Najważniejszym wydarzeniem ostatniego tygodnia była publikacja wartości wskaźnika PCE za luty w USA, który służy do obrazowania siły nabywczej konsumenta.

Historyczne szczyty na parkietach w Europie i USA

Wskaźnik bazowych wydatków konsumpcyjnych PCE jest ogólnoamerykańskim wskaźnikiem średniego wzrostu cen, którego szczególnie upodobał sobie Zarząd Systemu Rezerwy Federalnej (FED) przy podejmowaniu decyzji dotyczących przyszłej polityki monetarnej. Wartość przedmiotowego wskaźnika została opublikowana już po świątecznym zamknięciu rynków i zgodnie z oczekiwaniami wyniosła w lutym bieżącego roku 2,5% rok do roku, w porównaniu do 2,4% w styczniu. Najważniejsze amerykańskie i europejskie indeksy w zdecydowanej większości zamknęły ostatni tydzień na nowych historycznych szczytach lub w ich rejonie (DJI +0,80%; SP500 +0,41%; NASDAQ -0,36%; RUT  +2,52%; DAX40 +1,60%; CAC40 +0,66%, FTSE100 +0,32%).

WIG20 nie odpuszcza

W dobrych nastrojach w świąteczną przerwę wchodzili również inwestorzy na warszawskim parkiecie. Najważniejsze indeksy w ujęciu tygodniowym odnotowały wyraźne wzrosty (WIG +2,16%; WIG20 +2,45%; mWIG40 +1,63%; sWIG80 +1,02%). Indeks najmniejszych spółek nad Wisłą, sWIG80 ustanowił nowe ATH (ang. All Time High).

Podsumowanie 323. tygodnia Stref Popytu

323. tydzień Stref Popytu przyniósł 3 sygnały reakcji na strefę popytu Squabera. Każdy z wygenerowanych sygnałów pozwolił na przeprowadzenie transakcji kupna. Do portfela Stref Popytu dołączyły akcje Jastrzębskiej Spółki Węglowej S.A. (JSW:GPW), akcje Eurocash S.A. (EUR:GPW) oraz akcje Dino Polska S.A. (DNP:GPW). W nadchodzący tydzień, wchodzimy posiadając w portfelu akcje wspomnianych spółek, na których pozycje prowadzone są bez zmian.

Poniedziałek 25.03.2024:

Kupno akcji Jastrzębskiej Spółki Węglowej S.A. (JSW:GPW).

Kupno akcji Eurocash S.A. (EUR:GPW).

Wtorek 26.03.2024:

Brak transakcji.

Środa 27.03.2024:

Kupno akcji Dino Polska S.A. (DNP:GPW).

Czwartek 28.03.2024:

Brak transakcji.

Piątek 29.03.2024:

Brak sesji.

Stopa zwrotu z portfela – prosta, TWR, a może MWR (IRR)?

W portfelu Strefy Popytu od pewnego czasu stosujemy zmianę jeżeli chodzi o sposób prowadzenia pozycji, aby po wzroście wartości akcji nie doprowadzać do straty na pozycji.

Zmiana polega na dodaniu analizy zmienności danej spółki w trakcie otwierania i prowadzenia pozycji. Do tej pory, czynnik ten brany był pod uwagę jedynie podczas selekcji spółek do strategii. Bazujemy na wskaźniku ATR liczonym z 14 dni (Average True Range, na naszej platformie ma nazwę „Średnia prawdziwego zakresu”). Jeżeli zysk z pozycji przekroczy wartość średniej zmienności, wtedy przesuwamy stop loss na poziom BE – break even, czyli zabezpieczamy się przed stratą. Następnie stop loss jest podciągany za ceną w odległości równej ATR(14) tak długo, póki nie zostanie wybity.

Z naszych obserwacji i analiz wynika, że jeżeli cena faktycznie reaguje na strefę, to ruch jest dynamiczny i jednostajny. Zazwyczaj trwa krótko, ale intensywnie. Stąd tez taka decyzja. Szczegóły wraz z przykładami znajdą się w artykule na temat zasad strategii oraz w PDFie przedstawiającym metodologię.

Zrzuty ekranu poniżej przedstawiają transakcje naniesione na wykresy. Jeżeli interesują Cię spółki, które bierzemy pod uwagę w portfelu Strefy Popytu, to znajdziesz ją tutaj: lista 41 spółek.

Zarejestruj się bezpłatnie w Squaber.com i otrzymaj nasz ebook poświęcony strategiom Squabera, w tym Strategii Strefy Popytu – rejestracja.

Uwaga! Jeżeli interesuje Cię jakie są zasady tej strategii zapoznaj się koniecznie z tym tekstem. Definiuje on, w 6 prostych punktach całą strategię.

Wynik portfela i wybranych indeksów w tym tygodniu

%

Strefy Popytu

%

WIG

%

WIG20

%

mWIG40

Wynik portfela i wybranych indeksów od początku istnienia (styczeń 2018 rok)

%

Strefy Popytu

%

WIG

%

WIG20

%

mWIG40

Przetestuj alerty ze Stref Popytu bez ryzyka

Wybierz jeden z dostępnych pakietów, aby otrzymywać alerty ze stref popytu i podaży. Niezależnie od wybranego pakietu obowiązuje Cię gwarancja satysfakcji, czyli masz 30 dni na ewentualny zwrot zapłaconych środków.

Szczegóły po kliknięciu w poniższy przycisk.

Pozostałe informacje o wydarzeniach w tym tygodniu

Liczba wszystkich transakcji

Liczba transakcji kupna

Liczba transakcji sprzedaży