Ostatni tydzień na rynkach finansowych upłynął pod znakiem wyników kwartalnych największych spółek technologicznych.

Tesla: Spadek zysków i zmiana priorytetów Elona Muska

Tesla odnotowała znaczący spadek zysków w pierwszym kwartale 2025 roku. Przychody firmy wyniosły 19,3 mld USD, co oznacza spadek o 9% w ujęciu rocznym, a zysk netto zmniejszył się o 71% r/r do 409 mln USD. Dostawy pojazdów spadły o 13%, osiągając najniższy poziom od 2022 roku. Spadek ten przypisuje się m.in. presji cenowej oraz rosnącej konkurencji. W odpowiedzi na te wyzwania, Musk ogłosił, że od maja ograniczy swoją rolę w DOGE, aby skupić się na Tesli. Zapowiedział również przyspieszenie prac nad autonomicznymi pojazdami i robotami humanoidalnymi, planując uruchomienie usługi Robotaxi w czerwcu.​

Alphabet: Wzrost napędzany przez AI i inwestycje w chmurę

Alphabet, spółka macierzysta Google, przedstawiła silne wyniki za pierwszy kwartał 2025 roku. Przychody wzrosły o 12% rok do roku, osiągając 90,23 mld USD, a zysk netto wzrósł do 34,54 mld USD (2,81 dolara na akcję), przewyższając oczekiwania analityków. Wzrost ten był napędzany przez segmenty reklamy i chmury obliczeniowej, z przychodami z Google Cloud rosnącymi o 28% do 12,3 mld USD. Alphabet ogłosił również zwiększenie kwartalnej dywidendy o 5% do 21 centów na akcję oraz zatwierdził nowy program skupu akcji o wartości 70 mld USD.

Intel: Stabilne przychody, ale wciąż ogromne wyzwania

Intel odnotował przychody na poziomie 12,7 mld USD w pierwszym kwartale 2025 roku. Oznacza stabilność rok do roku i przewyższa oczekiwania analityków. Jednak firma zanotowała stratę netto w wysokości 0,19 dolara na akcję, a prognozy na drugi kwartał są poniżej oczekiwań rynku, z przewidywanymi przychodami między 11,2 a 12,4 mld USD. Nowy CEO, Lip-Bu Tan, ogłosił plany restrukturyzacji organizacyjnej, w tym zwiększenie liczby dni pracy w biurze do czterech tygodniowo oraz redukcję biurokracji, aby zwiększyć efektywność operacyjną.

Rynki zagraniczne

W Stanach Zjednoczonych byliśmy świadkami powrotu pozytywnego sentymentu na giełdach. Wszystkie główne indeksy USA zamknęły się na plusie w ujęciu tygodniowym (DJI +2,46%; SP500 +4,57%; NASDAQ +6,72%; RUT +4,11%). Optymizm odwiedził również europejski parkiet (DAX40 +4,89%; CAC40 +3,44%; FTSE100 +3,63%).

Polski Parkiet

Polski rynek akcji, podobnie do europejskich parkietów, zakończył tydzień w pozytywnych nastrojach. Wszystkie indeksy zakończyły tydzień na dużym plusie. Najlepiej radził sobie indeks największych spółek (WIG +4,89%; WIG20 +5,68%; mWIG40 +4,75%; sWIG80 +1,70%). Polski złoty osłabił się względem dolara (USD/PLN +0,15%) i euro (EUR/PLN -0,19%). Bieżąca analiza polskiego złotego znajduje się w najnowszym materiale Otwarcie Tygodnia – link do materiału.

Podsumowanie 379. tygodnia Stref Popytu

379. tydzień Stref Popytu przyniósł 2 sygnały reakcji na strefę popytu Squabera. Jeden z nich został wykorzystany do przeprowadzenia transakcji kupna. Akcje Zabka Group S.A. (ZAB:GPW),  Rainbow Tours S.A. (RBW:GPW), Orlen S.A. (PKN:GPW) oraz Alior Bank S.A. (ALR:GPW), z którymi rozpoczynaliśmy tydzień, opuściły portfel, przynosząc realizację zysku.

W nadchodzący tydzień wchodzimy, posiadając w portfelu następujące akcje:

379. tydzień Stref Popytu

Poniedziałek 21.04.2025:

Brak sesji

Wtorek 22.04.2025:

Sprzedaż akcji Zabka Group S.A. (ZAB:GPW). Realizacja zakładanego poziomu Take profit. Transakcja przyniosła 5,94% zysku po 15 dniach. 

Sprzedaż akcji Rainbow Tours S.A. (RBW:GPW). Realizacja zakładanego poziomu Take profit. Transakcja przyniosła 8,90% zysku po 18 dniach.

Środa 23.04.2025:

Sprzedaż akcji Orlen S.A. (PKN:GPW). Realizacja zakładanego poziomu Take profit. Transakcja przyniosła 5,86% zysku po 8 dniach. 

Zabezpieczenie zysku na akcjach Alior Bank S.A. (ALR:GPW) za pomocą wskaźnika ATR.

Zabezpieczenie zysku na akcjach CD Projekt S.A. (CDR:GPW) za pomocą wskaźnika ATR.

Czwartek 24.04.2025:

Sprzedaż akcji PZU S.A. (PZU:GPW). Realizacja zakładanego poziomu Take profit. Transakcja przyniosła 6,95% zysku po 13 dniach. 

Transakcja kupna akcji Mo-Bruk S.A. (MBR:GPW).

Piątek 25.04.2025:

Sprzedaż akcji Alior Bank S.A. (ALR:GPW). Zamknięcie pozycji na poziomie Stop loss wynikającym z prowadzenia pozycji po ATR. Transakcja przyniosła 3,08% zysku po 14 dniach.

Zabezpieczenie zysku na akcjach Enea S.A. (ENA:GPW) za pomocą wskaźnika ATR.

Sygnał na akcjach Grupy Pracuj S.A. (GPP:GPW) został wysłany po zamknięciu sesji, decyzja o ewentualnej transakcji zostanie podjęta na otwarciu kolejnej sesji.

Stopa zwrotu z portfela – prosta, TWR, a może MWR (IRR)?

W portfelu Strefy Popytu od pewnego czasu stosujemy zmianę jeżeli chodzi o sposób prowadzenia pozycji, aby po wzroście wartości akcji nie doprowadzać do straty na pozycji.

Zmiana polega na dodaniu analizy zmienności danej spółki w trakcie otwierania i prowadzenia pozycji. Do tej pory, czynnik ten brany był pod uwagę jedynie podczas selekcji spółek do strategii. Bazujemy na wskaźniku ATR liczonym z 14 dni (Average True Range, na naszej platformie ma nazwę „Średnia prawdziwego zakresu”). Jeżeli zysk z pozycji przekroczy wartość średniej zmienności, wtedy przesuwamy stop loss na poziom BE – break even, czyli zabezpieczamy się przed stratą. Następnie stop loss jest podciągany za ceną w odległości równej ATR(14) tak długo, póki nie zostanie wybity.

Z naszych obserwacji i analiz wynika, że jeżeli cena faktycznie reaguje na strefę, to ruch jest dynamiczny i jednostajny. Zazwyczaj trwa krótko, ale intensywnie. Stąd tez taka decyzja. Szczegóły wraz z przykładami znajdą się w artykule na temat zasad strategii oraz w dokumencie przedstawiającym metodologię.

Zrzuty ekranu poniżej przedstawiają transakcje naniesione na wykresy. Na początku 2025 roku zdecydowaliśmy się na pokrycie naszą Strategią wszystkich spółek należących do indeksu WIG20 oraz mWIG40. Jeżeli interesuje Cię strategia Stref Popytu, wiec informacji we wpisie- link.

Zarejestruj się bezpłatnie w Squaber.com i otrzymaj nasz ebook poświęcony strategiom Squabera, w tym Strategii Strefy Popytu – rejestracja.

Uwaga! Jeżeli interesuje Cię jakie są zasady tej strategii zapoznaj się koniecznie z tym tekstem. Definiuje on, w 6 prostych punktach całą strategię.

Wynik portfela i wybranych indeksów w tym tygodniu

%

Strefy Popytu

%

WIG

%

WIG20

%

mWIG40

Wynik portfela i wybranych indeksów od początku istnienia (styczeń 2018 rok)

%

Strefy Popytu

%

WIG

%

WIG20

%

mWIG40

Przetestuj alerty ze Stref Popytu bez ryzyka

Wybierz jeden z dostępnych pakietów, aby otrzymywać alerty ze stref popytu i podaży. Niezależnie od wybranego pakietu obowiązuje Cię gwarancja satysfakcji, czyli masz 30 dni na ewentualny zwrot zapłaconych środków.

Szczegóły po kliknięciu w poniższy przycisk.

Pozostałe informacje o wydarzeniach w tym tygodniu

Liczba wszystkich transakcji

Liczba transakcji kupna

Liczba transakcji sprzedaży