Uwaga szerokiego rynku do tej pory koncentrowała się przede wszystkim na wydarzeniach za Atlantykiem, gdzie inwestorzy rozgrywali między innymi pierwszą obniżkę stóp procentowych w USA w obecnym cyklu monetarnym. W ostatnim tygodniu jednak ich uwagę przyciągnęły wydarzenia ekonomiczne mające miejsce za Wielkim Murem.
Stymulacja chińskiej gospodarki
Ludowy Bank Chin (PBOC) w drugiej połowie minionego tygodnia zapowiedział kolejne działania mające na celu pobudzenie gospodarki Państwa Środka. Tym razem spekuluje się o bezpośrednim zastrzyku gotówki do 6 największych chińskich banków, a kwota stymulacji ma wynieść 1 bilion juanów, co odpowiada około 142 miliardom dolarów amerykańskich. Środki mają pochodzić z emisji specjalnych obligacji rządowych. Dodatkowo PBOC ogłosił cięcia stopy rezerw obowiązkowych dla instytucji finansowych, jednocześnie obniżając koszty pożyczek krótkoterminowych. Chiński indeks Hang Seng (HSI) wzrósł od początku września o około 22%.
Pokaz siły europejskich indeksów
Wracając za ocean, opublikowana w piątek wartości wskaźnika PCE za sierpień, pokazała, że konsument w Stanach Zjednoczonych lekko osłabł. PCE w ujęciu rocznym wyniósł w sierpniu 2,2% wobec oczekiwań i poprzedniego odczytu na poziomie 2,3%. Deflator wydatków konsumpcyjnych (PCE) jest podstawowym miernikiem inflacji, który System Rezerwy Federalnej (FED) bierze pod uwagę przy podejmowaniu decyzji na temat przyszłej polityki monetarnej. Nic więc dziwnego, że cel FED na poziomie 2% wyrażony jest właśnie wskaźnikiem PCE, a nie poziomem inflacji konsumenckiej CPI. W ostatnim tygodniu najważniejsze amerykańskie indeksy kontynuowały wzrosty, choć ich skala nie była imponująca (DJI +0,59%; SP500 +0,61%; NASDAQ +0,92%; RUT -0,15%; DAX40 +4,00%; CAC40 +3,89%, FTSE100 +1,14%). Pokaz siły zaprezentowały indeksy europejskie. Nowe historyczne szczyty wyznaczył niemiecki indeks DAX40.
Odbicie na polskim parkiecie
Polski parkiet podobnie jak indeksy w Europie zamknął tydzień na wyraźnym plusie (WIG +3,90%; WIG20 +4,52%; mWIG40 +2,95%; sWIG80 +1,18%). Spektakularne wzrosty odnotował polski indeks blue chipów, czyli WIG20. W akompaniamencie do wzrostów na polskiej giełdzie polski złoty cały czas pozostaje silny, zarówno w parze do dolara amerykańskiego (USD/PLN +0,02%), jak i w relacji do euro (EUR/PLN +0,12%).
Podsumowanie 349. tygodnia Stref Popytu
349. tydzień Stref Popytu przyniósł 2 sygnały reakcji na strefę popytu Squabera. Alert wygenerowane na akcjach ORLEN S.A. (PKN:GPW) został wykorzystany do przeprowadzenia transakcji kupna. Sygnały na akcjach Santander Bank Polska S.A. (SPL:GPW) zostały odrzucony z uwagi na zbyt niski stosunek zysku do ryzyka. Pozycja na akcjach ORLEN została jednak zamknięta w ciągu tygodnia, przynosząc stratę. W nadchodzący tydzień wchodzimy, posiadając wyłącznie pozycję gotówkową.
Poniedziałek 23.09.2024:
Brak transakcji.
Wtorek 24.09.2024:
Kupno akcji ORLEN S.A. (PKN:GPW).
Środa 25.09.2024:
Brak transakcji.
Czwartek 26.09.2024:
Sprzedaż akcji ORLEN S.A. (PKN:GPW). Zamkniecie pozycji na ustalonym poziomie Stop loss. Transakcja przyniosła stratę -2,47% po 2 dniach.
Piątek 27.09.2024:
Brak transakcji na akcjach Santander Bank Polska S.A. (SPL:GPW) z uwagi na zbyt niski stosunek zysku do ryzyka (RR).
W portfelu Strefy Popytu od pewnego czasu stosujemy zmianę jeżeli chodzi o sposób prowadzenia pozycji, aby po wzroście wartości akcji nie doprowadzać do straty na pozycji.
Zmiana polega na dodaniu analizy zmienności danej spółki w trakcie otwierania i prowadzenia pozycji. Do tej pory, czynnik ten brany był pod uwagę jedynie podczas selekcji spółek do strategii. Bazujemy na wskaźniku ATR liczonym z 14 dni (Average True Range, na naszej platformie ma nazwę „Średnia prawdziwego zakresu”). Jeżeli zysk z pozycji przekroczy wartość średniej zmienności, wtedy przesuwamy stop loss na poziom BE – break even, czyli zabezpieczamy się przed stratą. Następnie stop loss jest podciągany za ceną w odległości równej ATR(14) tak długo, póki nie zostanie wybity.
Z naszych obserwacji i analiz wynika, że jeżeli cena faktycznie reaguje na strefę, to ruch jest dynamiczny i jednostajny. Zazwyczaj trwa krótko, ale intensywnie. Stąd tez taka decyzja. Szczegóły wraz z przykładami znajdą się w artykule na temat zasad strategii oraz w PDFie przedstawiającym metodologię.
Zrzuty ekranu poniżej przedstawiają transakcje naniesione na wykresy. Jeżeli interesują Cię spółki, które bierzemy pod uwagę w portfelu Strefy Popytu, to znajdziesz ją tutaj: lista 41 spółek.
Zarejestruj się bezpłatnie w Squaber.com i otrzymaj nasz ebook poświęcony strategiom Squabera, w tym Strategii Strefy Popytu – rejestracja.
Uwaga! Jeżeli interesuje Cię jakie są zasady tej strategii zapoznaj się koniecznie z tym tekstem. Definiuje on, w 6 prostych punktach całą strategię.
Wynik portfela i wybranych indeksów w tym tygodniu
%
Strefy Popytu
%
WIG
%
WIG20
%
mWIG40
Wynik portfela i wybranych indeksów od początku istnienia (styczeń 2018 rok)
%
Strefy Popytu
%
WIG
%
WIG20
%
mWIG40
Przetestuj alerty ze Stref Popytu bez ryzyka
Wybierz jeden z dostępnych pakietów, aby otrzymywać alerty ze stref popytu i podaży. Niezależnie od wybranego pakietu obowiązuje Cię gwarancja satysfakcji, czyli masz 30 dni na ewentualny zwrot zapłaconych środków.
Szczegóły po kliknięciu w poniższy przycisk.