Formacja Wisielca jest formacją jednoświecową. Swoją budową przypomina formację Młota, natomiast pojawia się po wzrostach i zapowiada spadki.

Formacja Wisielec – budowa

wisielec
Wisielec

Formacja Wisielec posiada krótki korpus czarny bądź biały. Cień dolny jest wyraźnie większy od korpusu (między 2 do 3 razy) oraz niewielki cień górny, mniejszy od korpusu. Zasadniczą różnicą jest występowanie, ponieważ Wisielec występuje na szczytach po silnych wzrostach. W związku z tym, czarny korpus wydaje się być bardziej pożądany w kontekście zapowiadanych spadków.

Sprawdź naszą aplikację Squaber

Inwestuj razem ze Squaberem.
Wszystko co potrzebujesz jest w jednym miejscu!

Formacja Wisielca – psychologia

Wytłumaczenie skuteczności od strony psychologicznej jest nieco inne niż w przypadku innej formacji, jaką jest formacja Młota. Formacja Wisielec powstaje na wskutek otwarcia przez rynek na wysokim poziomie, który jak się okazuje jest za wysoki. Strona podażowa przejmuję inicjatywę i kieruję cenę w dół. Byki jednak ostatkiem sił podciągają ją do góry tworząc mały korpus. Jest to formacja jednoświecowa, więc wymaga potwierdzenia. Zwłaszcza, gdy posiada biały korpus, ponieważ może okazać się, że na rynku miała miejsce jedynie korekta i opór wskazany przez świecę szybko zostanie pokonany. W tej świecy niezwykle ważne jest aby trend był wyraźny, zwiększa to skuteczność formacji.

Formacja Wisielca – wykorzystanie i przykłady

wisielec-eurchf-m30
Przykład Wisielca, EUR/CHF

Formacja Wisielca pojawiająca się po szybkim dynamicznym i znaczącym ruchu jest silnym sygnałem, zwłaszcza gdy pojawi się jako element składowy formacji zwanej Harami. Daje świetną okazję do sprzedaży z minimalnym ryzykiem – stop loss ustawiany jest powyżej maksimum wisielca (przykłady na rysunkach 2 oraz 3). Jednak gdy ruch nie był wyczerpujący dla byków to często pojawia się sytuacja, że po Wisielcu następuje korekta, po której rynek wybija się na wyższe poziomy i dopiero na nich kształtuje się faktyczny szczyt. Jednak pojawienie się wisielca zawsze zwiastuje zawahanie się rynku i zbliżający się szczyt. Jak już wspomniano wcześniej bardzo ważne jest to czy świeca jest czarna czy biała. Podażowa świeca jest milej widziana.

wisielec-gbpusd-m15
Przykład Wisielca, GBP/USD

Podobnie jak wszystkie formacje świecowe najlepiej jest wykorzystywać je w połączeniu z innymi narzędziami analizy technicznej. Wyjątkową skuteczność dokonywanych transakcji można uzyskać po przez wykorzystywanie tylko tych Wisielców, które pojawią się po korekcie wzrostowej i będą znajdowały się na jednym ze współczynników Fibonacciego. EURUSD ( kurs euro do dolara amerykańskiego) na wykresie piętnastominutowym (rysunek 4) stworzył okazję do zarobienia 40 pipsów właśnie po takim sygnale. Co ważne, stop loss w tym przypadku wynosił ok 6-7 pipsów.

wisielec-eurusd-m15-02081111
Wisielec oraz Fibonacci, EUR/USD

Sprawdź naszą aplikację Squaber

Inwestuj razem ze Squaberem.
Wszystko co potrzebujesz jest w jednym miejscu!