Miniony 111 tydzień to względny spokój w portfelu Strefy Popytu. Jedyna spółka, która spełniła warunki do zajęcia pozycji zgodnie ze strategią to PZU. Alert nadszedł w ostatnim dniu tygodnia. Poziomem, do którego dążymy to dolne ograniczenie strefy podaży, a zakładany wynik nosi 4,31% przy ryzyku 2,36%. RR w tym wypadku wynosi 1,83 do 1.

Pod koniec grudnia Indeks mWIG40, po wielu miesiącach, w końcu odwrócił trend spadkowy na wzrostowy, podobnie jak sWIG80.  Indeks największych spółek WIG20 testował wsparcia na 2060 punktów i, tworząc wyspę odwrotu, istnieje szansa na dojście do kolejnych poziomów na 2150 punktów i do kolejnego oporu mieszczącego się na 2200 punktów. WIG jest w trendzie bocznym. Zachowanie małych i średnich firm daje jednak podstawy przypuszczać, że sentyment na GPW się po wielu miesiącach spadków poprawia się.

Portfel Strefy Popytu w zeszłym tygodniu stracił  0,12%, WIG zyskał 0,14%, WIG20 0,24%, a mWIG40 stracił 0,44%.
Aktualnie w portfelu posiadamy PZU. 

Prowizja ma znaczenie, jak ją obniżyć?

                                                         Wykres stopy zwrotu portfela Strefy Popytu

Powyższy wykres przedstawia krzywe stop zwrotu portfela Strefy Popytu z uwzględnieniem prowizji DEGIRO w porównaniu do standardowych, dotychczasowych opłat. O 40,62% więcej można by zyskać wybierając niższą prowizję, która w tym wypadku wynosi 0,09%. Zobacz jakie koszty transakcyjne oferuje ten broker – szczegóły w linku https://l.squaber.com/degiro 

W portfelu Strefy Popytu zmieniliśmy sposób prowadzenia pozycji, aby po wzroście wartości akcji nie doprowadzać do straty na pozycji.

Zmiana polega na dodaniu analizy zmienności danej spółki w trakcie otwierania i prowadzenia pozycji. Do tej pory, czynnik ten brany był pod uwagę jedynie podczas selekcji spółek do strategii. Bazujemy na wskaźniku ATR liczonym z 14 dni (Average True Range, na naszej platformie ma nazwę „Średnia prawdziwego zakresu”). Jeżeli zysk z pozycji przekroczy wartość średniej zmienności, wtedy przesuwamy stop loss na poziom BE – break even, czyli zabezpieczamy się przed stratą. Następnie stop loss jest podciągany za ceną w odległości równej ATR(14) tak długo, póki nie zostanie wybity.

Z naszych obserwacji i analiz wynika, że jeżeli cena faktycznie reaguje na strefę, to ruch jest dynamiczny i jednostajny. Zazwyczaj trwa krótko, ale intensywnie. Stąd tez taka decyzja. Szczegóły wraz z przykładami znajdą się w artykule na temat zasad strategii oraz w PDFie przedstawiającym metodologię.

Zrzuty ekranu poniżej przedstawiają transakcje naniesione na wykresy. Jeżeli interesują Cię spółki, które bierzemy pod uwagę w portfelu Strefy Popytu, to znajdziesz ją tutaj: lista 49 spółek.

Zarejestruj się bezpłatnie w Squaber.com i otrzymaj nasz ebook poświęcony strategiom Squabera, w tym Strategii Strefy Popytu – rejestracja.

Uwaga! Jeżeli interesuje Cię jakie są zasady tej strategii zapoznaj się koniecznie z tym tekstem. Definiuje on, w 6 prostych punktach całą strategię.

Wynik portfela i wybranych indeksów za 111 tydzień

%

Strefy Popytu

%

WIG

%

WIG20

%

mWIG40

Wynik portfela i wybranych indeksów od początku istnienia (styczeń 2018 rok)

%

Strefy Popytu

%

WIG

%

WIG20

%

mWIG40

Przetestuj alerty ze Stref Popytu bez ryzyka

Wybierz jeden z dostępnych pakietów, aby otrzymywać alerty ze stref popytu i podaży. Niezależnie od wybranego pakietu obowiązuje Cię gwarancja satysfakcji, czyli masz 30 dni na ewentualny zwrot zapłaconych środków.

Szczegóły po kliknięciu w poniższy przycisk.

Pozostałe informacje o wydarzeniach w 111 tygodniu

Liczba wszystkich transakcji

Liczba transakcji kupna

Liczba transakcji sprzedaży