Pierwsze dni nowego miesiąca na najważniejszych europejskich i amerykańskich indeksach zostały zdominowane przez awersję do ryzyka, która nie zdołała jednak wybić ważnych wsparć, a w trakcie piątkowej sesji ustąpiła wzrostom, przez co wydźwięk wykresów w ujęciu tygodniowym nie jest tak negatywny (DJI -1,24%, SP500 -0,82%, NASDAQ +0,06%, DAX40 +0,24%; CAC40 -0,78%, FTSE100 -1,08%).

W środę zgodnie z oczekiwaniami Federalny Komitet do spraw Operacji Otwartego Rynku (FOMC) podniósł stopy procentowe w USA o 25 punków bazowych, a w czwartek o taką samą wartość stopy procentowe zostały podniesione przez Europejski Bank Centralny (EBC) w strefie euro. Najprawdopodobniej to koniec bieżącego cyklu podwyżek stóp procentowych za oceanem, chociaż piątkowe odczyty z rynku pracy w USA wciąż pokazują, że gospodarka ma się nieźle.

W pierwszych dniach maja na krajowym podwórku wydarzyło się niewiele (WIG -0,41%; WIG20 -0,56%; mWIG40 -0,83%; sWIG80 -0,71%). W przyszłym tygodniu Rada Polityki Pieniężnej będzie decydować o dalszej polityce monetarnej w Polsce, choć raczej nikt nie spodziewa się zmiany poziomu stóp procentowych nad Wisłą.

276. tydzień Stref Popytu przyniósł 2 sygnał reakcji na strefę popytu Squabera. Kiedy już wydawało się, że krótszy o dwie sesje pierwszy tydzień maja nic nie zmieni w portfelu Stref Popytu, w trakcie piątkowej sesji wygenerowane zostały sygnały na akcjach banku Pekao SA (PEO) i Comarch SA (CMR). Parametry sygnału na akcjach PEO z uwagi na zbyt niski stosunek zysku do ryzyka (RR) nie pozwoliły na przeprowadzenie transakcji kupna, do portfela za to ponownie dołączyły akcje CMR, z którymi wchodzimy w nadchodzący tydzień. Pozycja na akcjach CMR prowadzona jest jak na razie bez zmian.

Poniedziałek 01.05.2023:

Dzień wolny od sesji.

Wtorek 02.05.2023:

Brak transakcji.

Środa 03.05.2023:

Dzień wolny od sesji.

Czwartek 04.05.2023:

Brak transakcji.

Piątek 05.05.2023:

Brak transakcji na akcjach banku Pekao SA (PEO) z uwagi na zbyt niski stosunek zysku do ryzyka (RR).

Kupno Comarch SA (CMR).

Stopa zwrotu z portfela – prosta, TWR, a może MWR (IRR)?

W portfelu Strefy Popytu od pewnego czasu stosujemy zmianę jeżeli chodzi o sposób prowadzenia pozycji, aby po wzroście wartości akcji nie doprowadzać do straty na pozycji.

Zmiana polega na dodaniu analizy zmienności danej spółki w trakcie otwierania i prowadzenia pozycji. Do tej pory, czynnik ten brany był pod uwagę jedynie podczas selekcji spółek do strategii. Bazujemy na wskaźniku ATR liczonym z 14 dni (Average True Range, na naszej platformie ma nazwę „Średnia prawdziwego zakresu”). Jeżeli zysk z pozycji przekroczy wartość średniej zmienności, wtedy przesuwamy stop loss na poziom BE – break even, czyli zabezpieczamy się przed stratą. Następnie stop loss jest podciągany za ceną w odległości równej ATR(14) tak długo, póki nie zostanie wybity.

Z naszych obserwacji i analiz wynika, że jeżeli cena faktycznie reaguje na strefę, to ruch jest dynamiczny i jednostajny. Zazwyczaj trwa krótko, ale intensywnie. Stąd tez taka decyzja. Szczegóły wraz z przykładami znajdą się w artykule na temat zasad strategii oraz w PDFie przedstawiającym metodologię.

Zrzuty ekranu poniżej przedstawiają transakcje naniesione na wykresy. Jeżeli interesują Cię spółki, które bierzemy pod uwagę w portfelu Strefy Popytu, to znajdziesz ją tutaj: lista 41 spółek.

Zarejestruj się bezpłatnie w Squaber.com i otrzymaj nasz ebook poświęcony strategiom Squabera, w tym Strategii Strefy Popytu – rejestracja.

Uwaga! Jeżeli interesuje Cię jakie są zasady tej strategii zapoznaj się koniecznie z tym tekstem. Definiuje on, w 6 prostych punktach całą strategię.

Wynik portfela i wybranych indeksów w tym tygodniu

%

Strefy Popytu

%

WIG

%

WIG20

%

mWIG40

Wynik portfela i wybranych indeksów od początku istnienia (styczeń 2018 rok)

%

Strefy Popytu

%

WIG

%

WIG20

%

mWIG40

Przetestuj alerty ze Stref Popytu bez ryzyka

Wybierz jeden z dostępnych pakietów, aby otrzymywać alerty ze stref popytu i podaży. Niezależnie od wybranego pakietu obowiązuje Cię gwarancja satysfakcji, czyli masz 30 dni na ewentualny zwrot zapłaconych środków.

Szczegóły po kliknięciu w poniższy przycisk.

Pozostałe informacje o wydarzeniach w tym tygodniu

Liczba wszystkich transakcji

Liczba transakcji kupna

Liczba transakcji sprzedaży