W ostatnim tygodniu na najważniejszych amerykańskich indeksach nie wydarzyło się zbyt wiele, wzrosty odnotowały za to główne europejskie indeksy (DJI +0,10%; SP500 -0,17%; NASDAQ -0,41%, RUT -1,05%; DAX40 +0,97%; CAC40 +1,91%, FTSE100 +3,33%). Na starym kontynencie Europejski Bank Centralny (EBC) po raz kolejny podniósł stopy procentowe w strefie euro o 25 punktów bazowych, sygnalizując jednocześnie koniec cyklu podwyżek. W oczekiwaniu na posiedzenie Komitetu do Spraw Otwartego Rynku (FOMC), dane dotyczące rynku pracy oraz sprzedaży detalicznej nadal wskazują na siłę amerykańskiej gospodarki.

Na krajowym rynku nastąpiło względne uspokojenie po kontrowersyjnej decyzji Rady Polityki Pieniężnej (RPP) o obniżeniu stóp procentowych w Polsce z poziomu 6,75% do 6,00% (WIG +1,24%; WIG20 +1,60%; mWIG40 -0,01%; sWIG80 +0,28%). Wzrostom na indeksach towarzyszyła słabość polskiego złotego, który stracił zarówno w relacji do dolara amerykańskiego (USD/PLN +1,14%), jak i w stosunku do euro (EUR/PLN +0,61%).

295.tydzień Stref Popytu przyniósł 4 sygnały reakcji na strefę popytu Squabera. Niestety parametry żadnego wygenerowanego sygnału nie pozwoliły na przeprowadzenie transakcji kupna z uwagi na zbyt niski stosunek zysku do ryzyka lub bliską odległość do aktywnej strefy podaży Squabera. W trakcie tygodnia akcje PlayWay SA (PLW), z którymi rozpoczynaliśmy tydzień zrealizowały wzrostowy scenariusz, co przyniosło zysk. W nadchodzący tydzień wchodzimy, posiadając w portfelu akcje X-Trade Brokers SA (XTB), mBank SA (MBK) oraz Powszechnej Kasy Oszczędności BP (PKO). Jak na razie wszystkie pozycje obecne w portfelu prowadzone są bez zmian.

Poniedziałek 11.09.2023:

Brak transakcji na akcjach Santander Bank Polska SA (SPL) z uwagi na zbyt niski stosunek zysku do ryzyka (RR).

Wtorek 12.09.2023:

Sygnał na akcjach Echo Investment SA (ECH) został wygenerowany po zamknięciu sesji dlatego ewentualna decyzja dotycząca zajęcia pozycji została podjęta na otwarciu następnej sesji.

Środa 13.09.2023:

Brak transakcji na akcjach Echo Investment SA (ECH) z uwagi na zbyt niski stosunek zysku do ryzyka (RR).

Czwartek 14.09.2023:

Sprzedaż akcji PlayWay SA (PLW). Realizacja zakładanego poziomu Take profit. Transakcja przyniosła 2,72% zysku po 7 dniach.

Brak transakcji na akcjach Forte SA (FTE) z uwagi na zbyt niski stosunek zysku do ryzyka (RR).

Brak transakcji na akcjach Dino Polska SA (DNP) z uwagi na zbyt bliską odległość do aktywnej strefy podaży Squabera.

Piątek 15.09.2023:

Brak transakcji.

Stopa zwrotu z portfela – prosta, TWR, a może MWR (IRR)?

W portfelu Strefy Popytu od pewnego czasu stosujemy zmianę jeżeli chodzi o sposób prowadzenia pozycji, aby po wzroście wartości akcji nie doprowadzać do straty na pozycji.

Zmiana polega na dodaniu analizy zmienności danej spółki w trakcie otwierania i prowadzenia pozycji. Do tej pory, czynnik ten brany był pod uwagę jedynie podczas selekcji spółek do strategii. Bazujemy na wskaźniku ATR liczonym z 14 dni (Average True Range, na naszej platformie ma nazwę „Średnia prawdziwego zakresu”). Jeżeli zysk z pozycji przekroczy wartość średniej zmienności, wtedy przesuwamy stop loss na poziom BE – break even, czyli zabezpieczamy się przed stratą. Następnie stop loss jest podciągany za ceną w odległości równej ATR(14) tak długo, póki nie zostanie wybity.

Z naszych obserwacji i analiz wynika, że jeżeli cena faktycznie reaguje na strefę, to ruch jest dynamiczny i jednostajny. Zazwyczaj trwa krótko, ale intensywnie. Stąd tez taka decyzja. Szczegóły wraz z przykładami znajdą się w artykule na temat zasad strategii oraz w PDFie przedstawiającym metodologię.

Zrzuty ekranu poniżej przedstawiają transakcje naniesione na wykresy. Jeżeli interesują Cię spółki, które bierzemy pod uwagę w portfelu Strefy Popytu, to znajdziesz ją tutaj: lista 41 spółek.

Zarejestruj się bezpłatnie w Squaber.com i otrzymaj nasz ebook poświęcony strategiom Squabera, w tym Strategii Strefy Popytu – rejestracja.

Uwaga! Jeżeli interesuje Cię jakie są zasady tej strategii zapoznaj się koniecznie z tym tekstem. Definiuje on, w 6 prostych punktach całą strategię.

Wynik portfela i wybranych indeksów w tym tygodniu

%

Strefy Popytu

%

WIG

%

WIG20

%

mWIG40

Wynik portfela i wybranych indeksów od początku istnienia (styczeń 2018 rok)

%

Strefy Popytu

%

WIG

%

WIG20

%

mWIG40

Przetestuj alerty ze Stref Popytu bez ryzyka

Wybierz jeden z dostępnych pakietów, aby otrzymywać alerty ze stref popytu i podaży. Niezależnie od wybranego pakietu obowiązuje Cię gwarancja satysfakcji, czyli masz 30 dni na ewentualny zwrot zapłaconych środków.

Szczegóły po kliknięciu w poniższy przycisk.

Pozostałe informacje o wydarzeniach w tym tygodniu

Liczba wszystkich transakcji

Liczba transakcji kupna

Liczba transakcji sprzedaży