Wskaźnik MACD (Moving Average Convergence / Divergence), który skonstruowany został w latach 60. XX wieku przez Geralda Appla, łączy w sobie zalety zarówno oscylatorów, jak i wskaźników podążających za trendem. W przeciwieństwie do innych oscylatorów (np. wskaźnik RSI), MACD nie oscyluje w ustalonych granicach. Dopóki trend zwiększa impet, czyli dystans pomiędzy szybką i wolną średnią się zwiększa, wskaźnik ten w zależności od trendu tworzy nowe szczyty lub dołki.
Wskaźnik MACD – budowa i charakterystyka
MACD składa się z histogramu oraz dwóch linii powstałych na bazie trzech średnich wykładniczych:
Szybkie EMA
Wolne EMA
Sygnałowa SMA
Pierwsza linia wskaźnika najczęściej przedstawiana jako linia ciągła nazwana jest szybką linią MACD. Ukazuje ona różnicę między krótkoterminową oraz długoterminową średnią kroczącą.
Druga przerywana linia nazywana jest wolną linią MACD i stanowi wykładniczą średnią kroczącą szybkiej linii MACD.
Histogram tworzy się odejmując wolną linie MACD od linii szybkiej. Różnica rysowana jest jako sekwencja pionowych słupków
Wskaźnik MACD zawsze pod ręką
Inwestuj razem ze Squaberem.
Wskaźnik MACD i wszystko co potrzebujesz jest w jednym miejscu!
Wykorzystanie wskaźnika MACD
Sygnałem kupna jest przecięcie wolnej linii przez szybką od dołu w momencie kiedy znajdują się poniżej linii 0, natomiast sygnałem sprzedaży przecięcie linii sygnalnej przez linię MACD od góry powyżej linii 0. Sygnały tego rodzaju zaznaczono okręgami na rysunku 1. Czerwonym kolorem zaznaczono sygnały błędne, w tedy linia szybka przebiła wolną po czym od razu wróciła z powrotem. Kolorem niebieskim zaznaczono momenty, w których wskaźnik MACD się sprawdził.
Dywergencje występujące pomiędzy histogramem wskaźnika MACD (lub liniami wskaźnika) a wykresem ceny. Jedną z takich bardzo wyraźnych dywergencji pokazano na rysunku 2. Linia niebieska wskazuje okres, w którym ceny akcji spółki rosły tworząc nowy, położony dużo wyżej szczyt, natomiast wskaźnik utworzył szczyt już poniżej poprzedniego. Dywergencja została wykazana zarówno na słupkach histogramu jak i na liniach wskaźnika.
Trochę inna sytuacja miała miejsce w przypadku notowań spółki KGHM, co zaprezentowano na powyżej. Akcje spółki KGHM utworzyły podwójny szczyt, natomiast wskaźnik wykazał dywergencję, która zaznaczona została niebieską linią zarówno na liniach MACD jak i na histogramie. Oczywiście w przypadku obydwóch szczytów wskaźnik wygenerował sygnał sprzedaży poprzez przecięcie się linii.
Na rysunku czerwonymi pionowymi liniami pokazano momenty przecięcia linii 0. Moment ten jest sygnałem kupna kiedy przecięcie następuje od dołu, natomiast sygnał sprzedaży kiedy linia 0 przecinana jest od góry. Jednak jak widać skuteczność tak generowanych sygnałów jest bardzo niska.
Wskaźnik MACD – sygnały i przykłady występowania
Sygnał kupna generowany jest gdy szybka linia MACD przetnie od dołu wolną linie MACD. Sygnał sprzedaży generowany jest gdy szybka linia MACD przetnie od góry wolną MACD.
Na rysunku 1 zaznaczone są strzałkami sygnały dawane przez wskaźnik MACD dla AUD/USD (Kurs dolara australijskiego do dolara amerykańskiego).
Przy obecnej dużej zmienności na rynkach, sygnałów tego typu jest bardzo dużo, niestety wiele z nich jest fałszywych. Dlatego nie powinno się brać pod uwagę sygnałów kupna, gdy linie wskaźnika są powyżej zera. Analogicznie dla sygnałów sprzedaży – gdy linie MACD przybierają wartości ujemne sygnały powinny być odrzucane.Przykładowa sytuacja pokazana jest na rysunku 2.
Następną metodą filtrowania sygnałów jest czekanie na dywergencje. Liczba sygnałów zostanie co prawda bardzo zredukowana, powinno to jednak zyskać zwiększoną skuteczność.
Rysunek 3 przedstawia przykład dywergencji na rynku EUR/USD
Rysunek 4 przykład dywergencji jaka powstała na parze walutowej USD/JPY.
Podsumowanie wskaźnika MACD
Wskaźnik MACD jest dobrym wskaźnikiem do wychodzenia z pozycji. Kiedy inwestor dostrzega dywergencję miedzy MACD a ceną, albo generowane sygnały przeciwne do posiadanych pozycji to powinien co najmniej zabezpieczyć swoje transakcje. Jest to popularny wskaźnik nie bez powodu. Wielu analityków technicznych uważa wskaźnik MACD za najbardziej skuteczny spośród szerokiej gamy dostępnych wskaźników.
Wskaźnik MACD zawsze pod ręką
Inwestuj razem ze Squaberem.
Wskaźnik MACD i wszystko co potrzebujesz jest w jednym miejscu!