W ostatnim tygodniu stycznia 2025 roku miały miejsce istotne wydarzenia w świecie technologii i polityki gospodarczej.

DeepSeek: Chińska rewolucja w sztucznej inteligencji

Chińska firma DeepSeek zyskała na znaczeniu, wprowadzając zaawansowane modele AI o wysokiej wydajności i niskich kosztach. Ich najnowszy model, jak sama spółka szacuje miał kosztować około 6 milionów dolarów, co stanowi ułamek kosztów ponoszonych przez konkurentów takich jak OpenAI. DeepSeek udostępnia swoje modele jako open-source, co pozwala firmom na ich bezpłatne wykorzystanie i modyfikację, choć wymaga to znacznych zasobów obliczeniowych i wiedzy technicznej. Wprowadzenie tych modeli wywołało poruszenie w branży technologicznej, prowadząc do spadków akcji firm takich jak Nvidia, Tesla, Google, Amazon i Microsoft. Więcej o Deepseek możesz przeczytać tutaj.

Nowe cła nałożone przez administrację Trumpa

Prezydent Donald Trump podpisał rozporządzenie nakładające wysokie cła na import towarów z Kanady, Meksyku i Chin. Cła wynoszą 25% na towary z Kanady i Meksyku, z wyjątkiem produktów naftowych objętych cłem 10%, oraz dodatkowe 10% na towary z Chin. Jako oficjalny powód nałożenia ceł Biały Dom podał napływ fentanylu przez północną i południową granicę USA oraz udział Chin w zaopatrywaniu karteli narkotykowych w prekursory potrzebne do wytwarzania tego narkotyku. Władze Kanady i Meksyku zapowiedziały cła odwetowe, a chińskie ministerstwo handlu planuje złożyć skargę do Światowej Organizacji Handlu.

Wyniki finansowe spółek Meta Platforms i Tesli za czwarty kwartał 2024 roku

Meta Platforms ogłosiła wyniki za czwarty kwartał 2024 roku, wykazując przychody na poziomie 48,39 miliarda dolarów, co stanowi wzrost o 21% w porównaniu z poprzednim rokiem. Zysk operacyjny wzrósł o 43% do 23,37 miliarda dolarów. Firma odnotowała również wzrost liczby aktywnych użytkowników dziennych do 3,35 miliarda, co oznacza wzrost o 5% rok do roku.

Tesla natomiast zanotowała spadek sprzedaży samochodów o 1% w 2024 roku w porównaniu z rokiem poprzednim, co było poniżej oczekiwań rynku. Przychody za czwarty kwartał wyniosły 25,7 miliarda dolarów, nieco poniżej szacunków analityków na poziomie 27,3 miliarda dolarów. Dochód netto za cały rok spadł do 7,1 miliarda dolarów z 15 miliardów dolarów w 2023 roku. Mimo to, inwestorzy pozostają optymistycznie nastawieni, licząc na odbicie w 2025 roku, zwłaszcza w kontekście planów wprowadzenia nowych modeli i technologii autonomicznej jazdy.

Rynki zagraniczne

Miniony tydzień przyniósł zróżnicowane wyniki na światowych giełdach. W USA główne indeksy poruszały się południe poza Down Jones Industrial Average, który to jako jedyny zamknął się na plusie (DJI +0,27%; SP500 -1,00%; NASDAQ -1,64%; RUT -0,87%)

Na europejskich parkietach dominował optymizm (DAX40 +1,58%; CAC40 +0,28%, FTSE100 +2,02%). Szczególnie wyróżniał się brytyjski FTSE100, który wzrósł o ponad 2%.

Polski Parkiet

Warszawski parkiet kontynuował wzrostową tendencję, co sugeruje utrzymujący się optymizm inwestorów (WIG +1,78%; WIG20 +2,31%; mWIG40 +0,69%; sWIG80 +0,28%) Z kolei na rynku walutowym złoty osłabił się względem dolara (USD/PLN +1,35%) i euro (EUR/PLN +0,19%).

Podsumowanie 367. tygodnia Stref Popytu

367. tydzień Stref Popytu przyniósł 4 sygnały reakcji na strefę popytu Squabera. Alerty wygenerowane na akcjach Celon Pharma S.A. (CLN:GPW), Asseco Poland S.A. (ACP:GPW), Orlen S.A. (PKN:GPW) oraz Huuuge Games, INC. (HUG:GPW) zostały wykorzystane do przeprowadzenia transakcji kupna. Niestety jeszcze tego samego dnia akcje CLN opuściły portfel.

Akcje Ryvu Therapeutics S.A. (RVU:GPW), z którymi rozpoczynaliśmy tydzień, opuściły portfel przynosząc stratę. Realizację pełnego zysku przyniosła natomiast pozycja na akcjach Asseco Poland S.A. (ACP:GPW). W nadchodzący tydzień wchodzimy, posiadając w portfelu następujące akcje:

367. tydzień Stref Popytu

Poniedziałek 27.01.2025:

Kupno akcji Orlen S.A. (PKN:GPW)

Kupno akcji Asseco Poland S.A. (ACP:GPW).

Wtorek 28.01.2025:

Brak transakcji

Środa 29.01.2025:

Brak transakcji

Czwartek 30.01.2025:

Zabezpieczenie zysku na akcjach Orlen S.A (PKN:GPW) za pomocą wskaźnika ATR.

Zabezpieczenie zysku na akcjach Asseco Poland S.A. (ACP:GPW) za pomocą wskaźnika ATR.

Sprzedaż akcji Ryvu Therapeutics S.A. (RVU:GPW). Zamknięcie pozycji na ustalonym poziomie Stop loss. Transakcja przyniosła stratę -3,42% po 8 dniach.

Sprzedaż akcji Celon Pharma S.A. (CLN:GPW). Zamknięcie pozycji na ustalonym poziomie Stop loss. Transakcja przyniosła stratę -3,96% w ciągu jednej sesji.

Piątek 31.01.2025:

Utrzymanie pozycji na akcjach Asseco Poland S.A (ACP:GPW). Zejście poniżej poziomu Stop loss zostało szybko wyciągnięte. Tego samego dnia sprzedaż akcji Asseco Poland S.A. (ACP:GPW). Realizacja zakładanego poziomu Take profit. Transakcja przyniosła 12,40% zysku po 4 dniach.

Kupno akcji Huuuge Games, INC. (HUG:GPW).

Stopa zwrotu z portfela – prosta, TWR, a może MWR (IRR)?

W portfelu Strefy Popytu od pewnego czasu stosujemy zmianę jeżeli chodzi o sposób prowadzenia pozycji, aby po wzroście wartości akcji nie doprowadzać do straty na pozycji.

Zmiana polega na dodaniu analizy zmienności danej spółki w trakcie otwierania i prowadzenia pozycji. Do tej pory, czynnik ten brany był pod uwagę jedynie podczas selekcji spółek do strategii. Bazujemy na wskaźniku ATR liczonym z 14 dni (Average True Range, na naszej platformie ma nazwę „Średnia prawdziwego zakresu”). Jeżeli zysk z pozycji przekroczy wartość średniej zmienności, wtedy przesuwamy stop loss na poziom BE – break even, czyli zabezpieczamy się przed stratą. Następnie stop loss jest podciągany za ceną w odległości równej ATR(14) tak długo, póki nie zostanie wybity.

Z naszych obserwacji i analiz wynika, że jeżeli cena faktycznie reaguje na strefę, to ruch jest dynamiczny i jednostajny. Zazwyczaj trwa krótko, ale intensywnie. Stąd tez taka decyzja. Szczegóły wraz z przykładami znajdą się w artykule na temat zasad strategii oraz w dokumencie przedstawiającym metodologię.

Zrzuty ekranu poniżej przedstawiają transakcje naniesione na wykresy. Na początku 2025 roku zdecydowaliśmy się na pokrycie naszą Strategią wszystkich spółek należących do indeksu WIG20 oraz mWIG40. Jeżeli interesuje Cię strategia Stref Popytu, wiec informacji we wpisie- link.

Zarejestruj się bezpłatnie w Squaber.com i otrzymaj nasz ebook poświęcony strategiom Squabera, w tym Strategii Strefy Popytu – rejestracja.

Uwaga! Jeżeli interesuje Cię jakie są zasady tej strategii zapoznaj się koniecznie z tym tekstem. Definiuje on, w 6 prostych punktach całą strategię.

Wynik portfela i wybranych indeksów w tym tygodniu

%

Strefy Popytu

%

WIG

%

WIG20

%

mWIG40

Wynik portfela i wybranych indeksów od początku istnienia (styczeń 2018 rok)

%

Strefy Popytu

%

WIG

%

WIG20

%

mWIG40

Przetestuj alerty ze Stref Popytu bez ryzyka

Wybierz jeden z dostępnych pakietów, aby otrzymywać alerty ze stref popytu i podaży. Niezależnie od wybranego pakietu obowiązuje Cię gwarancja satysfakcji, czyli masz 30 dni na ewentualny zwrot zapłaconych środków.

Szczegóły po kliknięciu w poniższy przycisk.

Pozostałe informacje o wydarzeniach w tym tygodniu

Liczba wszystkich transakcji

Liczba transakcji kupna

Liczba transakcji sprzedaży