Ostatnio pisałem głównie o spółkach z branży wydobywczej min. KGHMie i JSW czy też firmach z sektora chemicznego np. Grupie Azoty. Tym razem chciałbym się skupić na nieco mniej popularnym sektorze a mianowicie turystyce i spółce Rainbow Tours. Myślę, że obecnie warto zainteresować się tą firmą głównie ze względu na dobrą sytuację fundamentalną oraz ciekawy poziom techniczny.

Trochę historii Rainbow Tours

Firma Rainbow Tours jest obecna na rynku tour operatorów od 1990 roku. Jest jednym z największych i najprężniej działających podmiotów świadczących usługi turystyczne w Polsce. Konsekwentnie od 23 lat ma ambicję aby pokazywać wszystkim miłośnikom podróżowania prawdziwe oblicze Europy i Świata. Od 9 października 2007 jest notowana na GPW, a jak pisze sama o sobie min. na swojej stronie internetowej o bardzo ciekawej nazwie r.pl:

Najmocniejszą stroną firmy są ludzie. Piloci i rezydenci – najlepsi na rynku – oraz pracownicy biur obsługi klienta, call center, marketingu i innych działów – wszyscy wyróżniają się nie tylko wiedzą i doświadczeniem płynącym z wieloletniej praktyki.

Rainbow Tours

Stale rosnące przychody sporym plusem Rainbow Tour

Jeśli chodzi o pierwszy wspomniany aspekt czyli sytuację fundamentalną spółki postanowiłem zajrzeć do jej sprawozdań finansowych i prześledzić jak prezentowała się relacja przychodów ze sprzedaży oraz kosztów własnych sprzedaży na przestrzeni ostatnich lat. Wyniki analizy widoczne są na poniższej grafice. Jak widać wraz ze stałym wzrostem przychodów rosną również wspomniane koszty własne co jest oczywiście naturalne. To co ważne to tempo w jakim oba elementy się zmieniają, czyli różnica między przychodami a kosztami własnymi sprzedaży w poszczególnych latach. Jak widzimy jeśli porównamy poszczególne kwartały to rok do roku jest ona coraz większa co oznacza stale rosnący zysk brutto.

RBW_Przychody_a_koszty_własne_20160726

Jak to wygląda technicznie?

Na końcu spójrzmy jak obecnie wygląda sytuacja techniczna na spółce. Patrząc na notowania widzimy, że cena dotarła do ważnej długoterminowej linii trendowej, gdzie aktualnie może być tworzona baza dla wzrostów w postaci podwójnego dna (wykres dzienny). W ostatnich dniach mamy do czynienia również ze zwiększonymi obrotami co świadczy o zainteresowaniu spółką. Wszystkie wymienione wyżej czynniki tworzą dobre rokowania dla Rainbow Tours, moim zdaniem jednak to jeszcze nie pora na kupno. Warto zaczekać kilka sesji, może tydzień i dopiero po wyklarowaniu jaśniejszej sytuacji zastanowić się nad ewentualnym zakupem.

RBW_20160726

SQUABER ALERTY I POWIADOMIENIA GIEŁDOWE

Chcesz zawsze otrzymywać najświeższe informacje rynkowe? Interesujesz się giełdą i szukasz dostępu do bazy wiedzy?