W ostatnim tygodniu na rynkach finansowych dominowały banki centralne. Uwagę inwestorów szczególnie przykuwała konferencja Jerome Powella, prezesa Systemu Rezerwy Federalnej (FED), którego gołębia retoryka pozwoliła amerykańskim indeksom podwyższyć historyczne szczyty.

Historyczne szczyty na amerykańskim parkiecie

Federalny Komitet do Spraw Operacji Otwartego Rynku (FOMC) nie sprawił niespodzianki i pozostawił stopy procentowe w USA na niezmienionym poziomie 5,25 – 5,50%. Słowa prezesa FED, zdającego się nie przejmować wyższymi w ostatnim czasie odczytami inflacji, pozwoliły wspiąć się amerykańskim indeksom na nowe historyczne szczyty i zamknąć tydzień na wyraźnym plusie (DJI +1,93%; SP500 +2,28%; NASDAQ +2,48%; RUT  +1,60%).

DAX40 poprawia ATH

W drodze na północ nie zatrzymują się również indeksy w Europie, notując kolejny wzrostowy tydzień (DAX40 +1,58%; CAC40 -0,15%, FTSE100 +2,62%). Niemiecki indeks DAX40 po raz kolejny w ostatnim czasie poprawił historyczne szczyty, a brytyjski FTSE100 pokonał górne ograniczenie konsolidacji.

Wzrosty bez przekonania na WIG

Warszawski Indeks Giełdowy, WIG podobnie jak najważniejsze indeksy w Polsce ostatni tydzień może zaliczyć do udanych (WIG +0,99%; WIG20 +1,14%; mWIG40 +0,96%; sWIG80 +0,79%). Trzeba jednak przyznać, że wzrostom na polskim parkiecie brakuje charakteru. Indeks WIG20 cechuje dualizm, w którym na północ zmierza sektor bankowy, a na południe kierują się pozostałe składniki indeksu.

Podsumowanie 322. tygodnia Stref Popytu

322. tydzień Stref Popytu przyniósł 3 sygnały reakcji na strefę popytu Squabera. Niestety parametry żadnego z wygenerowanych sygnałów nie pozwoliły na przeprowadzanie transakcji kupna z uwagi na bliską odległość aktywnej strefy podaży Squabera lub zbyt niski stosunek zysku do ryzyka.

Akcje Orange Polska S.A. (OPL), na których pozycja zabezpieczona była za pomocą wskaźnika ATR, opuściły portfel Stref Popytu, przynosząc 5,40% zysku. Akcje Jastrzębskiej Spółki Węglowej S.A. (JSW), z którymi również rozpoczynaliśmy tydzień, zrealizowały scenariusz negatywny i zostały sprzedane ze stratą. W nadchodzący tydzień wchodzimy, posiadając w portfelu wyłącznie pozycję gotówkową.

Poniedziałek 18.03.2024:

Sprzedaż akcji Orange Polska S.A. (OPL). Zamknięcie pozycji na poziomie Stop loss wynikającym z prowadzenia pozycji po ATR. Transakcja przyniosła 5,40% zysku po 10 dniach.

Brak transakcji na akcjach ORLEN S.A. (PKN) z uwagi na zbyt bliską odległość do aktywnej strefy podaży Squabera.

Wtorek 19.03.2024:

Sprzedaż akcji Jastrzębskiej Spółki Węglowej S.A. (JSW). Zamkniecie pozycji na ustalonym poziomie Stop loss. Transakcja przyniosła stratę -4,59% po 6 dniach.

Środa 20.03.2024:

Brak transakcji na akcjach Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie S.A. (GPW) z uwagi na zbyt bliską odległość do aktywnej strefy podaży Squabera.

Czwartek 21.03.2024:

Brak transakcji na akcjach KGHM Polska Miedź SA (KGH) z uwagi na zbyt niski stosunek zysku do ryzyka (RR).

Piątek 22.03.2024:

Brak transakcji.

Stopa zwrotu z portfela – prosta, TWR, a może MWR (IRR)?

W portfelu Strefy Popytu od pewnego czasu stosujemy zmianę jeżeli chodzi o sposób prowadzenia pozycji, aby po wzroście wartości akcji nie doprowadzać do straty na pozycji.

Zmiana polega na dodaniu analizy zmienności danej spółki w trakcie otwierania i prowadzenia pozycji. Do tej pory, czynnik ten brany był pod uwagę jedynie podczas selekcji spółek do strategii. Bazujemy na wskaźniku ATR liczonym z 14 dni (Average True Range, na naszej platformie ma nazwę „Średnia prawdziwego zakresu”). Jeżeli zysk z pozycji przekroczy wartość średniej zmienności, wtedy przesuwamy stop loss na poziom BE – break even, czyli zabezpieczamy się przed stratą. Następnie stop loss jest podciągany za ceną w odległości równej ATR(14) tak długo, póki nie zostanie wybity.

Z naszych obserwacji i analiz wynika, że jeżeli cena faktycznie reaguje na strefę, to ruch jest dynamiczny i jednostajny. Zazwyczaj trwa krótko, ale intensywnie. Stąd tez taka decyzja. Szczegóły wraz z przykładami znajdą się w artykule na temat zasad strategii oraz w PDFie przedstawiającym metodologię.

Zrzuty ekranu poniżej przedstawiają transakcje naniesione na wykresy. Jeżeli interesują Cię spółki, które bierzemy pod uwagę w portfelu Strefy Popytu, to znajdziesz ją tutaj: lista 41 spółek.

Zarejestruj się bezpłatnie w Squaber.com i otrzymaj nasz ebook poświęcony strategiom Squabera, w tym Strategii Strefy Popytu – rejestracja.

Uwaga! Jeżeli interesuje Cię jakie są zasady tej strategii zapoznaj się koniecznie z tym tekstem. Definiuje on, w 6 prostych punktach całą strategię.

Wynik portfela i wybranych indeksów w tym tygodniu

%

Strefy Popytu

%

WIG

%

WIG20

%

mWIG40

Wynik portfela i wybranych indeksów od początku istnienia (styczeń 2018 rok)

%

Strefy Popytu

%

WIG

%

WIG20

%

mWIG40

Przetestuj alerty ze Stref Popytu bez ryzyka

Wybierz jeden z dostępnych pakietów, aby otrzymywać alerty ze stref popytu i podaży. Niezależnie od wybranego pakietu obowiązuje Cię gwarancja satysfakcji, czyli masz 30 dni na ewentualny zwrot zapłaconych środków.

Szczegóły po kliknięciu w poniższy przycisk.

Pozostałe informacje o wydarzeniach w tym tygodniu

Liczba wszystkich transakcji

Liczba transakcji kupna

Liczba transakcji sprzedaży