Pandemia zbiera inne żniwo niż na co dzień myślimy. Ekspansywna polityka pieniężna, programy wsparcia socjalnego, transfer pieniądza, lockdowny spowodowały, że po otwarciu gospodarki przy jednocześnie dużych oszczędnościach, zaczęto kupować więcej niż było dostępne w sklepach. Inflacja jest coraz wyższa nie tylko w Polsce, ale także na świecie. Problem jednak jest taki, że poza presją popytową pojawia się także presja podażowa na ceny.

Producenci mają problem z dostępnością niektórych komponentów i materiałów, a na rynku towarów rolnych dodatkowo rośnie ryzyko suszy na dużą skalę. Póki co podrożała kawa, ale grozi to także m.in. soji, kukurydzy czy cenie soku pomarańczowego, który produkuje się w dużej mierze na zachodzie USA.

Codziennie analizy giełdowe premium - dołącz i bądź na bieżąco

Interesują Cię codzienne analizy i komentarze? W ramach Squabera Premium nasi użytkownicy na bieżąco otrzymują analizy kolejnych spółek – zarówno techniczne, jak i fundamentalne. Pełna historia naszych tekstów, to najlepsza droga, by sprawnie poznać sytuację danej spółki.