Spółka Braster została utworzona w 2008 roku przez grupę polskich naukowców, którzy opracowali przełomowy sposób zastosowania ciekłych kryształów w diagnostyce raka piersi. Głównym celem działania firmy jest wprowadzenie na rynek innowacyjnego i unikatowego w skali świata urządzenia, służącego do wczesnej diagnostyki raka piersi. Cel ten zostanie osiągnięty już niebawem, ponieważ debiut urządzenia będzie miał miejsce 19 października. Spółka Braster została nagrodzona Złotym Laurem Innowacyjności przyznanym przez Naczelną Organizację Techniczną, prestiżowym tytułem Rynkowego Lidera Innowacyjności Dziennika Gazety Prawnej oraz otrzymała wyróżnienie w konkursie Polski Produkt Przyszłości organizowanym przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości. W 2012 roku spółka została wprowadzona do obrotu publicznego na rynku NewConnect, natomiast w czerwcu ubiegłego roku została przeniesiona na główny rynek GPW.

Czym jest i jak działa Braster Tester?

Braster Tester jest w 100% polskim wynalazkiem. Opracowała go grupa naukowców z Wojskowej Akademii Technicznej i Wojskowego Instytutu Medycznego, którzy wpadli na pomysł wykorzystania do jego budowy właściwości ciekłych kryształów. Urządzenie to wykorzystuje technologię matryc ciekłokrystalicznych do rejestrowania obrazów ciepła wewnątrz narządu. Wspomniane matryce przyłożone do badanej powierzchni pokazują barwne zobrazowanie, rozkładu temperatury w układzie trzech barw: czerwonej, zielonej i niebieskiej. Obraz, który powstaje, wysyłany jest następnie za pomocą aplikacji mobilnej do systemu automatycznej interpretacji, który je analizuje i identyfikuje cechy świadczące o możliwych niepokojących zmianach w piersiach. Tester ma własną sieć WIFI i mocną baterię. Badanie z udziałem urządzenia trwa około kilkunastu minut. Korzystanie z Testera jest nieinwazyjne i bezbolesne, a jego skuteczność została dowiedziona w badaniach klinicznych. Braster Tester został objęty ochroną patentową m.in. w Polsce, USA, Chinach, Kanadzie i Australii.

braster 4

Strategia spółki

Spółka Braster niewątpliwie wchodzi w najgorętszy okres swojej działalności. Już 19 października nastąpi długo oczekiwany debiut Testera. Firma szacuje, że w ciągu 5 lat sprzedaż urządzenia do badania piersi na rynku polskim powinna wynieść ok. 200 000 sztuk. W przyszłym roku spółka wypłynie na głębsze wody, co oznacza rozpoczęcie sprzedaży urządzenia na rynkach zagranicznych. W pierwszej kolejności będą to pozostałe kraje Unii Europejskiej (w szczególności  Niemcy i Wielka Brytania), natomiast w późniejszym okresie Stany Zjednoczone i Japonia. Jak można przeczytać w komunikacie spółki “Strategia sprzedaży urządzenia, przyjęta przez zarząd, a opracowana na bazie strategii przygotowanej przez firmę Deloitte, opiera się na założeniu, że kobiety zainteresowane urządzeniem będą mogły je kupić w jednym z trzech podstawowych kanałów dystrybucji: tradycyjnym – poprzez apteki stacjonarne, oraz e-commerce – zarówno zewnętrzne apteki online, jak również własny sklep dostępny na stronie internetowej.” Spółka zakłada, że sprzedaż urządzenia wyniesie około  50 000 sztuk w kraju i za granicą w roku 2017. Jednak to nie sprzedaż urządzenia Braster Tester będzie głównym przychodem spółki. Na stronie internetowej spółki znajdziemy – “docelowo ok. 70% przychodów generowanych będzie przez sprzedaż abonamentów i usług, a przychody ze sprzedaży urządzenia stanowić będą docelowo jedynie ok. 30% sprzedaży. Budowa modelu biznesowego według znaczącego udziału usług telemedycznych w przychodach powinna umożliwić wygenerowanie marży brutto na sprzedaży na poziomie 70–80%.”

Kampania reklamowa

Braster kończy prace nad uruchomieniem szeroko zakrojonej kampanii marketingowej skierowanej bezpośrednio do kobiet. Początek ofensywy działań marketingowych rozpocznie się już w październiku. “Kanały, które spółka wykorzysta w swej komunikacji to social media, internet, VOD, serwis YouTube, prasa kobieca, billboardy oraz wybrane programy telewizyjne” (ISBnews). Należy również dodać, że ambasadorką marki Braster została aktora Magdalena Różczka.

Akcjonariat

Spółka nie posiada większościowego akcjonariusza. Obecnie udziałowcami spółki, którzy posiadają powyżej 5% w kapitale zakładowym są:  TFI Investors, TFI Ipopema, OFE PZU Złota Jesień oraz dr Tadeusz Wesołowski.

akcjonariat

 

Analiza techniczna

Analiza techniczna

Spółka Braster od czerwca znajduje się w dynamicznym trendzie wzrostowym. Najbliższe wsparcie zlokalizowane jest na poziomie 23.40 – 23.80 zł. W pobliżu przebiega również linia trendu wzrostowego. Znaczący opór znajduje się na poziomie 30.00 zł i są to tegoroczne szczyty. Ewentualne jego przełamie oznaczać będzie kontynuację trendu wzrostowego i test historycznych szczytów znajdujących się w okolicy 34.50 zł.

Podsumowanie

Braster jest spółką która jako jedyna na świecie posiada sprawdzoną technologię produkcji matryc ciekłokrystalicznych, w oparciu o którą opracowała Braster Tester. To innowacyjne i unikatowe w skali świata urządzenie medyczne pomaga kobietom samodzielnie badać piersi w celu wykrycia nowotworu złośliwego. Obecna kapitalizacja spółki wynosi ponad 165 mln zł. Biorąc pod uwagę, że firma do tej pory nie wygenerowała żadnych przychodów, może oznaczać, że rynek dość optymistycznie wycenia produkt spółki, który swój debiut będzie miał 19 października. Rynkowe “sprawdzam” czyli pierwsze efekty sprzedaży Testera będziemy mogli zobaczyć dopiero w przyszłym roku.