodzi o sposób prowadzenia pozycji, aby po wzroście wartości akcji nie doprowadzać do straty na pozycji.

Zmiana polega na dodaniu analizy zmienności danej spółki w trakcie otwierania i prowadzenia pozycji. Do tej pory, czynnik ten brany był pod uwagę jedynie podczas selekcji spółek do strategii. Bazujemy na wskaźniku ATR liczonym z 14 dni (Average True Range, na naszej platformie ma nazwę „Średnia prawdziwego zakresu”). Jeżeli zysk z pozycji przekroczy wartość średniej zmienności, wtedy przesuwamy stop loss na poziom BE – break even, czyli zabezpieczamy się przed stratą. Następnie stop loss jest podciągany za ceną w odległości równej ATR(14) tak długo, póki nie zostanie wybity.

Z naszych obserwacji i analiz wynika, że jeżeli cena faktycznie reaguje na strefę, to ruch jest dynamiczny i jednostajny. Zazwyczaj trwa krótko, ale intensywnie. Stąd tez taka decyzja. Szczegóły wraz z przykładami znajdą się w artykule na temat zasad strategii oraz w PDFie przedstawiającym metodologię.

Zrzuty ekranu poniżej przedstawiają transakcje naniesione na wykresy. Jeżeli interesują Cię spółki, które bierzemy pod uwagę w portfelu Strefy Popytu, to znajdziesz ją tutaj: lista 41 spółek.

Zarejestruj się bezpłatnie w Squaber.com i otrzymaj nasz ebook poświęcony strategiom Squabera, w tym Strategii Strefy Popytu – rejestracja.

Uwaga! Jeżeli interesuje Cię jakie są zasady tej strategii zapoznaj się koniecznie z tym tekstem. Definiuje on, w 6 prostych punktach całą strategię.

Wynik portfela i wybranych indeksów w tym tygodniu

%

Strefy Popytu

%

WIG

%

WIG20

%

mWIG40

Wynik portfela i wybranych indeksów od początku istnienia (styczeń 2018 rok)

%

Strefy Popytu

%

WIG

%

WIG20

%

mWIG40

Przetestuj alerty ze Stref Popytu bez ryzyka

Wybierz jeden z dostępnych pakietów, aby otrzymywać alerty ze stref popytu i podaży. Niezależnie od wybranego pakietu obowiązuje Cię gwarancja satysfakcji, czyli masz 30 dni na ewentualny zwrot zapłaconych środków.

Szczegóły po kliknięciu w poniższy przycisk.

Pozostałe informacje o wydarzeniach w tym tygodniu

Liczba wszystkich transakcji

Liczba transakcji kupna

Liczba transakcji sprzedaży