W ostatnim tygodniu na rynkach akcyjnych panował zdecydowany optymizm, a wręcz euforia. Najważniejsze amerykańskie i europejskie indeksy wyraźnie rosły  (DJI +2,31%; SP500 +2,44%; NASDAQ +3,33%, RUT +3,54%; DAX40 +3,22%; CAC40 +3,69%, FTSE100 +2,59%), a wzrosty na największych spółkach potwierdziły indeksy mniejszych spółek. Przyczyną wyraźnych wzrostów był odczyt inflacji za czerwiec w USA, której wartość na poziomie 3,0% rok do roku okazała się nie tylko wyraźnie niższa od poprzedniego odczytu (4,0%), ale także od oczekiwań analityków (3,1%). Rozpoczęty za oceanem sezon wyników jak na razie nie pokrzyżował planów giełdowym bykom.

Krajowe indeksy w ostatnim tygodniu zachowywały się jeszcze lepiej od indeksów na starym kontynencie (WIG +4,56%; WIG20 +4,50%; mWIG40 +5,09%; sWIG80 +2,72%). Szerokie media obiegła informacja o wybiciu przez parę walutową USD/PLN poziomu 4,00 zł. Polski złoty wyraźnie zyskał do słabego dolara (-2,42%), a w parze EUR/PLN zachował się neutralnie (-0,07%). Amerykański dolar wyraźnie stracił również w parze EUR/USD (+2,38%).

286. tydzień Stref Popytu przyniósł 4 sygnały reakcji na strefę popytu Squabera. Parametry sygnału na akcjach Polimex-Mostostal SA (PXM) pozwoliły na przeprowadzenie transakcji kupna. Ponowny alert na akcjach PXM nie został wykorzystany ze względu na obecność akcji w portfelu. Pozostałe sygnały zostały odrzucone z uwagi na zbyt niski stosunek zysku do ryzyka. Akcje PlayWay SA (PLW), z którymi rozpoczynaliśmy tydzień zrealizowały zakładany poziom Take profit i zostały sprzedane z zyskiem na poziomie 7,04%. W nadchodzący tydzień wchodzimy, posiadając w portfelu akcje Polimex-Mostostal SA (PXM), na których pozycja prowadzona jest bez zmian.

Poniedziałek 10.07.2023:

Kupno akcji Polimex-Mostostal SA (PXM).

Wtorek 11.07.2023:

Brak transakcji na akcjach Comarch SA (CMR) z uwagi na zbyt niski stosunek zysku do ryzyka (RR).

Utrzymanie akcji Polimex-Mostostal SA (PXM) ze względu na szybkie wyciągniecie spadków.

Środa 12.07.2023:

Brak transakcji na akcjach Polimex-Mostostal SA (PXM) z uwagi na obecność akcji spółki w portfelu.

Sprzedaż akcji PlayWay SA (PLW). Realizacja zakładanego poziomu Take profit. Transakcja przyniosła 7,04% zysku po 6 dniach.

Czwartek 13.07.2023:

Brak transakcji.

Piątek 14.07.2023:

Brak transakcji na akcjach PlayWay SA (PLW) z uwagi na zbyt niski stosunek zysku do ryzyka (RR).

Stopa zwrotu z portfela – prosta, TWR, a może MWR (IRR)?

W portfelu Strefy Popytu od pewnego czasu stosujemy zmianę jeżeli chodzi o sposób prowadzenia pozycji, aby po wzroście wartości akcji nie doprowadzać do straty na pozycji.

Zmiana polega na dodaniu analizy zmienności danej spółki w trakcie otwierania i prowadzenia pozycji. Do tej pory, czynnik ten brany był pod uwagę jedynie podczas selekcji spółek do strategii. Bazujemy na wskaźniku ATR liczonym z 14 dni (Average True Range, na naszej platformie ma nazwę „Średnia prawdziwego zakresu”). Jeżeli zysk z pozycji przekroczy wartość średniej zmienności, wtedy przesuwamy stop loss na poziom BE – break even, czyli zabezpieczamy się przed stratą. Następnie stop loss jest podciągany za ceną w odległości równej ATR(14) tak długo, póki nie zostanie wybity.

Z naszych obserwacji i analiz wynika, że jeżeli cena faktycznie reaguje na strefę, to ruch jest dynamiczny i jednostajny. Zazwyczaj trwa krótko, ale intensywnie. Stąd tez taka decyzja. Szczegóły wraz z przykładami znajdą się w artykule na temat zasad strategii oraz w PDFie przedstawiającym metodologię.

Zrzuty ekranu poniżej przedstawiają transakcje naniesione na wykresy. Jeżeli interesują Cię spółki, które bierzemy pod uwagę w portfelu Strefy Popytu, to znajdziesz ją tutaj: lista 41 spółek.

Zarejestruj się bezpłatnie w Squaber.com i otrzymaj nasz ebook poświęcony strategiom Squabera, w tym Strategii Strefy Popytu – rejestracja.

Uwaga! Jeżeli interesuje Cię jakie są zasady tej strategii zapoznaj się koniecznie z tym tekstem. Definiuje on, w 6 prostych punktach całą strategię.

Wynik portfela i wybranych indeksów w tym tygodniu

%

Strefy Popytu

%

WIG

%

WIG20

%

mWIG40

Wynik portfela i wybranych indeksów od początku istnienia (styczeń 2018 rok)

%

Strefy Popytu

%

WIG

%

WIG20

%

mWIG40

Przetestuj alerty ze Stref Popytu bez ryzyka

Wybierz jeden z dostępnych pakietów, aby otrzymywać alerty ze stref popytu i podaży. Niezależnie od wybranego pakietu obowiązuje Cię gwarancja satysfakcji, czyli masz 30 dni na ewentualny zwrot zapłaconych środków.

Szczegóły po kliknięciu w poniższy przycisk.

Pozostałe informacje o wydarzeniach w tym tygodniu

Liczba wszystkich transakcji

Liczba transakcji kupna

Liczba transakcji sprzedaży