Zakończyło się coroczne spotkanie światowej finansjery w amerykańskim Jackson Hole. Prezes Systemu Rezerwy Federalnej (FED), Jerome Powell, potwierdził zamiar obniżenia stóp procentowych w USA, nie precyzując jednak ani skali, ani terminu tej decyzji.

Odreagowanie spadków na światowych rynkach

Główne amerykańskie i europejskie indeksy giełdowe całkowicie odreagowały wyjątkowo silne spadki z początku sierpnia, notując kolejny wzrostowy tydzień (DJI +1,27%; SP500 +1,45%; NASDAQ +1,40%; RUT +3,59%; DAX40 +1,67%; CAC40 +1,70%, FTSE100 +0,25%). Najważniejszym wydarzeniem ostatnich dni, na które czekał świat finansów, było coroczne sympozjum bankierów w Jackson Hole w stanie Wyoming. Zgodnie z oczekiwaniami, prezes FED, Jerome Powell, zapowiedział obniżkę stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych, nie podając jednak szczegółów dotyczących jej wielkości ani terminu.

Zadaniem FED jest dążenie do osiągnięcia celów gospodarczych, takich jak maksymalizacja zatrudnienia oraz stabilność cen, co oznacza, że oprócz poziomu inflacji, istotny jest również stan rynku pracy. W ostatnim czasie szczególną uwagę zwrócono na kondycję amerykańskiego rynku pracy. Dla porównania Narodowy Bank Polski (NBP) ma mandat do dbania przede wszystkim o stabilność polskiej waluty.

Obecnie barometr stóp procentowych w USA niemal jednogłośnie wskazuje na prawdopodobną obniżkę o 25 punktów bazowych podczas wrześniowego posiedzenia Komitetu do Spraw Operacji Otwartego Rynku (FOMC). Dodatkowo rynek przewiduje możliwość dalszych obniżek, nawet o 100 punktów bazowych do końca roku, co mogłoby obniżyć stopy procentowe do przedziału 4,25-4,50% na koniec grudnia. Tak dynamiczna redukcja stóp procentowych mogłaby jednak sugerować, że scenariusz miękkiego lądowania jest zagrożony.

Słabość polskiego parkietu

Polski parkiet w odróżnieniu od indeksów w Europie zamknął tydzień pod kreską (WIG -0,63%; WIG20 -0,82%; mWIG40 -0,92%; sWIG80 +0,65%). W opozycji do spadków na polskiej giełdzie polski złoty kontynuował znaczące umocnienie, przede wszystkim w parze do dolara amerykańskiego (USD/PLN -1,43%), zachowując się neutralnie w relacji do euro (EUR/PLN +0,02%). Polska waluta zachowuję najmocniej od października 2022 roku.

Podsumowanie 344. tygodnia Stref Popytu

344. tydzień Stref Popytu przyniósł 3 sygnały reakcji na strefę popytu Squabera. Niestety żaden z wygenerowanych alertów nie został wykorzystany do przeprowadzenia transakcji kupna z uwagi na zbyt niski stosunek zysku do ryzyka lub bliską odległość do aktywnej strefy podaży Squabera.

W nadchodzący tydzień wchodzimy, posiadając w portfelu akcje 4 spółki:

Wszystkie ze wskazanych powyżej pozycji zostały zabezpieczone już za pomocą wskaźnika ATR.

Poniedziałek 19.08.2024:

Brak transakcji.

Wtorek 20.08.2024:

Brak transakcji na akcjach CD Projekt S.A. (CDR:GPW) z uwagi na zbyt niski stosunek zysku do ryzyka (RR).

Środa 21.08.2024:

Zabezpieczenie zysku na akcjach Amica S.A. (AMC:GPW) za pomocą wskaźnika ATR.

Czwartek 22.08.2024:

Brak transakcji na akcjach Alior Bank S.A. (ALR:GPW) z uwagi na zbyt niski stosunek zysku do ryzyka (RR).

Piątek 23.08.2024:

Utrzymanie pozycji na akcjach AmRest S.A. (EAT:GPW) z uwagi na szybkie wyciągnięcie spadków.

Brak transakcji na akcjach ORLEN S.A. (PKN:GPW) z uwagi na zbyt bliską odległość do aktywnej strefy podaży Squabera.

Stopa zwrotu z portfela – prosta, TWR, a może MWR (IRR)?

W portfelu Strefy Popytu od pewnego czasu stosujemy zmianę jeżeli chodzi o sposób prowadzenia pozycji, aby po wzroście wartości akcji nie doprowadzać do straty na pozycji.

Zmiana polega na dodaniu analizy zmienności danej spółki w trakcie otwierania i prowadzenia pozycji. Do tej pory, czynnik ten brany był pod uwagę jedynie podczas selekcji spółek do strategii. Bazujemy na wskaźniku ATR liczonym z 14 dni (Average True Range, na naszej platformie ma nazwę „Średnia prawdziwego zakresu”). Jeżeli zysk z pozycji przekroczy wartość średniej zmienności, wtedy przesuwamy stop loss na poziom BE – break even, czyli zabezpieczamy się przed stratą. Następnie stop loss jest podciągany za ceną w odległości równej ATR(14) tak długo, póki nie zostanie wybity.

Z naszych obserwacji i analiz wynika, że jeżeli cena faktycznie reaguje na strefę, to ruch jest dynamiczny i jednostajny. Zazwyczaj trwa krótko, ale intensywnie. Stąd tez taka decyzja. Szczegóły wraz z przykładami znajdą się w artykule na temat zasad strategii oraz w PDFie przedstawiającym metodologię.

Zrzuty ekranu poniżej przedstawiają transakcje naniesione na wykresy. Jeżeli interesują Cię spółki, które bierzemy pod uwagę w portfelu Strefy Popytu, to znajdziesz ją tutaj: lista 41 spółek.

Zarejestruj się bezpłatnie w Squaber.com i otrzymaj nasz ebook poświęcony strategiom Squabera, w tym Strategii Strefy Popytu – rejestracja.

Uwaga! Jeżeli interesuje Cię jakie są zasady tej strategii zapoznaj się koniecznie z tym tekstem. Definiuje on, w 6 prostych punktach całą strategię.

Wynik portfela i wybranych indeksów w tym tygodniu

%

Strefy Popytu

%

WIG

%

WIG20

%

mWIG40

Wynik portfela i wybranych indeksów od początku istnienia (styczeń 2018 rok)

%

Strefy Popytu

%

WIG

%

WIG20

%

mWIG40

Przetestuj alerty ze Stref Popytu bez ryzyka

Wybierz jeden z dostępnych pakietów, aby otrzymywać alerty ze stref popytu i podaży. Niezależnie od wybranego pakietu obowiązuje Cię gwarancja satysfakcji, czyli masz 30 dni na ewentualny zwrot zapłaconych środków.

Szczegóły po kliknięciu w poniższy przycisk.

Pozostałe informacje o wydarzeniach w tym tygodniu

Liczba wszystkich transakcji

Liczba transakcji kupna

Liczba transakcji sprzedaży