Jedna z największych afer finansowych III RP dobiega końca? GetBack wraca pod nową nazwą – Capitea. Rynek natomiast konsumuje strach i zdaje się szykować do wzrostów.

Rozbudowane analizy, konkretne okazje. To wszystko w Squaber.com codziennie. Dołącz na 360 dni do Premium i odbierz 30 dni GRATIS! DODATKOWO 20 zł zniżki i 10% chargbacka https://squaber.com/l/oferta-dostepu-squabera-premium/

GetBack spowodował stratę ok 2,5 mld zł, a akcjonariusze przez kilka lat nie mieli możliwości nic zrobić ze swoimi akcjami. Dziś spółka wraca na giełdę pod nową nazwą! Spółka z biotechu, Genomtec (GMT) zyskała w ostatnim miesiącu ponad 50% i jest warta uwagi. Zapraszamy na Magazyn Bilans.

Czy posiadanie własnej waluty miało wpływ na tempo wychodzenia z covidowego kryzysu? W którym kraju na świecie najwięcej osób siedzi w więzieniach? W magazynie zobaczysz także wykres ciekawej spółki biotechnologicznej. Dowiesz się także dlaczego powrót do notowań spółki GetBack jest fundamentalnie istotny dla GPW. Pamiętaj, że pomijając to wydanie Magazynu Bilans nie jesteś na bieżąco z rynkiem…

Grupa Wagnera to prywatna rosyjska firma wojskowa, znana także jako prywatna firma wojskowa (PMF) Wagner. W przeszłości została oskarżona o działania w różnych konfliktach na całym świecie, w tym również w Afryce, realizując różnorodne operacje wojskowe, które często są postrzegane jako wspierające interesy rosyjskie.

Do 2022 roku doniesienia medialne i różne źródła sugerowały, że członkowie grupy Wagnera byli aktywni w kilku krajach afrykańskich, takich jak Sudan, Republika Środkowoafrykańska i Libia, angażując się w szereg działań, w tym walki, szkolenie sił lokalnych i zabezpieczanie ważnych obiektów. Często działalność grupy była przedmiotem kontrowersji i krytyki ze względu na doniesienia o naruszeniach praw człowieka i agresywnych taktikach.

Warto jednak podkreślić, że informacje na temat działalności grup takich jak Wagner mogą być często ograniczone i trudne do zweryfikowania ze względu na tajemniczość i brak przejrzystości związaną z prywatnymi firmami wojskowymi.

Proszę pamiętać, że aby uzyskać najnowsze informacje na temat obecności grupy Wagnera w Afryce lub innych regionach, warto sprawdzić najnowsze wiadomości i źródła informacyjne dostępne online lub w innych mediach, gdyż moje dane są przestarzałe i nie obejmują najnowszych wydarzeń.

Afera GetBack to znaczący skandal finansowy, który miał miejsce w Polsce i wybuchł na szeroką skalę w 2018 roku. GetBack S.A. był spółką windykacyjną, której działalność polegała na odzyskiwaniu należności. Firma zbierała również środki od inwestorów, emitując obligacje.

Podstawowe punkty afery GetBack to:

Zastraszająca skala: Zainwestowano miliardy złotych polskich, a wpłaty pochodziły od tysięcy inwestorów, zarówno indywidualnych, jak i instytucjonalnych.

Upadek firmy: GetBack ogłosił upadłość, a wiele osób straciło oszczędności. Wartość emisji obligacji, które zostały wyemitowane przez spółkę, była znacząca, a jej upadek wpłynął negatywnie na wiele osób i instytucji.

Oszustwo i fałszowanie danych: Zarzuty wobec firmy i jej kierownictwa obejmują oszustwa i manipulacje danymi finansowymi. Doniesienia wskazują, że firma mogła przedstawiać fałszywe informacje na temat swojej sytuacji finansowej, aby przyciągnąć inwestorów.

Skomplikowane powiązania: Sprawa dotyczyła również powiązań między GetBack a innymi podmiotami, w tym niektórymi instytucjami finansowymi i firmami audytorskimi.

Reakcja regulatora: Skandal wywołał także pytania dotyczące roli regulatora rynku finansowego i audytorów w monitorowaniu i kontrolowaniu takich firm.

Afera GetBack była szeroko omawiana w polskich mediach i stała się symbolem nieudanej inwestycji i błędów zarówno inwestorów, jak i nadzorców rynku. Spowodowała również zmiany w regulacjach i procedurach dotyczących emisji obligacji oraz prowadzenia działalności przez firmy windykacyjne w Polsce, starając się wprowadzić środki, które zapobiegną powtarzaniu się podobnych sytuacji w przyszłości.

Polecamy również:

Zacznij korzystać z alertów giełdowych już dziś!

Dzięki Squaberowi w wersji premium będziesz mógł efektywnie śledzić wszystkie interesujące Cię spółki. Kiedy wydarzy się na nich coś ciekawego otrzymasz o tym informację. Zyskasz możliwość korzystania z naszych alertów oraz będziesz mógł skonstruować swoje.

Pamiętaj, że Squaber cały czas się rozwija, dodajemy funkcjonalności, które pomogą Ci w Twoich inwestycjach!