Nasza opinia o indeksach WIG20 i sWIG80 jest od wielu lat ta sama – pierwszy zrzesza największe spółki, drugi małe przedsiębiorstwa, toteż pierwszy jest synonimem stabilności, a drugi zwiększonego ryzyka. Utwierdza nas w tym rzut oka w tabelę w czasie każdej sesji. Podczas gdy największe ruchy firm z WIG20 zwykle nie przekraczają 4%, tak w sWIG80 zmiany rzędu 10% nie należą do rzadkości.

A jednak, w ostatnim czasie Blue Chipy jako całość okazały się znacznie bardziej ryzykowne. Nie tylko w ciągu ostatnich kilku miesięcy osiągnęły znacznie niższą stopę zwrotu, ale były przy tym o wiele bardziej zmienne. Nie widać tego na pierwszy rzut oka, szczególnie nakładając oba indeksy na siebie.

wig20 i swig80 1

Nieprawione oko nie zwróci jednak uwagi, że notowania znajdują się na innych skalach, a różnica między kursem WIG20 i sWIG80 jest ogromna. Dość powiedzieć, że ruch w górę z początku stycznia „wydaje się” znacznie większy w przypadku sWIG80, a jednak wyniósł jedynie ok. 12%, podczas gdy WIG20 wzrósł aż o ok. 19%! Aby skutecznie ocenić zmienność należy wyrównać te indeksy do jednej wartości początkowej:

wig20 i swig80 2

Tutaj widać już przewagę małych spółek nad dużymi. W okresie ostatnich 12 miesięcy nie tylko były one, jako całość*, znacznie stabilniejsze, ale i dały delikatnie zarobić. W tym samym czasie WIG20 okazał się bardziej ryzykowny oraz zakończył okres na sporej stracie.

Większe ryzyko widać przede wszystkim w długoterminowej zmienności kursu. sWIG80 co prawda zmieniał się średnio dziennie o około 430 punktów, jednak stanowiło to jedynie 3,3% jego średniego kursu z tego okresu. WIG20 z dnia na dzień rósł lub spadał o około 146 pkt, a więc o ponad 7,5% swojego średniego kursu z ostatnich 12 miesięcy. Jak widać więc, inwestorzy, którzy teoretycznie inwestowali w bardziej bezpieczne papiery w rzeczywistości zgadzali się na znacznie większe długoterminowe ryzyko! I ponieśli z tego powodu stratę!

Co ciekawe, nawet krótkoterminowa zmienność, mierzona dziennym odchyleniem stopy zwrotu wciąż przemawia na korzyść małych, już-nie-tak-ryzykownych spółek z sWIG80. W ciągu ostatnich 12 miesięcy WIG20 zmieniał się codziennie o około 0,96%, przy czym wynik ten odchylał się średnio o 0,85 punktu procentowego. Dzienna zmiana sWIG80 wyniosła z kolei średnio 0,52%, a wynik ten odchylał się średnio jedynie o 0,6 punktu procentowego. W przypadku sWIG80 nie tylko mogliśmy liczyć na mniejsze (bardziej stabilne) ruchy, ale i w znacznie mniejszym stopniu zaskakiwała nas ich skala.

Odchylenie kroczące dla 10 ostatnich sesji bardzo dobrze pokazuje różnicę. Stopa zwrotu WIG20 zawsze była bardziej zmienna, niż stopa zwrotu sWIG80!

wig20 i swig80 3

Jak widać więc, nie można nigdy opierać się na giełdowych stereotypach. Każdą „mądrość” warto potwierdzić, by opierać się o sprawdzone relacje czy prawidłowości. Oczywiście opisywana zależność może być jedynie okresowa i ulec w najbliższej przyszłości zmianie, co dowodzi jedynie temu, że na rynku zawsze należy zachować czujność!


*Uwaga – powyższe przemyślenia dotyczą grup spółek jako całości – nadal bowiem statystyczna, pojedyncza spółka z sWIG80 jest znacznie bardziej ryzykowna, niż statystyczna spółka z WIG20. Po zestawieniu ich w grupy, to ryzyko lepiej redukuje się jednak w pierwszym przypadku niż w drugim.

Nie wiesz gdzie szukać okazji?

Zaawansowane algorytmy napisane przez wieloletnich inwestorów w czasie rzeczywistym w Squaberze śledzą rynek, abyś Ty nigdy więcej nie przegapił żadnej okazji. Sprawdź kompletnie za darmo nasze alerty!