W tym wideo, na trzech przykładach postaram się w jak najprostszy sposób przedstawić możliwości Squabera oraz metody pozwalające z niego efektywnie korzystać. Założymy sobie początkowo, że mamy zamiar kupić akcje, i wykorzystać w tym celu oferowane przez Squabera narzędzia.

Przejdź do SQUABER.COM

Analiza spółki Colian – własne alerty w Squaber.com

O pierwszej spółce, Colianie, dowiadujemy się na podstawie alertu. Informacja do nas przyszła, ponieważ cena spółki dotarła do wyznaczonej wcześniej linii trendu, będącej dolnym ograniczeniem kanału cenowego, w którym cena akcji poruszała się przed paroma miesiącami. Naszym zadaniem jest teraz ocenić, jak bardzo atrakcyjne byłoby kupno akcji w tym momencie, lub w innym momencie w przyszłości. Na początek zawsze należy popatrzeć, jak spółka wygląda w długim terminie i gdzie jej cena znajduje się względem historycznych notowań. Tu, jak widać, kurs konsoliduje się od czasu końca bessy na rynku akcji, więc nie jest to dobry prognostyk. Dodatkowo, właśnie ustanowiliśmy szczyt, więc istnieje szansa, że teraz spadniemy w dolne ograniczenie tej konsolidacji. To oczywiście nie znaczy, że konsolidacja ta nie zostanie wybita w górę, natomiast nie mamy sygnałów że stanie się to teraz, więc na ten moment powinniśmy odpuścić i ustalić w którym miejscu cena powinna się znaleźć, abyśmy zainteresowali się nią ponownie. Sygnałem kupna będzie oczywiście przebicie długoterminowej linii ostatnich szczytów, natomiast my chcielibyśmy o wzrostach dowiedzieć się nieco wcześniej. Najsilniejszym oporem jest w tej chwili poziom około 3,46 złotych ponieważ jest to linia szyi tej prawie głowy z ramionami. Jeśli cenie uda się ten poziom przebić, to będzie to świadczyło o sile kupujących i możliwych dalszych wzrostach.

By dostać sygnał o takim zachowaniu, rysujemy prostokąt określający poziom oporu i alertujemy go, wpisując własny tekst dzięki któremu zorientujemy się o co chodzi, kiedy informacja przyjdzie na naszego maila.

Po kilku dniach Squaber zawiadomił nas o dotarciu ceny do naszego prostokąta, i po okresie obserwacji ceny zauważyliśmy że nie ma presji na przebicie tego poziomu, w dodatku dzisiaj sesja otworzyła się ze spadkową luką i zamknęła spadkami, więc najlepiej zrobimy, jeśli na ten moment odpuścimy sobie tą spółkę. Możemy oczywiście pozostawić zaalertowany prostokąt bo on nie traci swoich walorów, jak również pozostawiamy włączone wszystkie pozostałe linie, ponieważ każda z nich wygeneruje w pewnym momencie informację, którą w danych warunkach uznać możemy za przydatną.

Przypadek spółki Grajewo – automatyczne linie trendu w Squaber.com

Po kilku tygodniach dostajemy kolejny alert, tym razem z wykresu spółki Grajewo. No i tutaj znowu, obowiązkowo analizujemy sytuację sami, a później decydujemy o kupnie lub nie. To co widać to to, że od początku 2012 roku spółka całkiem ładnie rośnie i obecnie znajdować się możemy w korekcie tych wzrostów. W krótkim terminie spółka znajduje się w spadkowym kanale cenowym, ale na jego dolnym ograniczeniu, więc możliwe jest odbicie. To w połączeniu z faktem, że dotarliśmy do średnioterminowej linii trendu wzrostowego, zwiększa nam prawdopodobieństwo zakończenia korekty. Jeśli przed kupnem chcemy potwierdzić nasze prognozy o dalszych wzrostach, powinniśmy poczekać na wybicie z tego kanału. Dodatkowym potwierdzeniem będzie wybicie poziomu oporu w okolicach 25 złotych. Jeśli więc zaalertujemy obydwa te elementy, czyli górną kreskę kanału cenowego i poziom oporu, wtedy możemy całkowicie odpuścić obserwację tej spółki. Po miesiącu dostajemy informację, że cena dotarła w okolice naszych miejsc, w dodatku na ich złączeniu. Przebicie tego poziomu jest więc tym silniejszym sygnałem o wzrostach. Mieliśmy tu także okazję, żeby rozłożyć wejście w pozycję na części, tzn kupić część akcji wcześniej, już po odbiciu w miejscu które pokazał Squaber, ze zleceniem zabezpieczającym pod wzrostową linią trendu, a drugą część w momencie przebicia spadkowego kanału cenowego. Warto także opracować scenariusz wzrostowy i zastanowić się, gdzie cena może mieć w przyszłości problemy. W przypadku Grajewa będzie to poziom szczytu po którym cena rozpoczęła krótkoterminowy trend spadkowy, oraz na pewno ostatni szczyt, ponieważ jednocześnie jest to histrycznie wysoki poziom notowań. Tą sprawę również załatwiają narzędzia Squabera, ponieważ w obu przypadkach możemy rozciągnąć sobie prostokąty, które wyznaczą poziomy oporu i zaalertować je, by dostać informację na czas. Od tego momentu nie musimy w ogóle zawracać sobie głowy tą firmą, ponieważ wszystko mamy zaplanowane i zabezpieczone.

Wykorzystanie Squabera na rynku amerykańskim – Walt Disney

Na koniec przeanalizujemy sobie spółkę amerykańską dla tych, którzy inwestują czy to bezpośrednio w amerykańskie papiery, czy w kontrakty cfd na tamtejsze akcje. Na wykresie mamy firmę Walt Disney, czyli jedną z największych korporacji medialnych na świecie. Cena akcji wybiła się niedawno dość dynamicznie w górę z szerokiej konsolidacji a teraz porusza się we wzorowym trendzie wzrostowym. Można wyrysować nawet linię, która podtrzymuje ten trend, a której przebicie będzie sygnalizowało jego odwrócenie.

Najlepszym momentem na kupno będzie więc moment, w którym po korekcie cena odbije od linii trendu w górę. Alertujemy więc tą kreskę i czekamy na informację od Squabera, że cena spadła w jej okolice.

Kiedy dostajemy przygotowany przez nas alert, zawsze warto poświęcić kilka dni na obserwację ceny. Tutaj szukamy odbicia od linii trendu w górę, a w tym przypadku takie odbicie następuje dopiero po 8 sesjach od dotarcia w nasze miejsce. W takiej sytuacji możemy podjąć decyzję o kupnie, ze zleceniem oczekującym poniżej dołka, natomiast warto jeszcze poczekać aż cena wybije poziom ostatnich lokalnych szczytów, tym bardziej że utworzyły one formację podwójnego szczytu.

Jeśli jesteśmy wystarczająco cierpliwi, a właśnie takich inwestorów nagradza parkiet giełdowy, to idealna okazja nadarzyła się po kilku tygodniach, i jeśli jej doczekaliśmy, to udało nam się kupić akcje po teście wybicia poziomu podwójnego szczytu które zarabiały dla nas już od samego początku. Nic nie stało również na przeszkodzie, abyśmy rozłożyli nasze zlecenie na trzy części, i kupowali akcje bezpośrednio po odbiciu, przy wybiciu poziomu podwójnego szczytu i po teście tego wybicia.

Jeżeli spojrzymy na wykresy opisanych spółek teraz, po kilku miesiącach, to zobaczymy że dzięki wykorzystaniu odpowiednich narzędzi bardzo dobrze poradziliśmy sobie z naszymi inwestycjami. Po pierwsze, Colian wciąż nie daje pozytywnych sygnałów – co prawda, spadł jeszcze raz w okolice linii trendu, ale nie dotarł później do wyznaczonego wcześniej poziomu oporu i nadal kosoliduje się poniżej niego, co więcej, linie kanału na które graliśmy wtedy straciły już teraz swoją siłę, ponieważ cena obecnie w ogóle ich nie respektuje.

Grajewo z kolei dotarło do wyznaczonych wcześniej poziomów i zaliczyło problemy na poziomie ostatniego szczytu. Tą sytuację można było rozegrać na kilka sposobów, albo zrealizować bezpieczny, szybki i wysoki zysk od razu, można było sprzedać połowę akcji po wybiciu konsolidacji w dół i drugą połowę na mniej więcej tym samym poziomie po teście tego wybicia, a można je trzymać dalej, ponieważ linia trendu wzrostowego nie została przebita w dół, a więc nadal panuje trend wzrostowy.

Na spółce Walt Disney nadal mamy stabilny trend wzrostowy, Squaber wysłał nam tylko informację w momencie, gdy cena w trakcie jednej z sesji spadła w okolicę linii trendu i mogliśmy to wykorzystać na dokupienie akcji, albo nie reagować i trzymać akcje dalej. Jak na razie nie widać żadnych oznak by trend osłabł, więc akcje możemy z powodzeniem trzymać nadal.