Powracający gołąb (piercing pattern) to formacja odwrócenia trendu spadkowego, przypominająca tradycyjne harami wzrostowe. Dowiedz się jak wygląda, czym się charakteryzuje, oraz poznaj konkretne przykłady pojawienia się jej na wykresie.
Powracający gołąb – budowa
Formacja powracający gołąb, często mylona z harami wzrostowym, charakteryzuje się dwudniowym schematem, gdzie pierwsza świeca ma dominujący, czarny korpus, co sugeruje przewagę sprzedających. Drugi dzień jednak przynosi zmianę z silnym odpowiedzią kupujących, co może świadczyć o wyczerpaniu się podaży akcji dostępnych na rynku i spadku cen do poziomu, który przyciąga nowy popyt. Wąski zakres drugiej świecy, mieszczącej się w granicach cen otwarcia i zamknięcia pierwszej świecy, oraz pojawienie się luki cenowej w górę na otwarcie następnej sesji dodatkowo potwierdzają możliwość odwrócenia tendencji spadkowej.
Sprawdź naszą aplikację Squaber
Inwestuj razem ze Squaberem.
Wszystko co potrzebujesz jest w jednym miejscu!
Powracający gołąb – przykłady na wykresach
Formację powracającego gołębia możemy dostrzec między innymi na wykresie spółek reprezentujących indeks WIG20.
Notowanie Allegro (ALE:GPW) jest przykładem, gdzie występuje powyżej omawiana formacja.
Również wykres KGHM (KGH:GPW) i ORLEN (PKN:GPW) rozpoczyna trend wzrostowy po wystąpieniu formacji.
Notowanie PZU (PZU:GPW) również jest przykładem wystąpienia formacji odwrócenia trendu spadkowego w postaci formacji świecowej powracającego gołębia.
Na każdym z przedstawionych wykresów omawiana formacja odwraca trend spadkowy, rozpoczynając ruch wzrostowy.