Spółka Polkap zajmuję się głównie produkcją i dystrybucją kapeluszy. Posiada ona szeroką gamę kapeluszy dla mężczyzn i kobiet w przeróżnych fasonach, obejmujących m.in. meloniki, cylindry czy też stylizacje kowbojskie. Warto zauważyć, że jest to jedna z niewielu firm na świecie i jedyna w Polsce, która produkuje kapelusze z filcu włosowego oraz wełnianego z zachowaniem tradycyjnej technologii. Początki spółki sięgają XX wieku. W tym roku firma kapelusznicza Hückel Sohne uruchomiła w Skoczowie filię swojego zakładu. Od 2005 roku w wyniku likwidacji przedsiębiorstwa państwowego, firma jest w rękach prywatnych udziałowców.

Jak można przeczytać w raporcie spółki: Cały proces, począwszy od fazy projektowej, poprzez przygotowania towarów do wysyłki odbywa się w zakładzie w Skoczowie. Dzięki temu każdy produkt spełnia konkretne wymagania klienta, gwarantując satysfakcję i najwyższą jakość towaru. Posiadana od 1 stycznia 2015 roku licencja na używanie marki Pierre Cardin zapewnia spółce większy prestiż produkowanych i sprzedawanych produktów.

Odbiorcami wyrobów spółki są głównie firmy produkcyjne i hurtownicy z Niemiec i Austrii, gdzie tradycja noszenia kapelusza jest ciągle bardzo silna. Ponadto spółka sprzedaje swoje wyroby na rynku kapeluszy żydowskich w Izraelu oraz USA. Spółka również pozyskuje nowych klientów na terenie Chin, gdzie po upadku dwóch fabryk konkurencja się zmniejszyła. Nowe kolekcje kapeluszy cieszą się powodzeniem, co przekłada się na zwiększoną ilość zamówień np. na rynek japoński.

Wraca moda na kapelusze

W pierwszej połowie ubiegłego wieku kapelusz był nieodłącznym elementem stroju, dziś jest to oznaka ekstrawagancji. Pomimo tego tendencja na świecie jest zdecydowanie wzrostowa, a popularyzacja kapeluszy wchodzi na wyższy poziom. Potwierdza to również raport spółki, w którym pisze: Na polskim rynku kapeluszy daje się zauważyć tendencje wzrostowe, podobnie jak na rynku globalnym. Na całym świecie sprzedaje się obecnie ponad 300 mln czapek i kapeluszy rocznie. To bardzo znacząca ilość, która będzie systematycznie wzrastać. Szczególnie duży potencjał wzrostu ma rynek Azji Południowo – Wschodniej, dlatego też spółka Polkap prowadzi stały monitoring zapotrzebowania na swoje produkty w tej części świata. Pozytywne wnioski płyną także z globalnych instytucji analitycznych, takich jak np. Global Industry Analys dostrzegających ogólny trend wzrostowy tego rynku, spowodowany rosnącą popularnością eleganckich nakryć głowy.

Struktura akcjonariatu

akcjonariat

Wyniki finansowe

Spółka Polkap osiągnęła zarówno w II kwartale jak i w całym I półroczu bardzo dobre wyniki finansowe co jest ewenementem na rynku New Connect. Przychody ze sprzedaży produktów oraz towarów i materiałów wyniosły 4,8 mln zł, co łącznie z poprzednim kwartałem daje 9,85 mln zł. W całym ubiegłym roku Polkap osiągnął zysk netto na poziomie 5,5 mln zł. Obecnie spółka podtrzymuje podaną do publicznej wiadomości prognozę wskazującą osiągnięcie na koniec 2016 roku zysku w kwocie 6,5 mln zł. Uważam, że prognoza ta może zostać spełniona, ponieważ spółka już w I półroczu osiągnęła 2.5 mln zł zysku netto, a przed nami jesień czyli najlepsza pora roku na noszenie kapeluszy. Warto również zwrócić uwagę na znaczącą poprawę rentowności netto w spółce, która to wzrosła do poziomu 25.4% z niespełna 20 % w roku ubiegłym.

wyniki finansowePodsumowanie:

Pierwsze półrocze 2016 roku, jak i cały ubiegły rok, okazał się dla Polkap (SFK) bardzo korzystny. Spółka za ten okres może się pochwalić dynamicznym wzrostem przychodów, zysku netto jak i rentowności. Pomimo znaczących wzrostów cen akcji od początku 2015 roku, spółka dalej jest mocno niedowartościowana. Wskaźnik C/WK wynosi zaledwie 0.82, natomiast C/Z tylko 5.43. Uważam, że obecny moment (korekta na wykresie od listopada 2015 roku) jest odpowiedni do rozważenia zakupu akcji tej spółki.