W pierwszym tygodniu lutego 2025 roku miały miejsce istotne publikacje wyników spółek określanych mianem Wspaniałej Siódemki (ang. Magnificent 7).

Wyniki finansowe Alphabet (Google)

Alphabet, spółka macierzysta Google, opublikowała wyniki za czwarty kwartał 2024 roku. Przychody wyniosły 96,47 mld USD, co oznacza wzrost o 12% w porównaniu z poprzednim rokiem, jednak nieco poniżej oczekiwań analityków, którzy prognozowali 96,56 mld USD. Zysk netto osiągnął 26,54 mld USD, przewyższając ubiegłoroczne 20,69 mld USD. Przychody z reklam na YouTube wzrosły do 10,47 mld USD, przewyższając prognozy wynoszące 10,23 mld USD. Mimo pozytywnych wyników, akcje Alphabet spadły o ponad 6% w handlu pozasesyjnym, co przypisuje się przychodom niższym od oczekiwanych oraz planom znaczącego zwiększenia nakładów inwestycyjnych na infrastrukturę sztucznej inteligencji. Więcej o wynikach finansowych Alphabetu znajdziesz w komentarzu do wyników.

Wyniki finansowe Amazon

Amazon przedstawił wyniki za czwarty kwartał 2024 roku, które przewyższyły oczekiwania rynku. Zysk na akcję wyniósł 1,86 USD, podczas gdy analitycy prognozowali 1,49 USD. Przychody osiągnęły 187,79 mld USD, nieco powyżej prognozowanych 187,30 mld USD. Jednak prognozy na pierwszy kwartał 2025 roku okazały się rozczarowujące. Amazon przewiduje sprzedaż w przedziale od 151 mld USD do 155,5 mld USD, podczas gdy analitycy oczekiwali 158,5 mld USD. Firma ogłosiła również plany znaczących inwestycji w sztuczną inteligencję, z nakładami kapitałowymi przekraczającymi 100 mld USD w 2025 roku, głównie w Amazon Web Services (AWS). 

Wyniki finansowe AMD

Advanced Micro Devices (AMD) opublikowało wyniki za czwarty kwartał 2024 roku, wykazując przychody na poziomie 7,66 mld USD, co stanowi wzrost o 24% w porównaniu z poprzednim rokiem i przewyższa prognozy analityków. Skorygowany zysk na akcję wyniósł 1,09 dolara, nieznacznie przewyższając oczekiwania. Segment centrów danych odnotował przychody w wysokości 3,86 mld USD, tj.  wzrost o 69% rok do roku. Jednak poniżej prognoz analityków wynoszących 4,14 mld USD. Mimo ogólnie pozytywnych wyników, akcje AMD spadły o około 6% w notowaniach posesyjnych, co przypisuje się obawom inwestorów związanym z konkurencją na rynku sztucznej inteligencji oraz niższymi od oczekiwanych przychodami w segmencie centrów danych

Rynki zagraniczne

Miniony tydzień przyniósł mieszane wyniki na światowych giełdach. W USA wszystkie główne indeksy odnotowały spadki (DJI -0,54%; SP500 -0,24%; NASDAQ -0,53%; RUT -0,35%). Inwestorzy reagowali przede wszystkim na wyniki kwartalne największych spółek.  

Na europejskich parkietach panował nieco lepszy sentyment, choć wzrosty były ograniczone (DAX40 +0,14%; CAC40 +0,29%, FTSE100 +0,31%). Niemiecki DAX40 oraz francuski CAC40 zakończyły tydzień na lekkim plusie, natomiast brytyjski FTSE100, choć wzrósł o 0,31%, nie powtórzył silnej zwyżki z wcześniejszych tygodni.

Polski Parkiet

Polski parkiet zakończył tydzień solidnymi wzrostami (WIG +2,04%; WIG20 +2,23%; mWIG40 +1,46%; sWIG80 +1,88%) wyróżniając się na tle globalnych rynków. Sytuację na polskim rynku wspierał polski złoty, który umocnił się względem dolara (USD/PLN -0,16%) i euro (EUR/PLN -0,61%). Bieżąca analiza polskiego złotego i jego siły znajduje się ostatnim spotkaniu z Przed Otwarciem Rynków – link do materiału.

Podsumowanie 368. tygodnia Stref Popytu

368. tydzień Stref Popytu przyniósł 8 sygnały reakcji na strefę popytu Squabera. Niestety wszystkie z nich nie zostały wykorzystane do przeprowadzenia transakcji kupna z powodu zbyt niskiego stosunku zysku do ryzyka. 

Akcje Orlen S.A. (PKN:GPW), z którymi rozpoczynaliśmy tydzień, opuściły portfel przynosząc zysk. W nadchodzący tydzień wchodzimy, posiadając w portfelu następujące akcje:

368. tydzień Stref Popytu

Poniedziałek 03.02.2025:

Sprzedaż akcji Orlen S.A. (PKN:GPW). Zamknięcie pozycji na poziomie Stop loss wynikającym z prowadzenia pozycji po ATR. Transakcja przyniosła 1,21% zysku po 7 dniach.

Brak transakcji na akcjach Allegro S.A. (ALE:GPW) z uwagi na zbyt niski stosunek zysku do ryzyka (RR).

Brak transakcji na akcjach Asbis S.A. (ASB:GPW) z uwagi na zbyt niski stosunek zysku do ryzyka (RR).

Brak transakcji na akcjach Arctic Paper S.A. (ATC:GPW) z uwagi na zbyt niski stosunek zysku do ryzyka (RR).

Brak transakcji na akcjach Banku Handlowego w Warszawie S.A. (BHW:GPW) z uwagi na zbyt niski stosunek zysku do ryzyka (RR).

Wtorek 04.02.2025:

Brak transakcji na akcjach PEKAO S.A. (PEO:GPW) z uwagi na zbyt niski stosunek zysku do ryzyka (RR).

Brak transakcji na akcjach Orange Polska S.A. (OPL:GPW) z uwagi na zbyt niski stosunek zysku do ryzyka (RR).

Brak transakcji na akcjach Selvita S.A. (SLV:GPW) z uwagi na zbyt niski stosunek zysku do ryzyka (RR).

Środa 05.02.2025:

Brak transakcji na akcjach Selvita S.A. (SLV:GPW) z uwagi na zbyt niski stosunek zysku do ryzyka (RR).

Czwartek 06.02.2025:

Brak transakcji

Piątek 07.02.2025:

Brak transakcji

Stopa zwrotu z portfela – prosta, TWR, a może MWR (IRR)?

W portfelu Strefy Popytu od pewnego czasu stosujemy zmianę jeżeli chodzi o sposób prowadzenia pozycji, aby po wzroście wartości akcji nie doprowadzać do straty na pozycji.

Zmiana polega na dodaniu analizy zmienności danej spółki w trakcie otwierania i prowadzenia pozycji. Do tej pory, czynnik ten brany był pod uwagę jedynie podczas selekcji spółek do strategii. Bazujemy na wskaźniku ATR liczonym z 14 dni (Average True Range, na naszej platformie ma nazwę „Średnia prawdziwego zakresu”). Jeżeli zysk z pozycji przekroczy wartość średniej zmienności, wtedy przesuwamy stop loss na poziom BE – break even, czyli zabezpieczamy się przed stratą. Następnie stop loss jest podciągany za ceną w odległości równej ATR(14) tak długo, póki nie zostanie wybity.

Z naszych obserwacji i analiz wynika, że jeżeli cena faktycznie reaguje na strefę, to ruch jest dynamiczny i jednostajny. Zazwyczaj trwa krótko, ale intensywnie. Stąd tez taka decyzja. Szczegóły wraz z przykładami znajdą się w artykule na temat zasad strategii oraz w dokumencie przedstawiającym metodologię.

Zrzuty ekranu poniżej przedstawiają transakcje naniesione na wykresy. Na początku 2025 roku zdecydowaliśmy się na pokrycie naszą Strategią wszystkich spółek należących do indeksu WIG20 oraz mWIG40. Jeżeli interesuje Cię strategia Stref Popytu, wiec informacji we wpisie- link.

Zarejestruj się bezpłatnie w Squaber.com i otrzymaj nasz ebook poświęcony strategiom Squabera, w tym Strategii Strefy Popytu – rejestracja.

Uwaga! Jeżeli interesuje Cię jakie są zasady tej strategii zapoznaj się koniecznie z tym tekstem. Definiuje on, w 6 prostych punktach całą strategię.

Wynik portfela i wybranych indeksów w tym tygodniu

%

Strefy Popytu

%

WIG

%

WIG20

%

mWIG40

Wynik portfela i wybranych indeksów od początku istnienia (styczeń 2018 rok)

%

Strefy Popytu

%

WIG

%

WIG20

%

mWIG40

Przetestuj alerty ze Stref Popytu bez ryzyka

Wybierz jeden z dostępnych pakietów, aby otrzymywać alerty ze stref popytu i podaży. Niezależnie od wybranego pakietu obowiązuje Cię gwarancja satysfakcji, czyli masz 30 dni na ewentualny zwrot zapłaconych środków.

Szczegóły po kliknięciu w poniższy przycisk.

Pozostałe informacje o wydarzeniach w tym tygodniu

Liczba wszystkich transakcji

Liczba transakcji kupna

Liczba transakcji sprzedaży