Mentzen S.A. idzie na giełdę

W ostatnich dniach media, nie tylko branżowe żyją informacją, że spółka Mentzen S.A. należąca do polityka, lidera Konfederacji Sławomira Mentzena zadebiutuje na rynku NewConnect warszawskiej giełdy w połowie 2024 roku. Czy jednak na pewno? Oferta publiczna nie oznacza jeszcze debiutu na giełdzie. Debiut na parkiecie NewConnect będzie kolejnym celem spółki.

Podstawowe informacje

Przedmiotowa oferta publiczna obejmie sprzedaż od 150 tys. do 350 tys. akcji, które wyceniane są w cenie od 32 do 36 zł. Kapitał dzieli się na 1 mln walorów, więc po debiucie spółki inwestorzy mniejszościowi będą posiadać od 15% (to minimalny poziom wymagany regulacjami) do maksymalnie 35% wszystkich akcji. Spółka Sławomira Mentzena jest więc wyceniana na kwotę od 32 do 36 mln zł. Minimalny poziom zapisów w transzy małych inwestorów wynosi 5 000 zł, z kolei inwestycja powyżej 50 000 zł odbywa się w ramach transzy dużych inwestorów i wymaga specjalnego zaproszenia.

Nierozerwalnym elementem każdej oferty publicznej jest prospekt emisyjny lub memorandum informacyjne. Wymienione dokumenty stanowią kompletne źródło wszystkich informacji niezbędnych do podjęcia decyzji inwestycyjnej, których nie zastąpi żadna prezentacja. Należy pamiętać, że prezentacje mają charakter przede wszystkim marketingowy i każdy inwestor powinien przeanalizować wskazane dokumenty.

Memorandum informacyjne

Wracając do IPO Mentzen S.A. inwestorom oferowane są wyłącznie istniejące akcje, bez dodatkowej emisji, dlatego najważniejszym dokumentem jest w tym przypadku memorandum informacyjne.

Liczący nie bagatela 230 stron dokument zawiera niezbędne informacje takie jak struktura Grupy, opis jej historii, czy też obszar działalności. Krytycznym punktem są na pewno czynniki ryzyka. Grupa Mentzen S.A. wskazuje, że do najbardziej znaczących czynników ryzyka należy stabilność systemu podatkowego w Polsce, a także liczba prowadzonych działalności gospodarczych. Czytając memorandum, na pewno nie można pominąć zasad dystrybucji oferowanych, akcji, a także informacji o tym, że Sławomir Mentzen wraz ze sprzedażą akcji nie oddaje prawa do kontroli nad firmą, a jedynie prawo do udziału w ewentualnej dywidendzie.

Wszystkie kwestie związane z IPO Mentzen S.A. dokładnie porusza poniższy materiał wideo.

00:00 Wprowadzenie
03:30 Memorandum informacyjne
09:34 Przegląd czynników ryzyka
17:09 Zasady dystrybucji akcji
18:53 Warunki sprzedaży akcji
21:04 Czynniki ryzyka rozwinięcie
23:40 Dywidenda
25:16 Terminarz zapisów
30:18 Historia Mentzen S.A.
31:02 Struktura Grupy
32:33 Prawa głównego akcjonariusza
33:33 Obszar działalności
37:47 Strategia rozwoju
39:44 Analiza raportów finansowych
45:41 Podsumowanie

Link do materiału: https://www.youtube.com/watch?v=ERnz74AiMjM

Czy warto wziąć udział w ofercie publicznej Mentzen S.A.?

Już w najbliższy poniedziałek, 11 marca o godzinie 20:00 Michał Palaczyk w trakcie spotkania „Akcje Mentzena! Czy powtórzy się historia legendarnej Ekipy?” przedstawi argumenty za i przeciw – zapisz się.

Spotkanie na żywo jest dostępne dla wszystkich użytkowników Squabera, materiał wideo będzie dostępny tylko w dostępie Premium.

Rozbudowane analizy, konkretne okazje – to wszystko w Squaber Premium każdego dnia!
Dołącz zyskując 30 dni gratis na start! 
https://squaber.com/l/oferta-dostepu-squabera-premium/

Polecamy również:

Zacznij korzystać z alertów giełdowych już dziś!

Dzięki Squaberowi w wersji premium będziesz mógł efektywnie śledzić wszystkie interesujące Cię spółki. Kiedy wydarzy się na nich coś ciekawego otrzymasz o tym informację. Zyskasz możliwość korzystania z naszych alertów oraz będziesz mógł skonstruować swoje.

Pamiętaj, że Squaber cały czas się rozwija, dodajemy funkcjonalności, które pomogą Ci w Twoich inwestycjach!