Wybory do Parlamentu Europejskiego pogłębiły negatywny sentyment na europejskich parkietach. Największe spadki odnotowano we Francji, której prezydent, Emmanuel Macron po bardzo wyraźnym zwycięstwie skrajnie prawicowego Zjednoczenia Narodowego, ogłosił, że rozwiązuje parlament nad Sekwaną.

Francja pogrążyła europejskie parkiety

Chociaż układ sił w Parlamencie Europejskim nie zmienił się w znaczący sposób, inwestorom na Startym Kontynencie nie spodobał się zwrot w stronę skrajnie prawicowych poglądów. Ostatecznie indeksy w Europie zakończyły tydzień zdecydowanie pod kreską, a spadkom przewodził francuski CAC40 (DAX40 -2,88%; CAC40 -6,23%, FTSE100 -1,16%). 

Zdecydowanie odmienne nastroje panują po drugie stronie Atlantyku, gdzie nowe historyczne szczyty ustanowiły indeksy SP500 oraz NASDAQ (DJI -0,52%; SP500 +1,16%; NASDAQ +3,28%; RUT -1,01%). Rajd na spółkach technologicznych nie ma jednak poparcia w zachowaniu indeksu najmniejszy spółek, Russell2000 oraz w tradycyjnym przemyśle, czyli na indeksie Dow Jones Industrial.

Najważniejszymi wydarzeniami w USA w ostatnim tygodniu był odczyt inflacji CPI oraz decyzja w sprawie stóp procentowych. Inflacja konsumencka w Stanach Zjednoczonych w maju osiągnęła poziom 3,3% w ujęciu rocznym wobec oczekiwań i poprzedniego odczytu na poziomie 3,4%. Niewielka zmian in minus zaowocowała krótką euforią na amerykańskim parkiecie, którą tonował w swoim wystąpieniu prezes Systemu Rezerwy Federalnej (FED), Jerome Powell. Zgodnie z oczekiwaniami Komitet do Spraw Operacji Otwartego Rynku (FOMC) nie zmienił poziomu stóp procentowych za oceanem.

Słaby złoty i spadki na polskim parkiecie

Zwrot europejskiego społeczeństwa w stronę prawicowych poglądów ciążył również indeksom na polskim parkiecie. Indeks WIG20 odnotował czwarty spadkowy tydzień z rzędu. Najsilniej traciły średnie polskie spółki indeksu mWIG40 (WIG -1,21%; WIG20 -0,62%; mWIG40 -3,47%; sWIG80 -1,54%). Spadki na polskiej giełdzie odbywały się w akompaniamencie krachu na polskim złotym, który osłabił się zarówno w parze do dolara amerykańskiego (USD/PLN +2,35%), jak w relacji do euro (EUR/PLN +1,50%).

Podsumowanie 334. tygodnia Stref Popytu

334. tydzień Stref Popytu przyniósł 2 sygnały reakcji na strefę popytu Squabera. Alert na akcjach Echo Investment S.A. (ECH) został wykorzystany do przeprowadzenia transakcji kupna. Sygnał na akcjach Dino Polska S.A. (DNP) został odrzucony z uwagi na obecność spółki w portfelu. Akcje KGHM Polska Miedź S.A. (KGH), z którymi rozpoczynaliśmy tydzień zostały sprzedane w wyniku aktywacji strefy podaży Squabera. W nadchodzący tydzień wchodzimy, posiadając w portfelu akcje Dino Polska S.A. (DNP) oraz Echo Investment S.A. (ECH). Jak na razie wszystkie pozycje prowadzone są bez zmian.

Poniedziałek 10.06.2024:

Utrzymanie pozycji na akcjach KGH Polska Miedź S.A. (KGH). Zejście poniżej poziomu Stop loss zostało szybko wyciągnięte.

Wtorek 11.06.2024:

Sprzedaż akcji KGH Polska Miedź S.A. (KGH) w wyniku aktywacji strefy podaży Squabera. Transakcja przyniosła stratę -2,30% w ciągu 5 dni.

Środa 12.06.2024:

Utrzymanie pozycji na akcjach Dino Polska S.A. (DNP). Zejście poniżej poziomu Stop loss zostało szybko wyciągnięte.

Czwartek 13.06.2024:

Brak transakcji.

Piątek 14.06.2024:

Kupno akcji Echo Investment S.A. (ECH).

Stopa zwrotu z portfela – prosta, TWR, a może MWR (IRR)?

W portfelu Strefy Popytu od pewnego czasu stosujemy zmianę jeżeli chodzi o sposób prowadzenia pozycji, aby po wzroście wartości akcji nie doprowadzać do straty na pozycji.

Zmiana polega na dodaniu analizy zmienności danej spółki w trakcie otwierania i prowadzenia pozycji. Do tej pory, czynnik ten brany był pod uwagę jedynie podczas selekcji spółek do strategii. Bazujemy na wskaźniku ATR liczonym z 14 dni (Average True Range, na naszej platformie ma nazwę „Średnia prawdziwego zakresu”). Jeżeli zysk z pozycji przekroczy wartość średniej zmienności, wtedy przesuwamy stop loss na poziom BE – break even, czyli zabezpieczamy się przed stratą. Następnie stop loss jest podciągany za ceną w odległości równej ATR(14) tak długo, póki nie zostanie wybity.

Z naszych obserwacji i analiz wynika, że jeżeli cena faktycznie reaguje na strefę, to ruch jest dynamiczny i jednostajny. Zazwyczaj trwa krótko, ale intensywnie. Stąd tez taka decyzja. Szczegóły wraz z przykładami znajdą się w artykule na temat zasad strategii oraz w PDFie przedstawiającym metodologię.

Zrzuty ekranu poniżej przedstawiają transakcje naniesione na wykresy. Jeżeli interesują Cię spółki, które bierzemy pod uwagę w portfelu Strefy Popytu, to znajdziesz ją tutaj: lista 41 spółek.

Zarejestruj się bezpłatnie w Squaber.com i otrzymaj nasz ebook poświęcony strategiom Squabera, w tym Strategii Strefy Popytu – rejestracja.

Uwaga! Jeżeli interesuje Cię jakie są zasady tej strategii zapoznaj się koniecznie z tym tekstem. Definiuje on, w 6 prostych punktach całą strategię.

Wynik portfela i wybranych indeksów w tym tygodniu

%

Strefy Popytu

%

WIG

%

WIG20

%

mWIG40

Wynik portfela i wybranych indeksów od początku istnienia (styczeń 2018 rok)

%

Strefy Popytu

%

WIG

%

WIG20

%

mWIG40

Przetestuj alerty ze Stref Popytu bez ryzyka

Wybierz jeden z dostępnych pakietów, aby otrzymywać alerty ze stref popytu i podaży. Niezależnie od wybranego pakietu obowiązuje Cię gwarancja satysfakcji, czyli masz 30 dni na ewentualny zwrot zapłaconych środków.

Szczegóły po kliknięciu w poniższy przycisk.

Pozostałe informacje o wydarzeniach w tym tygodniu

Liczba wszystkich transakcji

Liczba transakcji kupna

Liczba transakcji sprzedaży