Nowe elektrownie, nowe projekty, nowa ustawa. Cameco i Kazatomprom opublikowały wyniki za II kwartał 2023 roku.
Odbierz książkę w prezencie wraz z rocznym dostępem do profesjonalnego wsparcia Twoich inwestycji
https://squaber.com/l/oferta-dostepu-squabera-premium/

Robert Oppenheimer jest powszechnie znany jako „ojciec bomby atomowej” za swoją rolę w Projekcie Manhattan, który prowadził do stworzenia pierwszej bomby atomowej podczas II wojny światowej. Zasłynął z kierowania zespołem naukowców pracujących nad tą bronią w Laboratorium Los Alamos.

Oppenheimer również zasłużył na uznania za swoje prace teoretyczne w dziedzinie fizyki kwantowej. Wprowadził szereg istotnych koncepcji, które pomogły ukształtować nasze zrozumienie atomu i jądra atomowego.

Oppenheimer i jego zespół opracowali i doskonalili metody rozszczepienia jąder atomowych, procesu, który jest sercem reaktorów jądrowych. To rozszczepienie wyzwala ogromne ilości energii, które można wykorzystać do generowania energii elektrycznej.

Co więcej, prace Oppenheimera nad projektowaniem i budową „The Gadget” (gadżetu), pierwszej bomby jądrowej, pozwoliły na znaczne rozszerzenie wiedzy naukowej o reakcjach jądrowych i materiałach promieniotwórczych. Ta wiedza okazała się nieoceniona w późniejszych latach, gdy naukowcy zaczęli eksplorować potencjał energetyki jądrowej jako źródła energii.

Pomimo tego, że wkład Oppenheimera był kluczowy w rozwoju technologii jądrowych, jest ważne, aby pamiętać, że jego praca była skierowana na cele militarnie, a nie na pokojowe zastosowanie energii jądrowej. Wiele z jego badań zostało jednak wykorzystanych później w projektach związanych z elektrowniami jądrowymi.

Po zakończeniu II wojny światowej Oppenheimer stał się jednym z głównych adwokatów kontroli nad bronią jądrową i promował międzynarodową współpracę w dziedzinie energetyki jądrowej. W 1947 roku został dyrektorem Instytutu Studiów Zaawansowanych na Uniwersytecie w Princeton, gdzie kontynuował swoje badania nad fizyką jądrową. Pomimo tego, nie brał bezpośredniego udziału w rozwoju komercyjnych reaktorów jądrowych.

Polecamy również:

Zacznij korzystać z alertów giełdowych już dziś!

Dzięki Squaberowi w wersji premium będziesz mógł efektywnie śledzić wszystkie interesujące Cię spółki. Kiedy wydarzy się na nich coś ciekawego otrzymasz o tym informację. Zyskasz możliwość korzystania z naszych alertów oraz będziesz mógł skonstruować swoje.

Pamiętaj, że Squaber cały czas się rozwija, dodajemy funkcjonalności, które pomogą Ci w Twoich inwestycjach!