Na początku maja najważniejsze amerykańskie i europejskie indeksy złapały zadyszkę i nawet niższy niż prognozowano odczyt kwietniowej inflacji CPI w USA, nie pomógł złapać wiatru w żagle (DJI -1,11%, SP500 -0,29%, NASDAQ +0,41%, DAX40 -0,31%; CAC40 -0,24%, FTSE100 -0,38%). Euforia związana z odczytem inflacji za oceanem na poziomie 4,9% w ujęciu rocznym wobec oczekiwanych 5,0% trwała niespełna 30 minut, po których inwestorzy wyraźnie odpuścili, a indeksy do końca tygodnia próbowały wyznaczyć kierunek.

Majowa zadyszka nie dopadła za to indeksów nad Wisłą, które w dalszym ciągu dobrze sobie radzą. Każdy z głównych polskich indeksów zakończył tydzień na wyraźnym plusie, a co istotne mniejsze spółki dorównują kroku tym największym (WIG +1,56%; WIG20 +1,39%; mWIG40 +2,40%; sWIG80 1,25%). Krajowym indeksom towarzyszy wciąż silny polski złoty, który w ujęciu tygodniowym stracił co prawda w parze walutowej USD/PLN (-0,32%), jednak wciąż mniej niż wzrósł w tym czasie indeks dolara (+0,65%), a jednocześnie wyraźnie umocnił się w zestawieniu EUR/PLN (-1,26%). Zgodnie z oczekiwaniami Rada Polityki Pieniężnej pozostawiła stopy procentowe na niezmienionym poziomie.

277. tydzień Stref Popytu przyniósł 5 sygnałów reakcji na strefę popytu Squabera, które zdominował sektor bankowy. Parametry żadnego z 4 sygnałów dotyczących akcji banków nie pozwoliły na przeprowadzenie transakcji kupna z uwagi na zbyt niski stosunek zysku do ryzyka. Pozycja na akcjach Comarch SA (CMR), z którą rozpoczynaliśmy tydzień w trakcie poniedziałkowej sesji została zabezpieczona za pomocą wskaźnika ATR, który następnego dnia pozwolił zrealizować zysk na poziomie 0,41%. W trakcie tygodnia do portfela dołączyły za to akcje Alumetal SA (AML), z którymi wchodzimy w nadchodzący tydzień. Pozycja na akcjach AML prowadzona jest bez zmian.

Poniedziałek 08.05.2023:

Zabezpieczenie zysku na akcjach Comarch SA (CMR) za pomocą wskaźnika ATR.

Brak transakcji na akcjach Bank Millenium SA (MIL) z uwagi na zbyt niski stosunek zysku do ryzyka (RR).

Wtorek 09.05.2023:

Sprzedaż akcji Comarch SA (CMR). Zamknięcie pozycji na poziomie Stop loss wynikającym z prowadzenia pozycji po ATR. Transakcja przyniosła 0,41% zysku po 4 dniach.

Środa 10.05.2023:

Brak transakcji na akcjach mBank  SA (MBK) z uwagi na zbyt niski stosunek zysku do ryzyka (RR).

Brak transakcji na akcjach ING Bank Śląski SA (ING) z uwagi na zbyt niski stosunek zysku do ryzyka (RR).

Kupno akcji Alumetal SA (AML).

Czwartek 11.05.2023:

Brak transakcji.

Piątek 12.05.2023:

Brak transakcji na akcjach ING Bank Śląski SA (ING) z uwagi na zbyt niski stosunek zysku do ryzyka (RR).

Stopa zwrotu z portfela – prosta, TWR, a może MWR (IRR)?

W portfelu Strefy Popytu od pewnego czasu stosujemy zmianę jeżeli chodzi o sposób prowadzenia pozycji, aby po wzroście wartości akcji nie doprowadzać do straty na pozycji.

Zmiana polega na dodaniu analizy zmienności danej spółki w trakcie otwierania i prowadzenia pozycji. Do tej pory, czynnik ten brany był pod uwagę jedynie podczas selekcji spółek do strategii. Bazujemy na wskaźniku ATR liczonym z 14 dni (Average True Range, na naszej platformie ma nazwę „Średnia prawdziwego zakresu”). Jeżeli zysk z pozycji przekroczy wartość średniej zmienności, wtedy przesuwamy stop loss na poziom BE – break even, czyli zabezpieczamy się przed stratą. Następnie stop loss jest podciągany za ceną w odległości równej ATR(14) tak długo, póki nie zostanie wybity.

Z naszych obserwacji i analiz wynika, że jeżeli cena faktycznie reaguje na strefę, to ruch jest dynamiczny i jednostajny. Zazwyczaj trwa krótko, ale intensywnie. Stąd tez taka decyzja. Szczegóły wraz z przykładami znajdą się w artykule na temat zasad strategii oraz w PDFie przedstawiającym metodologię.

Zrzuty ekranu poniżej przedstawiają transakcje naniesione na wykresy. Jeżeli interesują Cię spółki, które bierzemy pod uwagę w portfelu Strefy Popytu, to znajdziesz ją tutaj: lista 41 spółek.

Zarejestruj się bezpłatnie w Squaber.com i otrzymaj nasz ebook poświęcony strategiom Squabera, w tym Strategii Strefy Popytu – rejestracja.

Uwaga! Jeżeli interesuje Cię jakie są zasady tej strategii zapoznaj się koniecznie z tym tekstem. Definiuje on, w 6 prostych punktach całą strategię.

Wynik portfela i wybranych indeksów w tym tygodniu

%

Strefy Popytu

%

WIG

%

WIG20

%

mWIG40

Wynik portfela i wybranych indeksów od początku istnienia (styczeń 2018 rok)

%

Strefy Popytu

%

WIG

%

WIG20

%

mWIG40

Przetestuj alerty ze Stref Popytu bez ryzyka

Wybierz jeden z dostępnych pakietów, aby otrzymywać alerty ze stref popytu i podaży. Niezależnie od wybranego pakietu obowiązuje Cię gwarancja satysfakcji, czyli masz 30 dni na ewentualny zwrot zapłaconych środków.

Szczegóły po kliknięciu w poniższy przycisk.

Pozostałe informacje o wydarzeniach w tym tygodniu

Liczba wszystkich transakcji

Liczba transakcji kupna

Liczba transakcji sprzedaży