Zakończony tydzień zdecydowanie należał do amerykańskiego rynku pracy. Chociaż otrzymane dane nie dają jednoznacznej odpowiedzi na temat jego kondycji, zwiększyły prawdopodobieństwo kolejnej obniżki stóp procentowych podczas grudniowego posiedzenia Systemu Rezerwy Federalnej (FED).
Zakończony tydzień pod znakiem amerykańskiego rynku pracy
Po wyborach prezydenckich w USA emocje opadły, a Donald Trump tradycyjnie wzbudza poruszenie na rynkach, zapowiadając na swoich mediach społecznościowych wprowadzenie wysokich ceł dla krajów uznawanych za przeciwników dolara amerykańskiego.
Kluczowe dane tygodnia pochodziły jednak z rynku pracy. W sektorze pozarolniczym w USA w listopadzie powstało 227 tysięcy miejsc pracy, co istotnie przewyższyło prognozy zakładające 202 tys., a także znacznie poprawiło wynik z października wynoszący jedynie 36 tys. Jednocześnie odnotowano wzrost stopy bezrobocia z 4,1% w październiku do 4,2% oraz wzrost płacy godzinowej. Te dane zwiększyły prawdopodobieństwo obniżki stóp procentowych o 25 punktów bazowych na grudniowym posiedzeniu Komitetu do Spraw Operacji Otwartego Rynku (FOMC) do niemal 99%.
Zróżnicowane wyniki indeksów giełdowych
Indeksy giełdowe w USA nie były w minionym tygodniu tak silne, jak w poprzednich tygodniach (DJI -0,60%; SP500 +0,98%; NASDAQ +3,28%; RUT -1,06%) Najlepiej poradził sobie technologiczny NASDAQ, podczas gdy najmniejsze spółki z Russell 2000 znalazły się pod presją.
Bardzo dobrze w skali tygodnia zachowywały się indeksy na Starym Kontynencie (DAX40 +3,86%; CAC40 +2,65%, FTSE100 +0,22%). Niemiecki indeks DAX 40 wyznaczył nowe historyczne szczyty.
Silne odreagowanie na polskim parkiecie
Optymizm zawitał również na polski rynek akcji. Wszystkie kluczowe indeksy zanotowały solidne wzrosty w ujęciu tygodniowym, co daje nadzieję na kontynuację odreagowania wzrostowego do końca roku (WIG +4,40%; WIG20 +5,43%; mWIG40 +2,53%; sWIG80 +2,19%). Polski złoty zachowywał się neutralnie względem dolara amerykańskiego (USD/PLN -0,10%), jednocześnie pokazując wyraźną siłę wobec euro (EUR/PLN -0,72%).
Podsumowanie 359. tygodnia Stref Popytu
359. tydzień Stref Popytu przyniósł 1 sygnał reakcji na strefę popytu Squabera. Alert wygenerowany na akcjach Banku Millenium S.A. (MIL:GPW) został odrzucony z uwagi na zbyt niski stosunek zysku do ryzyka. Na przestrzeni tygodnia nie nastąpiły żadne zmiany. W nadchodzący tydzień wchodzimy, posiadając w portfelu następujące akcje:
- Budimex S.A. (BDX:GPW) – pozycja prowadzona bez zmian
- Alior Bank S.A. (ALR:GPW) – zabezpieczenie pozycji za pomocą wskaźnika ATR.
Poniedziałek 02.12.2024:
Brak transakcji.
Wtorek 03.12.2024:
Brak transakcji.
Środa 04.12.2024:
Brak transakcji.
Czwartek 05.12.2024:
Brak transakcji.
Piątek 06.12.2024:
Brak transakcji na akcjach Banku Millenium S.A. (MIL:GPW) z uwagi na zbyt niski stosunek zysku do ryzyka (RR).
W portfelu Strefy Popytu od pewnego czasu stosujemy zmianę jeżeli chodzi o sposób prowadzenia pozycji, aby po wzroście wartości akcji nie doprowadzać do straty na pozycji.
Zmiana polega na dodaniu analizy zmienności danej spółki w trakcie otwierania i prowadzenia pozycji. Do tej pory, czynnik ten brany był pod uwagę jedynie podczas selekcji spółek do strategii. Bazujemy na wskaźniku ATR liczonym z 14 dni (Average True Range, na naszej platformie ma nazwę „Średnia prawdziwego zakresu”). Jeżeli zysk z pozycji przekroczy wartość średniej zmienności, wtedy przesuwamy stop loss na poziom BE – break even, czyli zabezpieczamy się przed stratą. Następnie stop loss jest podciągany za ceną w odległości równej ATR(14) tak długo, póki nie zostanie wybity.
Z naszych obserwacji i analiz wynika, że jeżeli cena faktycznie reaguje na strefę, to ruch jest dynamiczny i jednostajny. Zazwyczaj trwa krótko, ale intensywnie. Stąd tez taka decyzja. Szczegóły wraz z przykładami znajdą się w artykule na temat zasad strategii oraz w PDFie przedstawiającym metodologię.
Zrzuty ekranu poniżej przedstawiają transakcje naniesione na wykresy. Jeżeli interesują Cię spółki, które bierzemy pod uwagę w portfelu Strefy Popytu, to znajdziesz ją tutaj: lista 41 spółek.
Zarejestruj się bezpłatnie w Squaber.com i otrzymaj nasz ebook poświęcony strategiom Squabera, w tym Strategii Strefy Popytu – rejestracja.
Uwaga! Jeżeli interesuje Cię jakie są zasady tej strategii zapoznaj się koniecznie z tym tekstem. Definiuje on, w 6 prostych punktach całą strategię.
Wynik portfela i wybranych indeksów w tym tygodniu
%
Strefy Popytu
%
WIG
%
WIG20
%
mWIG40
Wynik portfela i wybranych indeksów od początku istnienia (styczeń 2018 rok)
%
Strefy Popytu
%
WIG
%
WIG20
%
mWIG40
Przetestuj alerty ze Stref Popytu bez ryzyka
Wybierz jeden z dostępnych pakietów, aby otrzymywać alerty ze stref popytu i podaży. Niezależnie od wybranego pakietu obowiązuje Cię gwarancja satysfakcji, czyli masz 30 dni na ewentualny zwrot zapłaconych środków.
Szczegóły po kliknięciu w poniższy przycisk.