Umiejętność odnalezienia siebie i powiedzenia sobie „dość” w dobie ekonomii czasu i nadmiaru informacji to jedna z podstawowych umiejętności, aby być szczęśliwym i efektywnym.

Książka „Dość. Prawdziwe miary bogactwa, biznesu i życia”  to testament intelektualny jednego z najważniejszych nazwisk w świecie finansów – Johna C. Bogle’a. Książka pokazuje, jak inwestować, by nie tracić pieniędzy, ani czasu oraz jak żyć mądrze.

Bogle usiłuje – parafrazując słowa Kurta Vonneguta – „zarazić nasze umysły odrobiną człowieczeństwa”. Zastanawia się, co właściwie znaczy „dość” w odniesieniu do bogactwa, biznesu i życia. Sugeruje, że w świecie finansów za dużo jest kosztów, a za mało wartości; za dużo spekulacji, a za mało inwestowania; za dużo złożoności, a za mało prostoty. Podobnie w świecie biznesu, który jest nadmiernie skoncentrowany na liczeniu i kupczeniu, a nie dość na zaufaniu i odpowiedzialności. Zresztą całe nasze społeczeństwo obsesyjnie zabiega o sławę i bogactwo, a nie dość dba o charakter i mądrość.

„Dość” pomaga odkryć prawdziwe diamenty życia i odróżnić je od fałszywych. Jest przestrogą, że w bezwzględnej pogoni za sukcesem – często iluzorycznym – łatwo przegapić prawdziwe diamenty, zapraszając do swojego życia, rodziny lub firmy zabójcze, szybko pleniące się chwasty nierzetelności, chciwości i nieuczciwości. „Dość” uczy ekonomii i spektakularnie wykazuje, jak groźne są następstwa lekceważenia jej reguł. Książkę powinien przeczytać każdy, kto chce żyć lepiej i mądrzej. – Elżbieta Mączyńska, Prezes Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego

Poniżej darmowy fragment publikacji, który opowiada o kosztach, które zjadają zyski – w formacie .pdf

John C. Bogle – ojciec inwestowanie indeksowego – w swojej książce opowiada o:

  • prostocie w inwestowaniu,
  • wartości w biznesie,
  • sumieniu i zdrowym rozsądku w życiu.

W “Dość. Prawdziwe miary bogactwa, biznesu i życia” Jack Bogle obnaża patologiczne praktyki mnożenia wysokich kosztów i ryzykownych taktyk inwestycyjnych. Niczym na zdjęciu rentgenowskim, widzimy mechanizmy, które służą nielicznym i uderzają w ogół. Rynki finansowe przechwytują zyski realnej gospodarki. Inwestycje stają się czystą spekulacją, a coraz wyższe koszty ryzyka ponoszą wyłącznie klienci – menedżerowie funduszy, w przeciwieństwie do inwestorów, zawsze wychodzą na swoje. Odpowiedzialność za straty ich nie dotyczy. Dotyczy innych.

„Gdy istnieje wiele rozwiązań problemu, wybierz najprostsze z nich” – John C. Bogle

Kim jest John C. Bogle?

To uznany inwestor i filantrop. W 2004 r. znalazł się na liście 100 najpotężniejszych i najbardziej wpływowych osób na świecie wg tygodnika „Time”, a 5 lat wcześniej na liście Gigantów XX wieku branży inwestycyjnej, którą opublikował „Fortune”. Stworzył i stał na czele pierwszego na świecie funduszu indeksowego „Vanguard”, w którym koszty administracyjne były zredukowane do minimum, aby lwia część zysku przypadała inwestorom, a nie pośrednikom.

Warto sięgnąć po książkę Johna C. Bogle’a  “Dość. Prawdziwe miary bogactwa, biznesu i życia”, aby lepiej zrozumieć ideę inwestowanie indeksowego. Książka dostępna jest w księgarni internetowej maklerska.pl.