W ostatnim tygodniu  najważniejsze indeksy akcji w Europie i USA (DAX40, CAC40, FTSE100, DJI, SP500, NASDAQ) wytraciły spadkowy impet, tworząc na wykresie tygodniowym wyraźne, wzrostowe świece, które w krótkiej perspektywie mogą wyglądać obiecująco. WIG20 starał się nadążyć za swoimi starszymi kolegami i utworzył w ujęciu tygodniowym, skromną białą świecę. Niestety nie pociesza fakt, że biorąc pod uwagę stopę zwrotu za ostatni rok, WIG20 jest najgorzej radzącym sobie indeksem w Europie (źródło).

Początek minionego tygodnia nie wprowadził żadnych zmian w portfelu Stref Popytu. Pierwszy sygnał reakcji na strefę popytu Squabera został wygenerowany dopiero w środę, a pierwszą transakcję przeprowadzono w czwartek. Łącznie w trakcie tygodnia zostało wygenerowanych 5 sygnałów, na podstawie których przeprowadzono 3 transakcje kupna. Zakończony tydzień nie przyniósł żadnych strat, a jedyna zrealizowana pozycja na PKO Bank Polski SA (PKO) przyniosła 4,97% zysku. Portfel Stref Popytu od początku istnienia posiada aktualnie stopę zwrotu na poziomie 60,12%, co szczególnie cieszy, gdy popatrzymy na zachowanie indeksów nad Wisłą.

Szykując się na nowe okazje nadchodzącego tygodnia, tym razem w portfelu posiadamy nie tylko pozycję gotówką, ale również akcje Dino Polska SA (DNP) i Tauron Polska Energia SA (TPE).

Poniedziałek 17.10.2022:

Brak transakcji.

Wtorek 18.10.2022:

Brak transakcji.

Środa 19.10.2022:

Brak transakcji na ING Bank Śląski SA (ING) z uwagi na zbyt niski stosunek zysku do ryzyka (RR).

Czwartek 20.10.2022:

Brak transakcji na Bank Pekao SA (PEO) z uwagi na zbyt niski stosunek zysku do ryzyka (RR).

Kupno PKO Bank Polski SA (PKO).

Piątek 21.10.2022:

Sprzedaż PKO Bank Polski SA (PKO). Realizacja zakładanego poziomu Take profit. Transakcja dała 4,97% zysku po 1 dniu.

Kupno Dino Polska SA (DNP).

Kupno Tauron Polska Energia SA (TPE). 

Stopa zwrotu z portfela – prosta, TWR, a może MWR (IRR)?

W portfelu Strefy Popytu od pewnego czasu stosujemy zmianę jeżeli chodzi o sposób prowadzenia pozycji, aby po wzroście wartości akcji nie doprowadzać do straty na pozycji.

Zmiana polega na dodaniu analizy zmienności danej spółki w trakcie otwierania i prowadzenia pozycji. Do tej pory, czynnik ten brany był pod uwagę jedynie podczas selekcji spółek do strategii. Bazujemy na wskaźniku ATR liczonym z 14 dni (Average True Range, na naszej platformie ma nazwę „Średnia prawdziwego zakresu”). Jeżeli zysk z pozycji przekroczy wartość średniej zmienności, wtedy przesuwamy stop loss na poziom BE – break even, czyli zabezpieczamy się przed stratą. Następnie stop loss jest podciągany za ceną w odległości równej ATR(14) tak długo, póki nie zostanie wybity.

Z naszych obserwacji i analiz wynika, że jeżeli cena faktycznie reaguje na strefę, to ruch jest dynamiczny i jednostajny. Zazwyczaj trwa krótko, ale intensywnie. Stąd tez taka decyzja. Szczegóły wraz z przykładami znajdą się w artykule na temat zasad strategii oraz w PDFie przedstawiającym metodologię.

Zrzuty ekranu poniżej przedstawiają transakcje naniesione na wykresy. Jeżeli interesują Cię spółki, które bierzemy pod uwagę w portfelu Strefy Popytu, to znajdziesz ją tutaj: lista 41 spółek.

Zarejestruj się bezpłatnie w Squaber.com i otrzymaj nasz ebook poświęcony strategiom Squabera, w tym Strategii Strefy Popytu – rejestracja.

Uwaga! Jeżeli interesuje Cię jakie są zasady tej strategii zapoznaj się koniecznie z tym tekstem. Definiuje on, w 6 prostych punktach całą strategię.

Wynik portfela i wybranych indeksów w tym tygodniu

%

Strefy Popytu

%

WIG

%

WIG20

%

mWIG40

Wynik portfela i wybranych indeksów od początku istnienia (styczeń 2018 rok)

%

Strefy Popytu

%

WIG

%

WIG20

%

mWIG40

Przetestuj alerty ze Stref Popytu bez ryzyka

Wybierz jeden z dostępnych pakietów, aby otrzymywać alerty ze stref popytu i podaży. Niezależnie od wybranego pakietu obowiązuje Cię gwarancja satysfakcji, czyli masz 30 dni na ewentualny zwrot zapłaconych środków.

Szczegóły po kliknięciu w poniższy przycisk.

Pozostałe informacje o wydarzeniach w tym tygodniu

Liczba wszystkich transakcji

Liczba transakcji kupna

Liczba transakcji sprzedaży