W ostatnim tygodniu inwestorom na amerykańskich i europejskich indeksach towarzyszył optymizm, który w trakcie piątkowej sesji został lekko zmącony przez wystąpienie Jerome Powella, prezesa Systemu Rezerwy Federalnej w USA (DJI +0,38%, SP500 +1,65%, NASDAQ +3,04%, DAX40 2,27%; CAC40 +1,04%, FTSE100 +0,03%). Największą uwagę za oceanem przykuwały spółki technologiczne, z kolei na starym kontynencie niemiecki DAX40 dotarł do wyczekiwanych historycznych szczytów, na których jeszcze w kwietniu zameldował się francuski CAC40. Jednym z głównych tematów, który rozgrzewa tytuły w mediach, jest nierozwiązana jak na razie kwestia limitu zadłużenia USA.

Kolejny dobry tydzień mają za sobą indeksy na warszawskim parkiecie (WIG +1,96%; WIG20 +2,75%; mWIG40 +0,06%; sWIG80 1,16%). Indeks największych spółek nad Wisłą (WIG20) ma na wyciągnięcie ręki psychologiczny poziom 2000 punktów, z kolei przysłowiowe maluchy (sWIG80) pukają do drzwi historycznych szczytów z 2021 roku, które tylko kosmetycznie poprawiły poprzednie maksima z 2007 roku, tworząc formację podwójnego szczytu.

278. tydzień Stref Popytu przyniósł 5 sygnałów reakcji na strefę popytu Squabera. Niestety parametry żadnego wygenerowanego sygnału nie pozwoliły na przeprowadzenie transakcji kupna z uwagi na zbyt niski stosunek zysku do ryzyka. Wszystko za sprawą lokalnych szczytów, które na aletrowanych walorach ukształtowały się na poziomach zlokalizowanych blisko potencjalnych stref popytu. Pozycja na akcjach Alumetal SA (AML), z którą rozpoczynaliśmy tydzień w trakcie środowej sesji zrealizowała zakładany poziom Take Profit, przynosząc 2,46% zysku. Chwilę później nieaktywna strefa Squabera, w obrębie której znajdował się poziom realizacji zysku, została aktywowana do strefy podaży. W nadchodzący tydzień wchodzimy, posiadając w portfelu wyłącznie pozycję gotówkową.

Poniedziałek 15.05.2023:

Brak transakcji na akcjach Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie SA (GPW) z uwagi na zbyt niski stosunek zysku do ryzyka (RR).

Wtorek 16.05.2023:

Brak transakcji na akcjach Amrest SA (EAT) z uwagi na zbyt niski stosunek zysku do ryzyka (RR).

Środa 17.05.2023:

Sprzedaż akcji Alumetal SA (AML). Realizacja zakładanego poziomu Take profit. Transakcja przyniosła 2,46% zysku po 7 dniach.

Czwartek 18.05.2023:

Brak transakcji na akcjach ING Bank Śląski SA (ING) z uwagi na zbyt niski stosunek zysku do ryzyka (RR).

Piątek 19.05.2023:

Brak transakcji na akcjach Dino Polska SA (DNP) z uwagi na zbyt niski stosunek zysku do ryzyka (RR).

Brak transakcji na akcjach Echo Investment SA (ECH) z uwagi na zbyt niski stosunek zysku do ryzyka (RR).

Stopa zwrotu z portfela – prosta, TWR, a może MWR (IRR)?

W portfelu Strefy Popytu od pewnego czasu stosujemy zmianę jeżeli chodzi o sposób prowadzenia pozycji, aby po wzroście wartości akcji nie doprowadzać do straty na pozycji.

Zmiana polega na dodaniu analizy zmienności danej spółki w trakcie otwierania i prowadzenia pozycji. Do tej pory, czynnik ten brany był pod uwagę jedynie podczas selekcji spółek do strategii. Bazujemy na wskaźniku ATR liczonym z 14 dni (Average True Range, na naszej platformie ma nazwę „Średnia prawdziwego zakresu”). Jeżeli zysk z pozycji przekroczy wartość średniej zmienności, wtedy przesuwamy stop loss na poziom BE – break even, czyli zabezpieczamy się przed stratą. Następnie stop loss jest podciągany za ceną w odległości równej ATR(14) tak długo, póki nie zostanie wybity.

Z naszych obserwacji i analiz wynika, że jeżeli cena faktycznie reaguje na strefę, to ruch jest dynamiczny i jednostajny. Zazwyczaj trwa krótko, ale intensywnie. Stąd tez taka decyzja. Szczegóły wraz z przykładami znajdą się w artykule na temat zasad strategii oraz w PDFie przedstawiającym metodologię.

Zrzuty ekranu poniżej przedstawiają transakcje naniesione na wykresy. Jeżeli interesują Cię spółki, które bierzemy pod uwagę w portfelu Strefy Popytu, to znajdziesz ją tutaj: lista 41 spółek.

Zarejestruj się bezpłatnie w Squaber.com i otrzymaj nasz ebook poświęcony strategiom Squabera, w tym Strategii Strefy Popytu – rejestracja.

Uwaga! Jeżeli interesuje Cię jakie są zasady tej strategii zapoznaj się koniecznie z tym tekstem. Definiuje on, w 6 prostych punktach całą strategię.

Wynik portfela i wybranych indeksów w tym tygodniu

%

Strefy Popytu

%

WIG

%

WIG20

%

mWIG40

Wynik portfela i wybranych indeksów od początku istnienia (styczeń 2018 rok)

%

Strefy Popytu

%

WIG

%

WIG20

%

mWIG40

Przetestuj alerty ze Stref Popytu bez ryzyka

Wybierz jeden z dostępnych pakietów, aby otrzymywać alerty ze stref popytu i podaży. Niezależnie od wybranego pakietu obowiązuje Cię gwarancja satysfakcji, czyli masz 30 dni na ewentualny zwrot zapłaconych środków.

Szczegóły po kliknięciu w poniższy przycisk.

Pozostałe informacje o wydarzeniach w tym tygodniu

Liczba wszystkich transakcji

Liczba transakcji kupna

Liczba transakcji sprzedaży