Styczniowy spadek inflacji CPI w USA do poziomu 6,4% w ujęciu rocznym (wartość poprzednia 6,5%) niewiele zmienił na indeksach za oceanem w ujęciu tygodniowym (DJI -0,13%, SP500 -0,28%, NASDAQ +0,59%). Warto zauważyć, że analitycy oczekiwali spadku inflacji w styczniu do poziomu 6,2% rok do roku. Dow Jones Industrial, indeks 30 największych amerykańskich przedsiębiorstw już od 3 tygodni stoi w miejscu w okolicach 34 000 punktów. Zdecydowanie lepszy tydzień odnotowały najważniejsze indeksy w Europie (DAX40 +1,14%; CAC40 +3,06%, FTSE100 +1,55%). Indeks największych spółek w Wielkiej Brytanii pokonał ceną zamknięcia poziom 8000 punktów, wyznaczając tym samym nowy historyczny szczyt. Francuskiemu CAC40 zabrakło z kolei 10 punktów, aby cena zamknięcia sesji zrównała się z historycznym szczytem.

Na krajowym podwórku w ostatnim tygodniu także bez większych zmian (WIG +0,75%; WIG20 +0,61%; mWIG40 +1,15%; sWIG80 +1,21%). Odczyt inflacji za styczeń na poziomie 17,2% w ujęciu rocznym nie przestraszył inwestorów. Przedstawiona w czwartek opinia rzecznika generalnego Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE), który stwierdził, że bankom nie należy się opłata za korzystanie z kapitału w przypadku unieważnienia umowy kredytowej, początkowo lekko zatrzęsła notowaniami banków nad Wisłą (źródło). Jednak w ujęciu tygodniowym na indeksie WIG Banki nic się nie zmieniło (WIG-BANKI +0,17%). Oczywiście banki mające większą ekspozycję na kredyty we Franku szwajcarskim traciły najwięcej.

265. tydzień Stref Popytu przyniósł 3 sygnały reakcji na strefę popytu Squabera. Parametry każdego wygenerowanego sygnału pozwoliły na przeprowadzanie transakcji kupna. Pozycja na akcjach Banku Millenium SA (MIL) została zabezpieczona za pomocą wskaźnika ATR w trakcie tej samej sesji, w której dołączyła do portfela, co pozwoliło uniknąć straty w trakcie czwartkowej wyprzedaży wywołanej opinią rzecznika TSUE. W nadchodzący tydzień wchodzimy, posiadając w portfelu akcje Banku Pekao SA (PEO) i Jastrzębskiej Spółki Węglowej SA (JSW). Obie pozycje prowadzone są jak na razie bez zmian.

Poniedziałek 13.02.2023:

Brak transakcji.

Wtorek 14.02.2023:

Kupno akcji Bank Pekao SA (PEO).

Kupno akcji Bank Millenium SA (MIL).

Zabezpieczenie zysku na akcjach Bank Millenium SA (MIL) za pomocą wskaźnika ATR.

Środa 15.02.2023:

Kupno akcji Jastrzębskiej Spółki Węglowej SA (JSW).

Czwartek 16.02.2023:

Sprzedaż akcji Bank Millenium SA (MIL). Zamknięcie pozycji na poziomie Stop loss wynikającym z prowadzenia pozycji po ATR. Transakcja przyniosła 0,37% zysku po 2 dniach.

Piątek 17.02.2023:

Brak transakcji.

Stopa zwrotu z portfela – prosta, TWR, a może MWR (IRR)?

W portfelu Strefy Popytu od pewnego czasu stosujemy zmianę jeżeli chodzi o sposób prowadzenia pozycji, aby po wzroście wartości akcji nie doprowadzać do straty na pozycji.

Zmiana polega na dodaniu analizy zmienności danej spółki w trakcie otwierania i prowadzenia pozycji. Do tej pory, czynnik ten brany był pod uwagę jedynie podczas selekcji spółek do strategii. Bazujemy na wskaźniku ATR liczonym z 14 dni (Average True Range, na naszej platformie ma nazwę „Średnia prawdziwego zakresu”). Jeżeli zysk z pozycji przekroczy wartość średniej zmienności, wtedy przesuwamy stop loss na poziom BE – break even, czyli zabezpieczamy się przed stratą. Następnie stop loss jest podciągany za ceną w odległości równej ATR(14) tak długo, póki nie zostanie wybity.

Z naszych obserwacji i analiz wynika, że jeżeli cena faktycznie reaguje na strefę, to ruch jest dynamiczny i jednostajny. Zazwyczaj trwa krótko, ale intensywnie. Stąd tez taka decyzja. Szczegóły wraz z przykładami znajdą się w artykule na temat zasad strategii oraz w PDFie przedstawiającym metodologię.

Zrzuty ekranu poniżej przedstawiają transakcje naniesione na wykresy. Jeżeli interesują Cię spółki, które bierzemy pod uwagę w portfelu Strefy Popytu, to znajdziesz ją tutaj: lista 41 spółek.

Zarejestruj się bezpłatnie w Squaber.com i otrzymaj nasz ebook poświęcony strategiom Squabera, w tym Strategii Strefy Popytu – rejestracja.

Uwaga! Jeżeli interesuje Cię jakie są zasady tej strategii zapoznaj się koniecznie z tym tekstem. Definiuje on, w 6 prostych punktach całą strategię.

Wynik portfela i wybranych indeksów w tym tygodniu

%

Strefy Popytu

%

WIG

%

WIG20

%

mWIG40

Wynik portfela i wybranych indeksów od początku istnienia (styczeń 2018 rok)

%

Strefy Popytu

%

WIG

%

WIG20

%

mWIG40

Przetestuj alerty ze Stref Popytu bez ryzyka

Wybierz jeden z dostępnych pakietów, aby otrzymywać alerty ze stref popytu i podaży. Niezależnie od wybranego pakietu obowiązuje Cię gwarancja satysfakcji, czyli masz 30 dni na ewentualny zwrot zapłaconych środków.

Szczegóły po kliknięciu w poniższy przycisk.

Pozostałe informacje o wydarzeniach w tym tygodniu

Liczba wszystkich transakcji

Liczba transakcji kupna

Liczba transakcji sprzedaży