W poniedziałek nadeszły dwa sygnały. Na Kernel (KER) stosunek RR był niższy od 1,5, stąd nie otwarto pozycji. Na Medicalg (MDG) z kolei był on wystarczający, więc walor zakupiono. Wtorek to transakcja na Enei (ENA), gdzie RR wyniosło 3 – ostatnie, dość płaskie świece trudno było uznać za faktyczny ostatni szczyt. Sygnał na AmReście (EAT) okazał się niewystarczający ze względu na stosunek RR – poziom TP musiał się sytuować zaraz poniżej kolejnej potencjalnej strefy podaży, która była dość blisko poziomu wejścia (faktycznie strefa ta została jeszcze tego samego dnia aktywowana).

W czwartek na Stop-Lossie wyleciało GPW, realizując 2,98% straty. W piątek zaś z portfela wypadło MDG ze stratą 5,72%. Została zaalertowana przy tym niższa strefa, jednak walor wyraźnie zaznaczył opór, tworząc szczyt, stąd RR dla transakcji byłoby bardzo niskie. Sygnał nadszedł na Grupie Azoty (ATT), gdzie RR wynosiło akurat nieco ponad 1,56, stąd pozycję otwarto. Końcówka tygodnia to jeszcze kupno Ciechu (CIE), sytuacja pod względem technicznym podobna jak na Azotach, jednak przy większym RR.

Korekta na bankach i WIG20? – przegląd techniczny

W portfelu Strefy Popytu od pewnego czasu stosujemy zmianę jeżeli chodzi o sposób prowadzenia pozycji, aby po wzroście wartości akcji nie doprowadzać do straty na pozycji.

Zmiana polega na dodaniu analizy zmienności danej spółki w trakcie otwierania i prowadzenia pozycji. Do tej pory, czynnik ten brany był pod uwagę jedynie podczas selekcji spółek do strategii. Bazujemy na wskaźniku ATR liczonym z 14 dni (Average True Range, na naszej platformie ma nazwę „Średnia prawdziwego zakresu”). Jeżeli zysk z pozycji przekroczy wartość średniej zmienności, wtedy przesuwamy stop loss na poziom BE – break even, czyli zabezpieczamy się przed stratą. Następnie stop loss jest podciągany za ceną w odległości równej ATR(14) tak długo, póki nie zostanie wybity.

Z naszych obserwacji i analiz wynika, że jeżeli cena faktycznie reaguje na strefę, to ruch jest dynamiczny i jednostajny. Zazwyczaj trwa krótko, ale intensywnie. Stąd tez taka decyzja. Szczegóły wraz z przykładami znajdą się w artykule na temat zasad strategii oraz w PDFie przedstawiającym metodologię.

Zrzuty ekranu poniżej przedstawiają transakcje naniesione na wykresy. Jeżeli interesują Cię spółki, które bierzemy pod uwagę w portfelu Strefy Popytu, to znajdziesz ją tutaj: lista 49 spółek.

Zarejestruj się bezpłatnie w Squaber.com i otrzymaj nasz ebook poświęcony strategiom Squabera, w tym Strategii Strefy Popytu – rejestracja.

Uwaga! Jeżeli interesuje Cię jakie są zasady tej strategii zapoznaj się koniecznie z tym tekstem. Definiuje on, w 6 prostych punktach całą strategię.

Wynik portfela i wybranych indeksów za 148. tydzień

%

Strefy Popytu

%

WIG

%

WIG20

%

mWIG40

Wynik portfela i wybranych indeksów od początku istnienia (styczeń 2018 rok)

%

Strefy Popytu

%

WIG

%

WIG20

%

mWIG40

Przetestuj alerty ze Stref Popytu bez ryzyka

Wybierz jeden z dostępnych pakietów, aby otrzymywać alerty ze stref popytu i podaży. Niezależnie od wybranego pakietu obowiązuje Cię gwarancja satysfakcji, czyli masz 30 dni na ewentualny zwrot zapłaconych środków.

Szczegóły po kliknięciu w poniższy przycisk.

Pozostałe informacje o wydarzeniach w 148. tygodniu

Liczba wszystkich transakcji

Liczba transakcji kupna

Liczba transakcji sprzedaży

KER brak transakcji 16.11.2020

Składniki portfela na 20.11.2020

MDG transakcja kupna 16.11.2020

EAT brak transakcji 17.11.2020

ENA transakcja kupna 17.11.2020

GPW transakcja sprzedaży 19.11.2020

MDG transakcja sprzedaży i brak kolejnej 20.11.2020

ATT transakcja kupna 20.11.2020

CIE transakcja kupna 20.11.2020