Zdecydowanie najważniejszym wydarzeniem mijającego tygodnia była decyzja Europejskiego Banku Centralnego w sprawie wydłużenia programu ilościowego luzowania polityki pieniężnej (QE). EBC zgodnie z oczekiwaniami nie zmienił stóp procentowych i przedłużył program skupu aktywów. Na rynku krajowym najważniejszą informacją była transakcja przejęcia 32.8% akcji banku Pekao przez PZU i PFR. Informacje te doprowadziły do powrotu optymizmu na globalnych rynkach akcji, gdzie na szczególne wyróżnienie zasługiwała GPW w Warszawie, która okazała się zdecydowanie mocniejsza od swoich europejskich odpowiedników. Tym samym indeks polskich blue chipów znalazł się w okolicy 1900 punktów, czyli najwyżej od 7 miesięcy.

Biorąc pod uwagę rezultat referendum we Włoszech, wynik WIG-u 20 z początku tygodnia można uznać za niespodziankę. W poniedziałek indeks blue chipów przebił poziom 1.800 punktów i bardzo szybko powędrował o kilkadziesiąt punktów wyżej, kończąc sesję na blisko 3.5% plusie. Inwestorzy z GPW najprawdopodobniej bardzo optymistycznie zareagowali na piątkowe doniesienia o tym, iż agencja S&P podniosła perspektywę ratingu Polski z „negatywnej” do „stabilnej”. Poniedziałkowa sesja nie okazała się czymś wyjątkowym, ponieważ w kolejnych dniach wzrosty na parkiecie w Warszawie były kontynuowane. Należy również zwrócić uwagę, że wymowę tych wzrostów wzmacniały obroty. W ubiegłym tygodniu wskazywałem państwu, że indeks WIG20 pozostaje w czteromiesięcznej konsolidacji, a wybicie w którąkolwiek ze stron przyniesie dynamiczny ruch. I właśnie w tym tygodniu mieliśmy z tym do czynienia. Pytanie, które zadaje sobie w tym momencie większość inwestorów brzmi: Czy wzrosty zanotowane w ostatnich dniach na GPW to tylko tzw. rajd Św. Mikołaja czy też po ubiegłorocznych spadkach i konsolidacji sprzed kilku miesięcy mamy obecnie do czynienia z odwróceniem trendu na wzrostowy.

Na szczególną uwagę w tym tygodniu zasłużył największy polski ubezpieczyciel (PZU), który wspólnie z PFR kupi 32.8% akcji banku Pekao. Wartość transakcji wyniesie 10,6 mld zł (po 123 zł za akcję). Pomimo tej informacji zarząd PZU podtrzymuje zamiar wypłaty prawie 100% osiągniętego zysku na dywidendę. Patrząc na pozostałe blue chipy wchodzące w skład WIG-u 20, wciąż pozytywnie zaskakuje KGHM oraz PKN Orlen. Dobrze prezentują się także spółki energetyczne, takie jak Energa, PGE oraz Enea.

Wzrostom na globalnych rynkach akcji w tym tygodniu pomógł również Europejski Bank Centralny, który przedłużył program luzowania ilościowego (QE). Rynkowy konsensus wskazywał na przedłużenie programu o kolejne 6 miesięcy, pozostawiając tym samym kwotę skupu na poziomie 80 mld euro miesięcznie. Bank zdecydował się jednak na przedłużenie programu o 9 miesięcy, lecz z mniejszym poziomem skupu, wynoszącym 60 mld euro miesięcznie. Reakcja rynków na tą informację była dosyć dynamiczna z wyraźnymi wzrostami na indeksach.

W dniu dzisiejszym mamy do czynienia z uspokojeniem nastrojów na globalnych rynkach akcji. Inwestorzy z polskiego parkietu realizują częściowo zyski po imponującym rajdzie z ostatnich dni. Niemniej jednak zdecydowanie należy stwierdzić, że był to bardzo dobry tydzień dla warszawskiej GPW.