W podsumowaniu 266. tygodnia Stref Popytu zwróciliśmy uwagę na zwiększoną awersję do ryzyka zarówno w Europie, jak i za Oceanem, a także pojawiające się negatywne sygnały w postaci zanegowania trendów wzrostowych, na wielu zagranicznych indeksach. Końcówka ostatniego tygodnia pokazała jednak, że negatywny sentyment nie jest jednoznacznie zdefiniowany. Najważniejsze europejskie i amerykańskie indeksy jak jeden mąż powróciły w ostatnim tygodniu do wzrostów (DJI +1,75%, SP500 +1,90%, NASDAQ +2,58%), DAX40 +2,14%; CAC40 +2,24%, FTSE100 +0,87%). Patrząc na tegoroczne podsumowania Stref Popytu, w których w jednym tygodniu pojawią się wzrosty, a w następnym sygnały do spadków, można stwierdzić, że rynki jak na razie nie wiedzą, w którą stronę podążać.

Na krajowym podwórku ostatni tydzień należał do prezesa PKN Orlen, Daniela Obajtka oraz Ministra Aktywów Państwowych, Jacka Sasina. Przedstawiona we wtorek aktualizacja strategii PKN Orlen do 2030 roku, w tym zapowiedź polityki dywidendowej rozgrzała inwestorów nad Wisłą, sprawiając, że WIG20 był tego dnia najlepszym indeksem w Europie. W czwartek z kolei, Jacek Sasin ponownie zapowiedział podatek od nadmiarowych zysków dla spółek paliwowych oraz górniczych i czar prysł. Ostatecznie za sprawą dobrego nastroju w końcówce tygodnia na rynkach finansowych oraz pozytywnego nastawienia szczególnie do mniejszych polskich spółek, krajowe indeksy zamknęły tydzień na wyraźnym plusie (WIG +1,96%; WIG20 +1,91%; mWIG40 +2,04%; sWIG80 +2,50%).

267. tydzień Stref Popytu przyniósł zaledwie 2 sygnały reakcji na strefę popytu Squabera. Parametry sygnału wygenerowanego na akcjach mBank SA (MBK) pozwoliły na przeprowadzenie transakcji kupna. Niestety już następnego dnia pozycja na MBK została zamknięta na ustalonym poziomie Stop loss. Sygnał na ING Bank Śląski SA (ING) został odrzucony z uwagi na zbyt niski stosunek zysku do ryzyka. W trakcie tygodnia akcje Comarch SA (CMR), z którymi rozpoczynaliśmy tydzień, w wyniku realizacji scenariusza negatywnego również zostały sprzedane na ustalonym poziomie Stop loss. W nadchodzący tydzień wchodzimy, posiadając w portfelu wyłącznie pozycję gotówkową.

Poniedziałek 27.02.2023:

Brak transakcji.

Wtorek 28.02.2023:

Brak transakcji.

Środa 01.03.2023:

Kupno akcji mBank SA (MBK).

Sprzedaż akcji Comarch SA (CMR). Zamkniecie pozycji na ustalonym poziomie Stop loss. Transakcja przyniosła stratę -3,68% po 9 dniach.

Czwartek 02.03.2023:

Sprzedaż akcji mBank SA (MBK). Zamkniecie pozycji na ustalonym poziomie Stop loss. Transakcja przyniosła stratę -3,11% po 1 dniu.

Brak transakcji na akcjach ING Bank Śląski SA (ING) z uwagi na zbyt niski stosunek zysku do ryzyka (RR).

Piątek 03.03.2023:

Brak transakcji.

Stopa zwrotu z portfela – prosta, TWR, a może MWR (IRR)?

W portfelu Strefy Popytu od pewnego czasu stosujemy zmianę jeżeli chodzi o sposób prowadzenia pozycji, aby po wzroście wartości akcji nie doprowadzać do straty na pozycji.

Zmiana polega na dodaniu analizy zmienności danej spółki w trakcie otwierania i prowadzenia pozycji. Do tej pory, czynnik ten brany był pod uwagę jedynie podczas selekcji spółek do strategii. Bazujemy na wskaźniku ATR liczonym z 14 dni (Average True Range, na naszej platformie ma nazwę „Średnia prawdziwego zakresu”). Jeżeli zysk z pozycji przekroczy wartość średniej zmienności, wtedy przesuwamy stop loss na poziom BE – break even, czyli zabezpieczamy się przed stratą. Następnie stop loss jest podciągany za ceną w odległości równej ATR(14) tak długo, póki nie zostanie wybity.

Z naszych obserwacji i analiz wynika, że jeżeli cena faktycznie reaguje na strefę, to ruch jest dynamiczny i jednostajny. Zazwyczaj trwa krótko, ale intensywnie. Stąd tez taka decyzja. Szczegóły wraz z przykładami znajdą się w artykule na temat zasad strategii oraz w PDFie przedstawiającym metodologię.

Zrzuty ekranu poniżej przedstawiają transakcje naniesione na wykresy. Jeżeli interesują Cię spółki, które bierzemy pod uwagę w portfelu Strefy Popytu, to znajdziesz ją tutaj: lista 41 spółek.

Zarejestruj się bezpłatnie w Squaber.com i otrzymaj nasz ebook poświęcony strategiom Squabera, w tym Strategii Strefy Popytu – rejestracja.

Uwaga! Jeżeli interesuje Cię jakie są zasady tej strategii zapoznaj się koniecznie z tym tekstem. Definiuje on, w 6 prostych punktach całą strategię.

Wynik portfela i wybranych indeksów w tym tygodniu

%

Strefy Popytu

%

WIG

%

WIG20

%

mWIG40

Wynik portfela i wybranych indeksów od początku istnienia (styczeń 2018 rok)

%

Strefy Popytu

%

WIG

%

WIG20

%

mWIG40

Przetestuj alerty ze Stref Popytu bez ryzyka

Wybierz jeden z dostępnych pakietów, aby otrzymywać alerty ze stref popytu i podaży. Niezależnie od wybranego pakietu obowiązuje Cię gwarancja satysfakcji, czyli masz 30 dni na ewentualny zwrot zapłaconych środków.

Szczegóły po kliknięciu w poniższy przycisk.

Pozostałe informacje o wydarzeniach w tym tygodniu

Liczba wszystkich transakcji

Liczba transakcji kupna

Liczba transakcji sprzedaży