W poniedziałek zaalertowana została strefa popytu na Echo Invest (ECH), stosunek RR przekraczał tam jednak nieco ponad 1, stąd pozycji nie otwarto. Kolejny sygnał tego dnia natomiast zakończył się transakcją – było to kupno Tauronu (TPE). Wtorek to zamknięcie pozycji na Azotach (ATT), zrealizowano stratę na poziomie 3,66% na pierwotnym Stop-Lossie. Kolejne zmiany to w czwartek: na stop-lossie wypadł Ciech (CIE), realizując 1,08% zysku w 6 dni. Pozycję otwarto na PKP Cargo – poziom TP przyjęto na 13,58 zł, gdzie wypada istotny ostatni szczyt i opór techniczny (ostatnie kilka świec trudno uznawać za jakiś szczyt). Na koniec tygodnia w portfelu zostały ENA, TPE i PKP.

W portfelu wprowadziliśmy kilka zmian na poziomie uwzględnianych spółek: do aktualnej ich listy znajdziesz link poniżej, zaktualizowaliśmy także stosowny tag z nimi w aplikacji (warto sprawdzić, bo zmian było około 20). Co więcej, zdecydowaliśmy się na nieco bardziej agresywne podejście: generalnie rozchodzi się o sytuację, w której mamy do wyboru dwa szczyty jako TP i powstaje dylemat, który obrać za cel. Staramy się dobierać bardziej wyrazisty szczyt, który nie pozostawia wątpliwości co do swojej istotności. Z tego względu zwykle wybierzemy nieco odleglejszy szczyt, tym samym zwiększając RR pozycji i potencjalny z niej zysk. Monitorujemy na bieżąco portfel i będziemy analizować te zmiany pod kątem ich skuteczności.

01C – wielkie plany podboju energetyki PV

W portfelu Strefy Popytu od pewnego czasu stosujemy zmianę jeżeli chodzi o sposób prowadzenia pozycji, aby po wzroście wartości akcji nie doprowadzać do straty na pozycji.

Zmiana polega na dodaniu analizy zmienności danej spółki w trakcie otwierania i prowadzenia pozycji. Do tej pory, czynnik ten brany był pod uwagę jedynie podczas selekcji spółek do strategii. Bazujemy na wskaźniku ATR liczonym z 14 dni (Average True Range, na naszej platformie ma nazwę „Średnia prawdziwego zakresu”). Jeżeli zysk z pozycji przekroczy wartość średniej zmienności, wtedy przesuwamy stop loss na poziom BE – break even, czyli zabezpieczamy się przed stratą. Następnie stop loss jest podciągany za ceną w odległości równej ATR(14) tak długo, póki nie zostanie wybity.

Z naszych obserwacji i analiz wynika, że jeżeli cena faktycznie reaguje na strefę, to ruch jest dynamiczny i jednostajny. Zazwyczaj trwa krótko, ale intensywnie. Stąd tez taka decyzja. Szczegóły wraz z przykładami znajdą się w artykule na temat zasad strategii oraz w PDFie przedstawiającym metodologię.

Zrzuty ekranu poniżej przedstawiają transakcje naniesione na wykresy. Jeżeli interesują Cię spółki, które bierzemy pod uwagę w portfelu Strefy Popytu, to znajdziesz ją tutaj: lista 43 spółek.

Zarejestruj się bezpłatnie w Squaber.com i otrzymaj nasz ebook poświęcony strategiom Squabera, w tym Strategii Strefy Popytu – rejestracja.

Uwaga! Jeżeli interesuje Cię jakie są zasady tej strategii zapoznaj się koniecznie z tym tekstem. Definiuje on, w 6 prostych punktach całą strategię.

Wynik portfela i wybranych indeksów za 149. tydzień

%

Strefy Popytu

%

WIG

%

WIG20

%

mWIG40

Wynik portfela i wybranych indeksów od początku istnienia (styczeń 2018 rok)

%

Strefy Popytu

%

WIG

%

WIG20

%

mWIG40

Przetestuj alerty ze Stref Popytu bez ryzyka

Wybierz jeden z dostępnych pakietów, aby otrzymywać alerty ze stref popytu i podaży. Niezależnie od wybranego pakietu obowiązuje Cię gwarancja satysfakcji, czyli masz 30 dni na ewentualny zwrot zapłaconych środków.

Szczegóły po kliknięciu w poniższy przycisk.

Pozostałe informacje o wydarzeniach w 149. tygodniu

Liczba wszystkich transakcji

Liczba transakcji kupna

Liczba transakcji sprzedaży

ECH brak transakcji 23.11.2020

Składniki portfela na 27.11.2020

MDG transakcja kupna 16.11.2020

ATT sprzedaż 24.11.2020

CIE transakcja sprzedaży 26.11.2020

PKP transakcja kupna 26.11.2020