Po wczorajszej euforycznej reakcji na sobotnią decyzję agencji ratingowej Moody’s liczyliśmy na to, że pozytywne nastroje uda się utrzymać chociaż kilka dni dłużej. Dziś niestety, po długiej walce w okolicach kreski wczorajszego zamkniecia główny warszawski indeks giełdowy zakończył sesję na niewielkim minusie.

Początek sesji wskazywał na pozytywny scenariusz – kurs WIG20 wspiął się jeszcze w pierwszej godzinie handlu na wysokość ponad 1% powyżej zamknięcia, jednak w dalszej części dnia obserwowaliśmy już jedynie spadki. Ostatecznie polski indeks stracił dzisiaj 0,4% wartości.

wig20

Składające się na WIG20 spółki naturalnie w przeważającej części traciły na wartości, jednak wśród nich znalazła się perełka, która w ciągu dnia zyskiwała nawet 7,5%. Akcje PGNiG, bo to o tej firmie mowa, ostatecznie zamknęły dzień na około 6-procentowym plusie. Tym samym, osiągnęły one najwyższą cenę zamknięcia od listopada zeszłego roku. Warto również odnotować, że stało się to przy trzecim najwyższym wolumenie w tym roku, co tylko wzmacnia sygnał płynący z tego ruchu. Jeżeli będzie on jutro kontynuowany, istnieje duża szansa na trwałe wybicie z konsolidacji, w której akcje PGNiG poruszają się od grudnia.

pgn

Wśród firm, które opublikowały dzisiaj wyniki kwartalne warto zwrócić uwagę na dwie z nich – Integer oraz Wielton. Producent paczkomatów zamienił ponad 8-milionowy zysk z pierwszego kwartału 2015 w niemal 22-milionową stratę w pierwszym kwartale tego roku. Spółka tłumaczy tak słaby wynik trudnościami w dostosowaniu poziomu kosztów swoich usług do znaczącego spadku przychodów. Takie wyniki wywołały zaś silną przecenę akcji tej firmy, które straciły dzisiaj ponad 15 procent wartości i wspólnie z Hawe otwierały listę najmocniej przecenionych spółek w  mWIG40. Całkiem odmienne wyniki zaprezentował inwestorom polski producent naczep – Wielton. Pierwszy kwartał 2016 był dla spółki rekordowy, szczególnie dzięki wzrostowi sprzedaży w Polsce i Włoszech. Zysk netto w tym okresie na poziomie 10 mln złotych okazał się 3,5-krotnie wyższy niż przed rokiem.

wlt

Tak pozytywna informacja doprowadziła do znaczących wzrostów cen akcji Wieltonu, dzięki czemu spółka ta była niemal najsilniejsza w całym sWIG80 (+8,36%), ale i wyniosła cenę akcji na poziomy niewidziane od połowy 2008 roku. Inwestorzy zyskali dzięki temu bardzo silne wsparcie na poziomie 8,50 PLN i to tam cena powinna odwrócić po ewentualnej korekcie.